Temat: Wielka Brytania

  • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Młodych polaków za granicą. Wszystko, co musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o kompletne nasze życie"
  • "Absolutnie katastrofalne". Gigant ostrzega przed efektami braku porozumienia

Brexit stał się faktem. Za wyjściem Wielkiej Brytanii spośród Unii Europejskiej zagłosowała większość osób głosujących w referendum. Jednak poza szeregiem niedobrych konsekwencji Brexit stwarza również pozytywne szanse dla naszego własnego kraju.

1. Warszawa zastąpi Londyn?

Brexit równa się droższy kredyt. Sprawdź, o jak wiele zwiększy się twoja rata

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oznacza, hdy londyńskie City przestanie być centrum finansowym Europy. Który przejmie to miano? Pośród europejskich stolic wymieniana wydaje się być także Warszawa. To oczywiście do stolicy Polski amerykański pula Goldman Sachs mógłby przenieść część istotnych usług.

Jeszcze przed referendum dotyczącym Brexitu o takich planach informował "Financial Times", który to pisał, że Goldman Sachs ma zamiar zatrudnić większą ilość personelu w polskim oddziale w Warszawie.

Ale takich instytucji może być większą ilość wiadomości, bo przecież gospodarka Wielkiej Brytanii oparta jest dzięki usługach - szczególnie ludzi bankowych. Niewykluczone, że frakcja z nich będzie szukała nowych lokalizacji. To wielka szansa dla Polski jak i również całego regionu.

2. Powrót Polaków i kapitału

Według szacunków firmy Work Service w konsekwencji Brexitu do polski może powrócić od 120 do nawet 400 tys. Polaków, którzy żyją w Wielkiej Brytanii. Zdaniem firmy wpływ dzięki to mieć będzie brak uelastycznienia procedury wydawania pozwoleń na pobyt stały, które wyjechały do Wielkiej Brytanii po 2012 roku jak i również nie zdążą załapać się na okres niezbędny do odwiedzenia tego, żeby dostać pozwolenie na pobyt. Takie upoważnienie przysługuje osobom, które prawnie przebywają za granicą przez okres 5 lat.

Z jednej strony powrót 400 tys. Polaków do państwie wpłynie niekorzystnie m. in. na poziom bezrobocia, ale z drugiej wracający nad Wisłę rodacy przywiozą ze sobą ogromny kapitał. To pieniądze, które zarobili pracując w Wielkiej Brytanii. Jeśli zaczną wydawać je w Polsce, to zwiększą koniunkturę jak i również napędzą krajową gospodarkę.

3. Ratunek dla demografii

Polska zmaga się wraz z kryzysem demograficznym. Młodzi Polacy coraz rzadziej decydują się na zakładanie rodziny. W konsekwencji nad Wisłą od czasu lat spada liczba urodzeń. W 2014 przybyło na terytorium polski 375 tys. dzieci, innymi słowy o połowę mniej niż w 1983 roku (szczytowym roku tzw. wyżu demograficznego - wtedy urodziło się 723 tys. dzieci).

Co więcej, od 1989 roku systematycznie spada w Polsce wskaźnik dzietności, czyli liczba dzieci urodzonych na setka kobiet w wieku rozrodczym (15-49 lat). Od 2001 roku oscyluje on wokół wartości 1, 3. To bardzo mało, bo przyjmuje się, że współczynnik ten powinien wynosić ok. dwa, 1. Tylko wtedy odchodzące pokolenie może zostać zastąpione przez kolejne. Jeśli nie zostanie zastąpione, to rezultacie będzie wiele począwszy od czasu niższych emerytur po podwyżki podatków.

Zupełnie inaczej współczynnik dzietności wygląda pośród Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii. W tym kraju statystyczna Polka rodzi prawie więcej niż jeden razy więcej dzieci niż kraju. Zakładając, że 400 tys. Polaków wróci do odwiedzenia kraju, to zrobi wówczas także ze swoimi dziećmi, których tylko od wejścia Naszego kraju do Unii w Ogromnej Brytanii urodziło się blisko 65 tys.

Warto zaznaczyć, że rządowy program Rodzina 500 plus w ciągu 10 lat ma kosztować około 200 mld złotych i przyczynić się do urodzenia 278 tys. dzieci.

4. Większą ilość wiadomości inwestycji

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oznacza większą izolację tego kraju jak i również odpływ zagranicznych inwestycji. To szansa dla Polski, która będzie mogła walczyć na temat inwestorów, którzy zamiast nad Tamizą będą mogli nad Wisłą np. budować manufaktury i zatrudniać tysiące osób.

Utrudniony kontakt spośród krajami Unii Europejskiej być może też skłonić wiele zachodnich firm, które obecnie znajdują się w Wielkiej Brytanii do szukania nowych lokalizacji. Po ten sposób w naszym kraju ma możliwość pojawić się wiele prekursorskich miejsc pracy.

5. Tańsze surowce

Kolejną wynikiem wyjścia Wielkiej Brytanii wraz z UE będzie spadek wszystkich surowców, w poniższym błękitnego powietrza. Taki scenariusz zakładają eksperci firmy HEG, która frapuje się sprzedażą gazu ziemnego. Ich zdaniem można się spodziewać dynamicznego spadku opłat wszystkich surowców, w niniejszym gazu. To dobre wiadomości metrów. in. dla osób ogrzewających dom gazem, czy kierujących, bo spadną również koszty ropy naftowej.