Coraz więcej zezwoleń na robotę cudzoziemców

Temat: Praca

  • Nawet milion pracowników ma możliwość wyjechać z Polski. Ciemny scenariusz
  • Czarny scenariusz gwoli gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy"
  • Raport: Ludzie z polski wolą pracę w zagranicznych firmach
  • Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy wolą pieniądze
  • "Brakuje naszej firmie rąk do pracy jak i również pracodawcy narzekają". Nowe dane w sprawie bezrobocia

Liczba zezwoleń na pracę cudzoziemców w Polsce systematyczne rośnie. Główny Urząd Statystyczny policzył, że w ubiegłym roku wydano 235, 6 tysiąca takich zezwoleń. Najwięcej zezwoleń wydano Ukraińcom, ale z danych wynika, że w Polsce przybywa też pracowników spośród Nepalu i Indii.

Główny Urząd Statystyczny przekazuje, że w porównaniu do 2016 roku liczba zezwoleń wzrosła o 108 tys. Zabierając pod uwagę dane z 2012 roku to obecnie wzrost o 196, pięć tys.

Hindusa zatrudnię od zaraz. "Programy rządu nie zostaną wykonane, jeśli braknie rąk do pracy"

"Każdy cudzoziemiec, który przez przepisów nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę w Naszym narodzie, chcący podjąć zatrudnienie dzięki terytorium Polski, musi posiadać odpowiednie zezwolenie. Zezwolenie na pracę to dokument, który uprawnia cudzoziemca do podjęcia legalnej pracy pod warunkiem posiadania wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy, pozwalający na wykonywanie pracy przy Polsce" - przypomina w swoim raporcie GUS.

Najwięcej Ukraińców i Białorusinów

W 2017 roku ponad 80 proc. cudzoziemców, którym udzielono zgody na pracę w Polsce, było obywatelami Ukrainy.

"Rynek robocie cudzoziemców w największym zakresie zdominowany był przez obywateli Ukrainy w województwie kujawsko-pomorskim i podkarpackim. Ponad 93 proc. zezwoleń wydanych przy tych województwach skierowanych było do obywateli tego kraju" - czytamy w opracowaniu GUS.

Z kolei na Podlasiu i Lubelszczyźnie cudzoziemcy, którym udzielono zgody na pracę w Naszym kraju w ponad 1/3 byli obywatelami Białorusi.

Urząd statystyczny zauważa jednak, że coraz więcej zezwoleń dzięki pracę udzielanych jest we wszystkich województwach. Na całym świecie pozwolenia na pracę wydano obywatelom 116 państw oraz czterech bezpaństwowcom. Obok Ukrainy jak i również Białorusi, wśród pracujących przy Polsce cudzoziemców, najwięcej zezwoleń wydano dla obywateli Nepalu, Indii i Mołdawii.

Źródło: GUS Cudzoziemcy w Polsce

"Poważny problem dla rynku pracy"

Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski zwracał uwagę w poniedziałkowym projekcie "Bilans" w TVN24 BiS, że zaczyna się wyczerpywać potencjał imigracji zarobkowej wraz z Ukrainy. - Tamten zbyt dosyć mocno spenetrowaliśmy, tak samo jak Białoruś. Stamtąd trudniej pozyskiwać pracowników - wskazał gość TVN24 Dwukrotnie.

Jednocześnie podkreślił, hdy "obecnie trudno wskazać w Polsce branże, w wskazane jest nie doświadcza się niedostatku pracowników". Dlatego pracodawcy raz za razem częściej spoglądają w dalszym kierunku. Chodzi między pozostałymi o pracowników z Indii czy Nepalu. Jak poinformował jednak poniedziałkowy "Dziennik Czasopismo Prawna", nawet 25 milionów osób może oczekiwać w wystawienie wizy z prawem do pracy w Naszym narodzie przez ambasadę w New Delhi w Indiach.

"Problemem są braki kadrowe. Wydział konsularny w ambasadzie w New Delhi ocenia cztery osoby, dlatego zespół od początku roku wydała zaledwie 3, 5 tys. wiz pracowniczych" - wyjaśniono w gazecie. Niektórzy ryzykują zarejestrować swój wniosek o wizę już od ośmiu miesięcy.

Najnowsze wiadomości ministerstwa

Z kolei spośród najnowszych danych Ministerstwa Bliskich, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w pierwszym półroczu br. wydano prawie 148 tys. zezwoleń dzięki pracę dla obywateli Ukrainy. Na drugim miejscu znaleźli się Nepalczycy (9, 2 tys. ), zaś dzięki trzecim Białorusini (8, 3 tys. ). Tuż zbyt podium sklasyfikowano Hindusów (3, 7 tys. ).

Branża kosmiczna i robotyczna przy Polsce