Dworczyk: Uber zacznie płacić przyczynki w Polsce

Spór o podatki Ubera w naszym kraju. Spółka odpowiada ministrowi

W ciągu najbliższych tygodni zostanie przyjęte prawo, które ureguluje sprawy firmy Uber i zacznie ona wynagradzać podatki w Polsce - stwierdził we wtorek kierownik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Płacimy podatki w Polsce i inwestujemy nad Wisłą - odpowiada Uber.

Dworczyk był pytany w radiu RMF FM, kiedy firma Uber i "jej odnogi", takie jak na przykład firma Lime, która udostępnia hulajnogi elektryczne w Stolicy, zaczną płacić podatki w Polsce.

Rząd postawi warunki kierowcom. Adamczyk: te same zasady i obowiązki na wolnym rynku

- W zeszłym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów przyjął rozwiązania legislacyjne, które doprowadzą między innymi do tego, że Uber zacznie opłacać podatki w naszym kraju. Do tej pory płacił wyłącznie po Holandii. Oczywiście, żeby to się stało, to wciąż Rada Ministrów musi przyswajać ustawę i parlament - powiedział Dworczyk.

Wyraził przekonanie, że w tym roku odpowiednie prawo wejdzie w życie i Uber zacznie płacić podatki po Polsce.

Odpowiedź Ubera

Na słowa ministra Dworczyka odpowiedziała spółka Uber Nasz kraj, która - powołując się na dane Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Oszczędnościowej (CALPE) - poinformowała, hdy "Uber jest największym płatnikiem netto w Polsce spośród wszystkich firm działających w branży przewozowej".

- Dane Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej jasno wskazują na to, że Uber odprowadza najwięcej podatku korporacyjnego do budżetu państwa, w dużym stopniu więcej niż kluczowe korporacje taxi. W 2017 roku zaraportowany zysk netto spółki Uber Polska, będący bazą opodatkowania, wyniósł 8, 8 mln zł, z czegoż firma odprowadziła w Polsce 1, 675 mln zł podatków. To największy podatek odprowadzany przez wszystkie przedsiębiorstwa działające w dziedzinie przewozowej a mianowicie stwierdził, cytowany w oświadczeniu przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Marek Kowalski. CALPE wówczas instytut powołany przez Federację Przedsiębiorców Polskich.

- Ponadto Uber ma zarejestrowaną na polskim rynku firmę i rozlicza się według polskim i europejskim prawem - dodała dyrektor komunikacji w firmie Uber po regionie Europy Środkowej jak i również Wschodniej Ilona Grzywińska-Lartigue.

- Uber nie tylko płaci podatki w Polsce, lecz także wnosi zasadniczą wartość do naszej produkcji w ogóle. Przykładem będą ostatnie, strategiczne inwestycje firmy nad Wisłą. Do oporu owego roku Uber zainwestuje przy Polsce 37 mln zł. 11 mln zł będzie przeznaczone na rozwój środek badawczo-rozwojowego dla rowerów elektrycznych JUMP w Krakowie, krytycznej takiej placówki poza Stanami Zjednoczonymi, gdzie polscy inżynierowie będą projektowali globalne rozwikłania dla e-rowerów. Oprócz tego firma doinwestuje 26 mln zł do końca tegoż roku w rozwój krakowskiego Centrum Usług Biznesowych, czyli kluczowej jednostki biznesowej, odpowiedzialnej za operacje Ubera po regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Pierwotnie, po 2016 roku, Uber zainwestował w krakowskie Centrum 30 mln zł. Uber podwoi także zatrudnienie swoich pracowników w Polsce do oporu tego roku – poinformowała, cytowana w oświadczeniu Grzywińska-Lartigue.

E-hulajnogi

Szef KPRM był także pytany o hulajnogi elektryczne, które można wynająć za pomocą aplikacji metrów. in. w Warszawie. Dworczyk powiedział, że z 1 strony hulajnogi te upraszczają przemieszczanie się, ale spośród drugiej strony zasady używania z nich powinny być tak uregulowane, żeby nie stwarzały żadnych zagrożeń.

- Dlatego według mojej wiedzy w tej czasie toczą się prace nad projektem legislacyjnym w Ministerstwie Infrastruktury - powiedział Dworczyk.

Dopytywany, kiedy zostanie taka ustawa, odsyłał w celu ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. - Ja uważam, że do końca tej kadencji będzie uchwalona ustawa, która to ureguluje (m. in. zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych).

- Natomiast wcześniej, w ciągu najbliższych tygodni, zostanie przyjęte upoważnienie, które ureguluje sprawy Ubera. Poza podatkami też trzeba zwrócić uwagę, że pozostaną na przykład wymogi dla osób prowadzących samochody w ramach Ubera, wymogi testów psychofizycznych - powiedział Dworczyk.

W Polsce od października 2018 r. - we Wrocławiu, Poznaniu i Stolicy polski - dostępne są e-hulajnogi firmy Lime. Po skończeniu przejazdu hulajnogę można pozostawić w dowolnym miejscu, spośród zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Jednakże w ostatnich dniach drogowcy usunęli ze stołecznych tras ponad 85 hulajnóg.

Deloitte: Polska może zbliżyć się do poziomu Niemiec do odwiedzenia 2040 roku