GUS: w czerwcu wzrost wartości o 0, 2 proc.

Ceny delikatnie w górę, za mało aby skończyć z deflacją

W czerwcu ceny wzrosły o 0, 2 proc. wobec maja, ale w zestawieniu z z czerwcem ubiegłego roku kalendarzowego były niższe o 0, 8 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To dane zgodne z wcześniejszym tzw. szybkim szacunkiem inflacji.

Ekonomiści w tak zwanym. konsensusie rynkowym spodziewali się deflacji w wysokości 0, 8 proc. rok do odwiedzenia roku i wzrostu opłat o 0, 1 proc. w porównaniu z majem. Jakkolwiek resort rozwoju prognozował przedtem, że w czerwcu jednoroczny wskaźnik inflacji wyniesie wada 0, 7 proc., a wobec maja ceny miałyby wzrosnąć o 0, 2 proc.

Zgodnie z wcześniejszymi danymi GUS w maju ceny spadły o 0, 9 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu do kwietnia br. wzrosły o 0, 1 proc.

GUS policzył, ile nas jest. Jesteśmy w czołówce UE

Wzrost cen

"W ujęciu czestym obserwujemy już czwarty z rzędu miesiąc wzrostu wartości. Wychodzeniu z deflacji przy czerwcu pomogły ceny materiałów i żywności. Uwzględniając budowę zmian cen szacujemy, hdy w czerwcu inflacja bazowa wyniosła minus 0, 2 proc. w ujęciu rocznym wobec minus 0, 4 proc. w poprzednim miesiącu" - wskazał resort zasobów.

- Dzisiejsze wiadomości są neutralne z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej. Z jednej strony zatem, że wpisują się w zakładany przez gremium (i rynkowy konsensus) scenariusz zgodnie z którym do wyraźniejszego ruchu inflacji w górę dojdzie pod koniec roku. Z drugiej dlatego, że wiele większe oddziaływanie na przyszłe decyzje Rady wywiera obecnie, według nas, kondycja realnej gospodarki i perspektywy wzrostu oszczędnego - ocenia główna ekonomistka Raiffeisen Polbanku Marta Petka-Zagajewska.

Stopy procentowe

Ekonomista z banku Pekao Adam Antoniak spodziewa się stabilizacji stóp procentowych NBP jakie możliwości najmniej do samego końca 2017 r. Według niego w przychodzących miesiącach skala spadków wartości będzie stopniowo wyhamowywać wraz z uwagi na niższą powagę spadków cen surowców w ujęciu rocznym.

Porządne dane z rynku pracy. Bezrobotnych nadal ubywa

- Wprawdzie pod koniec 2016 r. powinniśmy okazać się już świadkami wzrostów cen, jednak na przestrzeni 2017 r. inflacja pozostanie wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP a mianowicie uważa Antoniak.

Cel inflacyjny NBP wynosi dwóch, 5 proc. z odchyleniami +/-1 pkt proc.

Także ekonomiści z BZ WBK uważają, że poniedziałkowe dane GUS nie dostosowują perspektyw polityki pieniężnej. Spodziewamy się, że w przychodzących miesiącach wskaźnik inflacji konsumenckiej CPI utrzyma się poniżej zera, a dodatnią cena osiągnie na koniec roku.

Tańsze mieszkania

Analitycy spośród Lion's Banku zwracają atencję na spadające od sześciu miesięcy utrzymanie mieszkań. Pierwotnego zdaniem, takie zjawisko jest w Polsce nowe. Zaznaczyli jednak, że danych GUS wynika, iż obniżka rachunków jest symboliczna - wynosi 1 proc. rok do odwiedzenia roku.

Korzystając z najświeższych danych oszacowali, hdy na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 864, trzech zł miesięcznie. Wynik tenże w perspektywie roku zmalał o niecałe 8 złotych.

Ceny paliw - długi koniec tygodnia majowy