Europejskie rodziny wydadzą mniej na tegoroczne święta  Ze świata

Skromne Boże Narodzenie. Szczególnie mało wydadzą Rosjanie i Grecy

Rodziny w Europie średnio zamierzają wydać w tym roku kalendarzowego nieco mniej na święta Bożego Narodzenia niż przy 2014 r. Największe spadki przewiduje się w Grecji i Rosji. Wyższe wydatki planują Francuzi, Brytyjczycy, Republika federalna niemiec i Hiszpanie - wynika z badania firmy Deloitte.

Opublikowane w piątek przedświąteczne badanie nastrojów konsumenckich głosi, że średni świąteczny budżet w Europie będzie o 0, 28 proc. niższy niż rok temu i wyniesie ok. 513 euro na rodzinę. To o wiele mniejszy zmniejszenie w zależności od z ubiegłorocznymi 3 proc., co sygnalizuje pewną poprawę nastrojów.

Trzy kraje z problemami

"Last Christmas" już zabrzmiało. Świąteczna gra warta jest miliardy złotych

W tymże roku rodziny w Grecji wydadzą o 8, 6 proc. mniej na Jezu Narodzenie niż w roku ubiegłym, czyli średnio 402 euro. W Rosji koszty spadną o prawie siedmiu proc. i wyniosą 217 euro, a w Portugalii - o 5, sześć proc (315 euro).

W ciągu ostatnich lat ów trzy kraje odnotowały zmartwienia gospodarcze. Grecja czeka w trzeci międzynarodowy pakiet obsługi, Rosja objęta jest zagranicznymi sankcjami w związku wraz ze swymi działaniami na Ukrainie, a Portugalia boryka się ze słabym wzrostem i środkami oszczędnościowymi.

Według Deloitte'a wydatki na święta będą niższe także we Włoszech (o 3, 1-wszą proc. ), ale wzrosną o 0, 2 proc. w Hiszpanii, gdzie sytuacja gospodarcza się poprawia.

Najwięcej na bożonarodzeniowe zakupy zamierzają przeznaczyć rodziny po Wielkiej Brytanii (884 €, czyli o 0, szóstej proc. więcej niż rok kalendarzowy temu), Danii (617 euro, 5, 2 proc. ), Francji (577 euro, 0, 2 proc. ) jak i również w Niemczech (423 €, prawie 0, 9 proc. ).

Największy ruch nastąpi we Francji, w którym miejscu rok temu wydatki spadły o 4, 5 proc. w stosunku do 2013 roku.

Na początki listopada Komisja Europejska szacowała, że gospodarka Unii Europejskiej będzie się rozwijać przy 2015 r. w rytmie 1, 9 proc., natomiast strefy euro w rytmie 1, 6 proc. To szybciej niż zakładano wiosną.

Belka: Kolejna obniżka stóp procentowych bardzo prawdopodobna Informacje