Jacek Rostowski: Agresja Rosji nasila się. Potrzeba baz NATO w Polsce

Temat: Jacek Rostowski

  • Rostowski: obawiam się, hdy PiS spełni obietnice. To byłaby katastrofa dla budżetu
  • Rostowski: Polska nie odwiedzi do strefy euro w przyszłej kadencji prezydenta
  • Rostowski: kryzys w strefie euro nie został naprawiony
  • Prezydent podpisał nowelizację ustawy o sprawach finansowych publicznych. Rząd ma zielone światło
  • Dobre dane wraz z gospodarki, a kiedy skraj kryzysu? "Jeszcze jesień jak i również zima będą ciężkie"

- Agresja polityki Rosji nasila się. Tak buńczucznych działań nie podejmował poniekąd Związek Radziecki. Bazy NATO powinny jak najszybciej zaistnieć w Polsce - mówił Jacek Rostowski w TVN24 Interes i Świat.

Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów, an dziś szef doradców premier Ewy Kopacz w rozmowie wraz z Jolantą Pieńkowską w programie "Świat" w TVN24 Interes i Świat stwierdził, hdy dzisiejsza decyzja Rosji o wycofaniu się z prac wspólnej grupy konsultacyjnej do spraw Traktatu o Typowych Siłach Zbrojnych w Europie (CFE) to element szerszej agresywnej postawy Federacji Rosyjskiej wobec NATO.

"Nikt nie odnosi korzyści z tych sankcji". Hiszpanie tęsknią za rosyjskimi turystami

Agresywne działania

- Ów decyzja Władimira Putina tworzy się w całą partię agresywnych działań Rosji, których nie podejmował nawet ZSRR. Uprowadzenie oficera NATO spośród terenu państwa członkowskiego NATO, wysyłanie samolotów wyposażonych w broń jądrową pod zachodnie wybrzeża Uk, nieustające przeloty przy granicach Szwecji, Finlandii, Danii pokazuje, że posiadamy do czynienia z nasilającą się agresywnością polityki Rosji - mówił Jacek Rostowski.

Bazy NATO w Polsce?

Zdaniem Rostowskiego Władimir Putin dramatycznie nie docenia zarówno siły Zachodu, jak i "determinacji demokracji".

Merkel i Abe: Rosja bez szans na powrót do G8. Wraz ze względu na Ukrainę

- Rosjanie chcą każdemu krajom Zachodu, także Polsce uświadomić, że zagrożenie rosyjskie jest realne. Bazy NATO powinny jak najszybciej zaistnieć w Polsce - uważa Rostowski.

Więcej wojsk

Były wicepremier przypomniał, że do rozszerzania unijnych sankcji potrzebna jest jednomyślność królestw członkowskich.

- Wówczas bardzo źle, że konsekwencje nie są zaostrzane. Jednakże w potrzebie rozmieszczenia wojsk nie ma potrzeby jednomyślności, dlatego te dwa aspekty powinno się rozróżnić. Nie powinniśmy się obawiać braku pełnej jednomyślności. Powinniśmy działać tak, by ilość wojsk NATO była zwiększana. Trzeba też działać nad infrastrukturą, aby była możliwa szybka reakcja także NATO, jaki USA - mówił Rostowski.

- Nie powinniśmy też przesadzać z siłami wojskowymi Rosji. Oczywiście wobec sił polskich wydaje się gigantyczna, ale zależnie spośród siłami NATO jest to trzech do 1 na przewaga NATO. NATO ma gigantyczną przewagę nad Rosją a mianowicie dodał.

Rostowski stwierdził też, że "nie dzierży nic przeciwko temu, by powstała wspólna armia gwoli Europy. - Jednak stosujemy też działający sojusz NATO. Najważniejsze jest, aby ów sojusz wzmocnić przez dozbrojenie. Od 2008 roku Federacja Rosyjska się zbroi. Nadszedł czas, żeby Zachód na tek krok odpowiedział adekwatnym uzbrojeniem się, żeby utrzymać tę dominację, bo to przewaga militarna jest najlepszym gwarantem pokoju w Europie - mniema Rostowski.

Grecja nie da się przekupić Rosji? Ze świata