Bruksela porozumiała się z Meksykiem w sprawie umowy na temat wolnym handlu  Wraz ze świata

Temat: Unia Europejska

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów gwoli Polaków? "Podejrzewam, że niedużo się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii
  • Unia szykuje rewolucję w normach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje będą niezbędne"

Unia Europejska zakończyła w sobotę rokowania nowej umowy o wolnym handlu z Meksykiem. Właściwie cały handel towarami pośród Wspólnotą a Meksykiem nie zaakceptować będzie objęty cłami. Stanie się to dotyczyć także sektora rolnego.

- Meksyk dołącza do Kanady, Japonii i Singapuru na powiększającej się liście partnerów gotowych kooperować z Unią Europejską przy obronie otwartego, uczciwego jak i również opartego na zasadach handlu - powiedział w sobotę szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Komisarz do odwiedzenia spraw rolnictwa Phil Hogan podkreślił, że umowa zostanie korzystna dla sektora rolno-spożywczego, bo stworzy nowe możności eksportu unijnych produktów spożywczych.

Kto zyska w umowie

Rozmowy na sprawa aktualizacji obowiązującej od 2000 roku umowy między UE a Meksykiem zostały zainicjowane w 2016 roku. Poprawa funkcjonującego od 17 lat porozumienia łączy się ze odmianami w strukturze światowego gospodarki. Od 2000 roku zamiana handlowa z Meksykiem wzrastała corocznie o 8 procent.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostrzega zanim wojną komercyjną

Dzięki porozumieniu najbardziej zyskać ma unijny sektor rolniczy i produkowaniu żywności.

Komisja Europejska podkreśla, że umowa zagwarantuje preferencyjny dostęp do branży meksykańskiego dla wielu serów, takich jak Gorgonzola jak i również Roquefort oraz pozwoli w znaczne zwiększenie eksportu mleka w proszku.

Pozwoli także UE na znaczne zwiększenie eksportu wieprzowiny w celu Meksyku (z bezcłowym handlem praktycznie wszystkimi produktami wieprzowymi). Zlikwiduje również cła na produkty takie jak czekolada (obecnie wynoszą nawet do 30 procent) i makarony (obecnie nawet do dwadzieścia procent).

Porozumienie zapewni też ochronę przed podrabianiem na meksykańskim rynku 340 lokalnych europejskich produktów spożywczych.

Uproszczenie procedur celnych

Jeśli chodzi o procedury celne, nowa umowa wprowadzi zasady, które uproszczą przygotowanie niezbędnej dokumentacji i prowadzenie kontroli w meksykańskich urzędach celnych.

Będzie wówczas również pierwsza umowa handlowa UE zawierająca postanowienia dotyczące wspólnej walki z korupcją i praniem brudnych kasy.

Porozumienie umożliwi spółkom wzajemny dostęp do rządowych zamówień publicznych. Przedsiębiorstwa spośród Meksyku i UE pozostaną miały równe prawa, pomijając fakt, czy złożą ofertę przy przetargu rządowym w Meksyku, czy w Unii. Władze centralne Meksyku zobowiązały się również do rozpoczęcia negocjacji z władzami poszczególnych stanów, tak aby umożliwić firmom z Wspólnoty składanie ogłoszeń na umowy na poziomie stanowym.

Uzgodniono także styl ochrony praw własności intelektualnej.

Chińska gospodarka rośnie. Ale będą niepokoje

Na podstawie zawartej w sobotę umowy negocjatorzy obu stron będą kontynuować prace, by rozwiązać "pozostałe problemy techniczne" i sfinalizować treści tekstu prawnego w celu końca roku. Następnie Komisja rozpocznie tłumaczenie umowy w wszystkie języki urzędowe UE, by w kolejnym kroku przedłożyć ją do zatwierdzenia przez Parlament Europejski jak i również kraje członkowskie w ramach Rady UE.

Jeden z większych partnerów

W ubiegłym roku UE jak i również Meksyk zdecydowały o przyspieszeniu negocjacji. Było to reakcją na wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, który ogłosił zamiar renegocjacji układu o wolnym handlu Usa z Meksykiem i Kanadą (NAFTA).

"Wspólnie jesteśmy widzami niepokojącego wzrostu protekcjonizmu dzięki całym świecie. Działając ramię przy ramieniu jako partnerzy o podobnej wizji, powinniśmy teraz opowiedzieć się za ideą globalnej, otwartej współpracy" - zapisano wtedy we wspólnym oświadczeniu UE jak i również Meksyku.

W Unii Europejskiej nie brak głosów, że wobec zerwania za pośrednictwem obecną administrację amerykańską wraz z wcześniejszą polityką handlową (zamrożono między innymi rozmowy o umowie handlowej UE-USA) "28" musi szukać innych współpracowników.

W 2016 roku Unia była dla Meksyku trzecim co do skali partnerem importowym, po USA i Chinach. Wspólnota importuje z Meksyku głównie powietrza i sprzęt sektora wydobywczego, sprzęt biurowy i telekomunikacyjny, sprzęt transportowy i urządzenia. Eksport UE do Meksyku obejmuje przede wszystkim machiny, sprzęt transportowy, produkty chemiczne oraz paliwa i produkty sektora wydobywczego.

100 lat na morzach jak i również oceanach i na ręce