Ile wynosi deficyt budżetowy po lutym 2019 roku?

Budżet po lutym u dołu kreską

Deficyt budżetu po lutym tego roku wyniósł 800 milionów złotych, czyli 2, 8 % założonego na 2019 rok planu - podał resort finansów. Dochody wyniosły 64, 8 miliarda złotych a mianowicie 16, 7 procent pomysłu, a wydatki 65, sześć miliarda złotych - kolejny, 8 procent.

W opublikowanym w środę komunikacie dotyczącym szacunkowego wykonania budżetu podano, że w sezonie styczeń - luty 2019 r. dochody budżetu państwa były wyższe o dwóch, 8 mld zł w porównaniu z tym danym okresem roku ubiegłego, natomiast dochody podatkowe - lepsze w stosunku do czasu styczeń – luty 2018 r. o ok. trzech, 2 proc., tj. ok. 1, 9 mld zł.

22 miliardy złotych deficytu w handlu. "Wyniki bardzo dobre"

Wzrost wydatków o 8 mld zł

Według resortu finansów, wobec analogicznego okresu roku kalendarzowego ubiegłego:

- dochody z podatku VAT były wyższe o 2, cztery proc. rdr (o w porządku. 0, 7 mld zł),

- dochody spośród podatku akcyzowego i podatku od gier były niższe o 4, 8 proc. rdr (o ok. 0, 5 mld zł),

- dochody z datku PIT były wyższe o 12, 8 proc. rdr (o ok. 1, dwóch mld zł),

- dochody z podatku CIT były wyższe o szóstej, 9 proc. rdr (o ok. 0, 4 mld zł),

- dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatek bankowy) były wyższe o 4, 9 proc. rdr.

Jak dodało MF, przez piertwsze więcej niż jeden miesiące 2019 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło w porządku. 4, 4 mld złotych i było wyższe na temat ok. 0, 9 mld zł (tj. 25, dziewięć proc. ) w stosunku do analogicznego okresu 2018 r.

Z transportu wykonanie wydatków budżetu was w okresie styczeń - luty 2019 r. wyniosło 65, 6 mld złotych - 15, 8 proc. planu. W stosunku do roku 2018 wydatki zostały wyższe o 8 mld zł - wzrost o 13, 9 proc. Najbardziej liczną różnicę zaobserwowano w zakresie rozliczenia z budżetem ogólnym UE (więcej o trzy, 4 mld zł), po ramach dotacji przekazanej na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o 1, 9 mld zł) oraz z tytułu subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (więcej o 1, 1 mld zł).

Źródło: Ministerstwo Finansów Dochody i wydatki państwa w okresie styczeń-luty 2019

Przypomnijmy, że w poprzednim roku prawie w każdym z pierwszych jedenastu miesięcy (oprócz lipca) obserwowano nadwyżkę budżetową. Po grudniu jednak deficyt okazał się tak duży, iż z ponad 11 mld zł nadwyżki na koniec listopada, zrobiło się dziesięć, 4 mld zł deficytu na koniec roku. Po związku z tym specjaliści podkreślają, że na saldo wydatków i dochodów budżetu państwa należy patrzeć w ujęciu rocznym albo dzięki dane z ostatnich 10 miesięcy.

Decyzja RPP. Stopy procentowe z brakiem zmian