Baranów, Teresin i Wiskitki - wyznaczone na obszar inwestycji CPK

Temat: Centralny Port Komunikacyjny

  • Premier o superlotnisku: może być sercem biznesowym Polski
  • Boom na polskim niebie. "Pokonamy kolejną granicę"
  • "Kilkaset milionów" na spółkę od megalotniska. "Żeby mogła sprawnie działać"
  • "Pajęczyna nowych linii". Pociągiem do superlotniska w dwie godziny
  • Centralny Port Transportowy. Wkrótce ruszają konsultacje w sprawie budowy

Trzy gminy: Baranów (powiat grodziski), Teresin (powiat sochaczewski) jak i również Wiskitki ( powiat żyrardowski) są wyznaczone na teren inwestycji Centralnego Portu Transportowego, obejmujący łącznie 66, dwa kilometrów kwadratowych - poinformował w środę mieszkańców Baranowa pełnomocnik rządu do rzeczy CPK Mikołaj Wild. Deklaracje wiceministra w sprawie planowanej lokaty były przerywane wypowiedziami i okrzykami mieszkańców gminy.

Spotkanie wiceministra infrastruktury Mikołaja Wilda z mieszkańcami jak i również wójtem gminy na rzecz budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zorganizowano w środę na temat godzinie 18. 00 przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie.

W trakcie spotkania mieszkańcy zostali jako pierwsi poinformowani na temat tym, że teren lokaty, wyznaczony przez doradcę technicznego obejmujący łącznie 66, 2 km kwadratowych przeznaczonych u dołu budowę Centralnego Portu Transportowego, znajduje się na obszarze gmin: Baranów (powiat grodziski), Teresin (powiat sochaczewski) i Wiskitki (powiat żyrardowski).

Obszar ten jest ograniczony od północy rzeką Pisią oraz miejscowością Szymanów. Od momentu południa ogranicza go autostrada A2, an od zachodu - droga krajowa nr 50.

Natychmiastowe tempo prac nad ustawą co do megalotniska. Senat zapewnia zielone światło

- To jest maksymalny obszar, spośród którego zostaną wyodrębnione dwie lokalizacje. Jedyna zmiana, która następuje z państwa punktu funkcjonowania, to konieczność uzgadniania planów zagospodarowywania przestrzennego wraz z pełnomocnikiem do spraw CPK - powiedział Wild.

Jak wyjaśnił, poza tym obszarem nie przewiduje się działań inwestycyjnych. - Wraz z tego obszaru, w ulicy konsultacji z państwem, wyodrębnione zostaną dwie lokalizacje. Myślę, że częściowo na siebie zachodzące. Dwie lokalizacje, na których będzie przeprowadzone postępowanie środowiskowe - wyjaśnił.

Według Wilda wyznaczona położenie zapewnia "doskonałe skomunikowanie lotniska z transportem drogowym i kolejowym przy jednoczesnym zmniejszeniu oddziaływania na środowisko, przy tym ograniczeniu hałasu na terenach gęsto zaludnionych".

Ceny nieruchomości

Wiceminister mówił, że nieruchomości potrzebne pod spodem budowę CPK nie są wyceniane według wartości gruntów rolnych; zostanie wypłacona "godziwa cena", bądź będzie możliwość kontynuowania działalności rolniczej po nowej lokalizacji.

- Cena gruntu, wiem, że jest dla państwa bardzo istotna. Wiem, że postępuje obawa, że nieruchomości są wyceniane według wartości fundamentów rolnych. Tak nie będzie. Tutaj punktem wyjścia dla nas, mamy to również przewidziane w ustawie, punktem jak najmniejszym są odszkodowania płacone przy budowie autostrad. Oznacza to, że możecie państwo otrzymać tylko więcej, niż posiada to miejsce przy odszkodowaniach z tytułu budowy autostrad - powiedział.

Jak dodał, odszkodowania z tytułu konstrukcji autostrad w ostatnich epokach sięgały 35-40 zł za metr. - To jest pułap minimalny - dodał.

Emocje mieszkańców

Jak ma wyglądać polskie superlotnisko? Wiceminister podał termin rozstrzygnięcia konkursu

Licznie przybyli mieszkańcy, często w emocjonalnych słowach, pytali wiceministra Wilda na temat swoją przyszłość, w relacji z planowaną przez rząd budową CPK.

Dopytywali pośród innymi o wykup ziemi, ceny gruntu, odszkodowanie, rękojmię pieniędzy na koncie, prowadzenie działalności rolniczej. Mówili, że będą zmuszeni do handlu swoich nieruchomości.

W trakcie spotkania mieszkańcy pytali na przykład o to, czy zostanie przeniesiony cmentarz z kościołem. Zwrócili również uwagę na fakt, iż ze względu na obowiązujący system podatkowy będą stratni na handlu swoich nieruchomości. Jak tłumaczyli, sprzedając swój majątek, będą musieli odprowadzić podatek od momentu tej transakcji, co po efekcie będzie oznaczało, iż ich zysk pomniejszy się o ten podatek. Wiceminister powiedział, że nie być może zmienić obowiązującego prawa podatkowego. Mieszkańcy pytali również na temat to, jak będzie przebiegała trasa kolejowa, jak rozłożone będą pasy startowe.

Wypowiedzi wiceministra przerywane zostały wypowiedziami i okrzykami osób mieszkających Baranowa. Mieli oni ze sobą transparenty z hasłami: "Stracimy źródło utrzymania", "Nie oddamy naszych ojcowizn", "Nie chcemy lotniska", "Rujnujecie naszej firmie życie".

O nowatorskim lotnisku

Nowe lotnisko posiada powstać między Łodzią a Warszawą i być jednym z największych przesiadkowych portów aeronautycznych w Europie. Na tej lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Port powstanie na mniej więcej 3 tysiącach hektarów (30 km kwadratowych). Do finiszu 2019 roku mają upierać się prace przygotowawcze, an osobiście port powinien być zbudowany do końca 2027 roku kalendarzowego.

Rada Gminy Baranów 18 kwietnia podjęła uchwałę o referendum ws. CPK. Termin jego przeprowadzenia pozostał wyznaczony na 17 czerwca.

100 lat na morzach jak i również oceanach i na ręce