Brexit oceniany przez Polaków pracujących na Wyspach  Wraz ze świata

Brexit okiem Polaków na Wyspach. Czarne scenariusze i nadzieje

Część polskich przedsiębiorców działających przy Wlk. Brytanii patrzy w swoją przyszłość w tymże kraju w czarnych barwach - boi się metrów. in. dodatkowych obostrzeń w handlu z innymi państwami. Są też jednak i tacy, którzy widzą możliwe korzyści związane z Brexitem, licząc m. in. na nowe rynki zbytu.

W czwartkowym referendum po sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE 51, dziewięć proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a 48, 1 proc. za pozostaniem w UE.

Brexit zaszkodzi Polsce? Wiceminister finansów: nie taki straszny dla Polski

Brexitu nie boi się właściciel firmy RS Machinery Rafał Sykut. - Nie boję się, powiem więcej - myślę, że to jest gwoli nas duża szansa, sądzę, że być może w tej chwili zaczniemy handlować więcej wraz z Kanadą, z Ukrainą, z Białorusią, Rosją, mam wiarę, że będziemy sprzedawać większą ilość wiadomości maszyn właśnie w tychże krajach - powiedział PAP przedsiębiorca.

Szans dzięki rozwój swojej firmy przy Brexicie upatruje działająca po branży szkoleniowo-doradczej Patrycja Maksymowicz. - Biznesy wchodzące na rynek brytyjski niewątpliwie pozostaną potrzebowały więcej wsparcia, konsultingu, pomocy, jeśli chodzi o mój biznes myślę, że to wyjście Wlk. Brytanii z UE akurat może być dobre - oceniła założycielka London Business Academy.

Strach przed najgorszym

Najczarniejszego scenariusza przewidującego likwidację działalności biznesowej boi się z kolei Aleksandra Fiddler prowadząca biuro tłumaczeń. a mianowicie Obawiam się, że większość moich klientów nie będzie miała funduszy, by korzystać z moich usług; wielu moich klientów to Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, obawiam się, że kiedy oni nie będą mieli środków do życia, nie pozostaną mogli korzystać z naszych usług - powiedziała. - Obawiam się, że będę musiała zamknąć swoją firmę - dodała.

Obawy w związku z Brexitem ma także Alicja Skuza, która dopiero rozpoczęła własna działalność związaną z handlem z Polską i reprezentowaniem polskich przedsiębiorców w Obszernej Brytanii. - Jest ten strach, jak firmy brytyjskie będą podchodzić do samego tematu handlowania z Polską, czy nie będzie dodatkowych podatków, obostrzeń, myślę, że tego się wszyscy obawiają, brak informacji to wydaje się największy problem - powiedziała.

Niepewna przyszłość

Europejska kasa bez Wielkiej Brytanii. Sprawdź, ile straci

W piątek, dzień po referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się zbyt wyjściem z UE, brytyjski premier David Cameron zapowiedział dymisję i zasygnalizował, że notyfikację o zamiarze rozwiązania W. Brytanii ze Społeczności przekaże dopiero nowy kierownik rządu, który miałby pozostawać wyłoniony w październiku w konwencji Partii Konserwatywnej.

Z kolei szefowie unijnych instytucji, a także wielu polityków z krajów UE zaapelowało, by Wielka Brytania nie zwlekała i możliwie najszybciej złożyła wniosek w sprawie rozpoczęcia procesu wylegania ze Wspólnoty. Ich dowód to uniknięcie okresu niepewności prawnej i politycznej, która to może w jeszcze większym stopniu skomplikować kondycję.

Boom na rosyjską żywność. Polacy kupują jej coraz więcej