Cipras rozmawiał z Draghim jak i również Lagarde  Ze świata

Temat: Język grecki dramat

  • Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Zbyt postępy w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie pragną reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi w ulice
  • Cipras zapowiada, że Grecja nie odstąpi od czasu reform

Premier Cypru Aleksis Cipras rozmawiał po poniedziałek wieczorem z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Chrisitine Lagarde i prezesem Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghim na temat sytuacji jego kraju na niedzielnym referendum.

Według przedstawiciela MFW, Lagarde oświadczyła Ciprasowi - co stało już sygnalizowane wcześniej a mianowicie że Fundusz nie może udzielać pożyczek krajowi, który zalega ze spłatami długu.

MFW nie być może?

Nowy grecki minister finansów "ma tremę". "Grecy zasługują na więcej"

- Dyrektor zarządzająca wyjaśniła, hdy Fundusz nie może wypłacać (pieniędzy), zgodnie ze własna polityką dotyczącą zaległych spłat - powiedział przedstawiciel MFW cytowany przez Reutersa.

Wcześniej Lagarde powiedziała ogólnikowo, że MFW "przyjął do wiadomości" wyniki niedzielnego referendum w Grecji. "Monitorujemy sytuację spośród bliska i jesteśmy gotowi pomóc Grecji, jeżeli pozostaniemy o to poproszeni" - głosi oświadczenie szefowej MFW przesłane mediom.

Co trzeba zrobić?

W rozmowie z szefem EBC Cipras oświadczył - jakim sposobem poinformował anonimowy przedstawiciel rządu greckiego - że po Grecji "istnieje pilna potrzeba" zniesienia kontroli przepływu kapitałów.

Cipras miał także omówić z Draghim kwestię płynności finansowej greckich banków, które nieczynne są w tej chwili od ponad tygodnia a wypłaty z bankomatów zostały drastycznie ograniczone.

Rząd grecki wprowadził kontrolę przepływu kapitałów aby zapobiec całkowitemu załamaniu się systemu bankowego.

Będą pieniądze dla Polek. Wyrusza fundusz pożyczkowy Informacje