Grupa Eurocash do 2025 r. wycofa jaja z chowu klatkowego

Temat: Gospodarka

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

W blisko piętnastu tysiącach sklepów należących do odwiedzenia Grupy Eurocash do 2025 roku nie będzie wolno kupić jaj z chowu klatowego. To kolejna internet sklepów, która rezygnuje wraz z tzw. "trójek".

Do Grupy Eurocash należą modele własne, na przykład sklepy Smakołyki Centrum, a także sieci franczyz — sklepy Euro, ABC, Gama, Lewiatan i Groszek. To blisko 15 tyś sklepów w naszym kraju.

Grupa w opublikowanym komunikacie komunikuje, że do 2025 roku wycofa ze sklepów jaja z chowu klatkowego. "Trójki" - jak oznacza się jaja z chowu klatkowego - znikną też spośród oferty hurtowni należących do odwiedzenia spółki. Jak czytamy przy komunikacie grupy, decyzja została podjęta "w trosce o los zwierząt hodowlanych".

Niedziele bez handlu. Pięć najważniejszych informacji o zakazie

Kolejny taki krok

Niedawno podobną decyzję podjęła sieć handlowa Żabka i Freshmarket. Wcześniej o zaprzestaniu sprzedaży do 2025 r. jaj z chowu klatkowego poinformowały m. in. największe dyskonty (Biedronka, Lidl, Kaufland, Aldi, Netto), największa nasz kraj grupa gastronomiczna (Sfinks), supermarkety (Tesco, Carrefour, Auchan, Piotr i Paweł), a także sporo innych firm.

Wolny wybieg

Według Stowarzyszenia "Otwarte klatki" w Polsce jedynie 12 proc. kur nie wydaje się być trzymanych w klatkach. To dużo mniej niż po całej Unii Europejskiej, gdzie w 2016 roku ponad 44 proc. kur hodowano poza klatkami. Liderami pod tym względem są Luksemburg (100 proc. ), Austria (98 proc. ) i Niemcy (90 proc. ). Natomiast w Wielkiej Brytanii 50 proc. jaj spożywczych i do przetwórstwa pochodzi z wolnego wybiegu a mianowicie brytyjscy producenci są liderem europejskiego rynku jaj spośród chowu na wolnym wybiegu – pochodzi od wymienionych 40 proc. wszystkich unijnych jaj tzw. "jedynek".

Na przełomie lutego i marca Krajowa Izba Fabrykantów Drobiu i Pasz przeprowadziła badanie wśród producentów jaj. Według nich (w 2026 roku) 58 proc. proponowanych na polskim rynku jaj nadal będzie pochodziła spośród chowu klatkowego, to stanie się i tak o trzydzieści proc. mniej niż aktualnie. Najwięcej – zdaniem wytwórców – przybędzie kur utrzymywanych w chowie ściółkowym. Pierwotnego udział w całkowitej wytwórczości ma wzrosnąć z dzisiejszych 9 procent do ok. 29 procent.

Większa produkcja

Dość istotnie podwyższy się także produkcja jaj z wolnego wybiegu - z obecnych 2, 4 proc. do 11 proc. Chów ekologiczny ma w tej chwili tylko 0, 2 proc. udziału w produkcji jaj w naszym kraju. Za osiem lat udział ten ma wynieść 1, 77 procent.

- Nasze badanie wskazuje, że na rynku jaj zachodzą zmiany, ale odrzucić mają one szans stanowić tak dynamiczne, jak chciałyby organizacje ekologiczne oraz internecie handlowe i restauracyjne – skomentował wyniki badania wódz Izby Mariusz Szymyślik.

Zakaz handlu uderzy przy przygraniczne targowiska? "Straty są, ale wolne jest potrzebne"

Tymczasem - jakim sposobem zauważył Szymyślik - w USA część stanów sądzi o wprowadzeniu przepisów, które zobowiązywałyby sklepy do posiadania w swojej ofercie "zapasu jaj konwencjonalnych", który zostanie "na tyle duży, by zaspokoić potrzeby regularnych kontrahentów danego sklepu". Chodzi o zapobieżeniu drożenia jaj.

Będą kary

Najbliżej uchwalenia takiego prawa jest amerykański stan Iowa, którego Pokój oraz Senat mają w krótkim czasie zająć się stosowną ustawą. Projekt ustawy przewiduje, iż sklepy, które nie są miały w ofercie jaj klatkowych będą płaciły karę za każdy dzień braku jaj konwencjonalnych w propozycji.

Z badań naukowych wynika, że skład jaj z chowu klatkowego jak i również wolnego wybiegu faktycznie się nie różni, konsument dlatego wybierając, jakie chce spożywać jaja raczej bierze pod spodem uwagę byt ptaków.

Belka: Kolejna obniżka stóp procentowych bardzo prawdopodobna Informacje