12 listopada wolny od roboty. Senat wprowadził poprawki do ustawy

Temat: 12 listopada wolny od pracy

  • Zakupy, podróż, wizyta w przychodni. Kto świętuje w poniedziałek?
  • Zakupy 12 listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce
  • Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Kto świętuje przy poniedziałek?
  • 12 listopada wolny od pracy. Które sklepy będą otwarte?
  • 12 listopada wolny od momentu pracy. Gowin: to nie była właściwa decyzja

Senat przyjął z poprawkami ustawę o święcie narodowym spośród okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiającą 12 listopada tego roku dniem wolnym od robocie. Teraz przepisy wrócą aż do Sejmu.

Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 46 senatorów, przeciw stało się 20. Dwóch senatorów wstrzymało się od głosu.

Wcześniej senatorowie odrzucili poprawkę, zakładającą odrzucenie ustawy całkowicie. Następnie poparli poprawkę skreślającą preambułę ustawy oraz zmianę eliminującą wskazanie, że dopiero co ustanowione święto będzie posiadało charakter uroczysty.

Senatorowie opowiedzieli się również zbyt poprawką zmierzającą do tego, aby w dniu dwunastu listopada 2018 r. obowiązywały zasady dotyczące ograniczenia handlu, analogiczne do obowiązujących w niedzielę i inne dni świąteczne. Odrzucono zaś poprawkę zmierzającą do tego, aby w dniu 12 listopada służba zdrowia pracowała tak jak w dni wolne od pracy.

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane wydaje się na 7, 8 i 9 listopada.

#SenatRP przyjął z poprawkami ustawę #Sejm o ustanowieniu #12listopada Święta Narodowego z sposobności Setnej Rocznicy Odzyskania @niepodlegla Rzeczypospolitej Polskiej. pic. twitter. com/986k98XWkl

— Senat RP (@PolskiSenat) 26 października 2018

Objęcia dnia dwunastu listopada zakazem handlu domagał się m. in. Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność. - Nie może to być święto gwoli wybranych. Powinni pracować jedynie ci, których praca w niniejszym dniu jest absolutnie potrzebna – powiedział w rozmowie z. pl.

Wątpliwości senatorów

Projekt wzbudzał kontrowersje w trakcie piątkowej debaty w Senacie. - Jesteśmy w takiej sytuacji, w jakiej zapewne uchwalimy, że niedziela jest po poniedziałek. Senat, Sejm mają możliwość wszystko, ale nie sądziłem, że dojdzie do takowej sytuacji, że stulecie niepodległości będzie także 12 listopada - mówił Bogdan Borusewicz, senator Platformy Obywatelskiej.

- Wielu obywateli zostanie zaskoczonych wprowadzeniem tej ustawy i tutaj nie ma co tego ukrywać. Jakim sposobem sobie poradzą, to obecnie jest na ich makówce. Natomiast większość obywateli a mianowicie jestem o tym przekonany - będzie tym kolejnym świętem uradowanych - powiedział Czesław Ryszka z Uprawnienia i Sprawiedliwości, który wydaje się sprawozdawcą projektu.

"Traktowanie Polski jak swojego folwarku". Balcerowicz o nowatorskim dniu wolnym od pracy

Z kolei Tomasz Grodzki z PO zwracał obserwację, że "zrozumienie założeń wnioskodawców jest trudne, być może nawet dla nich trochę wstydliwe, bo się nigdzie nie pokazują, ani dzięki komisjach, ani na obradach plenarnych".

Wątpliwości co w celu dodatkowego dnia wolnego nie zgłaszał za to Jan Żaryn z PiS. a mianowicie Ten dzień, poniedziałek 12 listopada będzie dniem należytego odpoczynku po godnie wypełnionej ciężkiej pracy świętowania dnia niepodległości - tłumaczył senator.

Szybkie tempo prac

W czwartek tematem miesiąca wolnego od pracy zajmowały się senackie komisje: kultury i środków przekazu i rodziny, polityki senioralnej jak i również społecznej.

Na prędkie tempo prac nad planem ustawy zwracał uwagę senator PiS Jan Maria Jackowski. - Stajemy pod elewacją, ponieważ słuszna i szlachetna idea, żeby w jakikolwiek szczególny sposób uczcić wówczas doniosłe wydarzenie została sprowadzona w tej chwili do dyskusji jak - po sposób formalno-prawny - pośpieszyć z tej sytuacji. Pełny problem polega na naszym, kiedy został zgłoszony ów projekt, bo gdyby mężczyzna był złożony znacznie przedtem, to można byłoby go na etapie legislacyjnym bez problemu przeprocedować - ocenił.

Jak dodał, na posiedzeniu komisji nie ma ani posłów na Sejm ani przedstawicieli rządu, którzy mogliby odpowiedzieć na pytania senatorów. W ten sposób, że projekt ustawy nie budzi entuzjazmu miał możliwość również świadczyć problem spośród wyborem senatora-sprawozdawcy.

Krytycznie wobec ustawy wypowiedzieli się także senatorowie PO i PSL-UED, którzy zgłosili przeróbki i wniosek o odrzucenie ustawy, które nie uzyskały jednak większości głosów senackich komisji.

To odrzucić jedyne krytyczne głosy.

Negatywną opinię o ustawie przedstawiło także senackie Kancelaria Legislacyjne, którego przedstawiciel podkreślił, że nie odpowiada ona "standardom przyzwoitej legislacji" jak i również jest niezgodna z "zasadami demokratycznego państwa prawnego".

12 listopada wolny od momentu pracy

Ustawę o święcie narodowym z okazji stu. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, która ustanawia dwunastu listopada 2018 roku dniem wolnym od pracy, posłowie PiS złożyli w poniedziałek.

W uzasadnieniu ustawy posłowie PiS podkreślili, że Narodowe Święto Niepodległości wówczas dla Polaków jedno spośród najważniejszych świąt państwowych. "Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, jakim zawdzięczamy własne państwo, którym powiodło się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I rywalizacji światowej, stworzyć warunki wzrostu ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej" - zaznaczyli posłowie.

Posłowie PiS dodali też, że 11 listopada w bieżącym roku trzeba w niedzielę, stąd pomysł z dniem wolnym dwunastu listopada.