EBOiR. W piątek upływa termin na zgłaszanie kandydatów na szefa banku

Belka walczy o taboret prezesa EBOiR. Dzisiaj mija termin na zgłaszanie kandydatów

- Myślę, że szanse Marka Belki są większe niż 50 procent - ocenił wiceminister zasobów Leszek Skiba, pytany o polskiego kandydata na fotel szefa EBOiR. W piątek mija termin zgłaszania pretendentów. W tej chwili nie ulega wątpliwości o dwóch chętnych: dotychczasowym szefie banku: Brytyjczyku - Sumie Chakrabartim, którego takt upływa w lipcu i zgłoszonym przez Polskę Marku Belce.

Sztaba: Budżet na rok 2016 bezpieczny. Ale rząd musi zadbać o stabilność po kolejnych czasach

Kadencja Belki na stanowisku szefa NBP wygasa w czerwcu br. W zeszłym tygodniu polski wiceminister finansów Leszek Skiba złożył, jako przedstawiciel Lokalny w Radzie Gubernatorów EBOR, podpis pod kandydaturą Belki, co oznacza oficjalne zgłoszenie prezesa NBP.

Jego kontrkandydatem będzie z pewnością, kierujący EBOiR od 2012 roku Suma Chakrabarti, który aktywnie zabiega o jeszcze jedną kadencję. Według agencji Reutera Chakrabartiemu, który wcześniej był wysokim urzędnikiem w brytyjskim Ministerstwie Sprawiedliwości, oprócz poparcia Uk udało się zdobyć także głos Francji, a list w tej sprawie przesłało już do EBOiR-u francuskie ministerstwo finansów.

Jednak według Skiby rozwiązanie zgłoszenia Belki na szefa EBOiR w 25-lecie swoim powstania pochodzi od Niemców, co wzmacnia jego kandydaturę.

Dodał, że we wspieraniu Belki aktywni istnieją różni członkowie rządu, pomijając Ministerstwem Finansów, także m. in. wicepremier Mateusz Morawiecki. - We wtorek odbędzie się Rada ECOFIN, podczas której polska strona będzie się starała przekonać jakim sposobem największe grono krajów, aby wsparły kandydaturę pana prezesa Belki - powiedział Skiba.

- Myślę, że szanse Marka Belki będą większe niż 50 % - ocenił Skiba, pytany przez PAP o możliwości polskiego kandydata.

Upływająca kadencja

Czteroletnia kadencja Chakrabartiego uznawana jest za trudną na rzecz banku. Kryzys ukraiński sprawił duże straty, a bank przestał angażować się w oryginalne inwestycje w Rosji, po wyniku sankcji nałożonych na ten kraj przez Unię Europejską. Jednak sam Brytyjczyk uważany jest za modernizatora, który postawił na ogromniejszą aktywność i elastyczność agencji bankowej, a także wprowadził nowocześniejsze zasady zarządzania samą instytucją. Jego nominacja uchodziła początkowo za kontrowersyjną, m. in. dlatego, że wszyscy przeszły szefowie banku wywodzili się z Niemiec lub Francji.

Przed Chakrabartim funkcję tę pełnił przez pewną kadencję Niemiec - polityk SPD Thomas Mirow, następnie jego poprzednikiem był francuszczyzna ekonomista i wysoki urzędnik Jean Lemierre. W 2010 r. zastąpił on na tym stanowisku Horsta Koehlera (późniejszego prezydenta RFN w czasach 2004-2010), który sprawował funkcję szefa Banku tylko przez dwa lata, gdyż opuścił ją, by zająć obszar szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pierwszych dwóch szefów EBOiR pochodziło z kolei z Francji. W latach 1991-1993 stanowisko to zajmował francuszczyzna ekonomista i długoletni doradca prezydenta Francji Francoisa Mitterranda, Jacques Attali, którego zastąpił prawnik, były szef MFW i francuskiego banku środkowego Jacques de Larosiere.

Kto kandydatem?

Czemu PiS popiera kandydaturę Belki? "To nie miłość, jednak głos rozsądku"

Przypomnijmy, że nominowany kandydat musi m. in. pochodzić z kraju członkowskiego EBOiR, mieć prawidłowe kwalifikacje i doświadczenie w celu pełnienia tej funkcji oraz - w przypadku wyboru - przestrzegać obowiązującego w banku kodeksu postępowania (Code of Conduct).

Nominowani petenci będą poproszeni o przedstawienie w formie pisemnej swojej wizji banku (do 11 kwietnia 2016 r. ), a do 10 czerwca 2016 r. Rada Administratorów przeprowadzi rozmowy z kandydatami.

Wybór ma nastąpić 11 maja br.

Jeśli Belka zostałby szefem EBOiR, byłby pierwszym Polakiem na tym stanowisku, dodałby też kolejne wysokie stanowisko do swojej bogatej kolekcji.

Co to zbyt bank?

EBOiR (ang. The European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) to międzynarodowa organizacja finansowa założona w 1991 r. w celu wsparcia budowy gospodarki rynkowej w Europie Środkowej i Wschodniej, w poniższym w Polsce. Jego operowania skupiały się m. in. na reformie systemów instytucji bankowych, liberalizacji cen, prywatyzacji czy tworzeniu otoczenia prawnego dla działalności gospodarczej i ochrony praw własności.

Z czasem bank rozszerzał rejon swojej działalności, np. w 2006 r. zaczął inwestować w Mongolii, w 2009 r. w Turcji, po 2012 r., w efekcie "arabskiej wiosny" w Jordanii, Tunezji, Maroku, Egipcie, zaś także w Kosowie. Po trakcie kryzysu w strefie euro do wspomaganych za pośrednictwem pożyczki z EBOiR krajów dołączył Cypr (w 2014 r. ) i Grecja (w 2015 r. ). Ostatnio do grupy tejże dołączyły także Chiny, a w kolejce czeka wciąż Liban. W tej chwili działa on w przeszło 30 państwach, a wyłącznym krajem, który przestał używać z pomocy Banku będą Czechy. W 2015 r. inwestycje EBOiR sięgnęły 9, 4 mld euro.

Cyberbezpieczeństwo firm - raport EY 2016