Bat na alimenciarzy wejdzie przy życie

Temat: Gospodarka

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd posiada plan na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u wciąż polski. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu karnego mającą pomóc po efektywniejszym egzekwowaniu świadczeń alimentacyjnych i zapobiegać uchylaniu się od ich płacenia.

Zgodnie z nowelizacją do roku więzienia grozić dzierży osobom, których łączna wielkość zaległości alimentacyjnych wyniesie "równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych".

Oto pracownik doskonały. Jest wysokim mężczyzną, dzierży żonę i wąsy

Wyższa kara - do dwóch lat więzienia - ma grozić osobie, jaka nie płacąc alimentów, naraża osobę najbliższą na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

Zbyt ogólnie

Obecnie Kodeks karny zawiera ogólną formułę, że "kto uporczywie uchyla się od zrealizowania ciążącego na nim spośród mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki poprzez niełożenie na utrzymanie jednostki najbliższej lub innej jednostki i skutkiem tego naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do czasów dwóch".

Ministerstwo sprawiedliwości argumentowało, że obiektywne sprawdzian określania zaległości alimentacyjnych a mianowicie w odróżnieniu od obecnego zapisu o "uporczywym" uchylaniu się od płacenia alimentów - zwiększy skuteczność uprawnienia.

Dla kogo fundusz?

Zgodnie ze odmianą dłużnicy alimentacyjni mają możliwość uniknięcia kary, jeśli dobrowolnie wyrównają zaległości. Zapisano bowiem, że nie będzie podlegał karze sprawca uchylający się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego, jeśli "nie później niż przed upływem 30 dzionki od daty pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległe alimenty".

MS przekonuje, że norma karna nie zostanie dotyczyła sytuacji, w których obiektywnie, niewątpliwie, rodzic nie zaakceptować jest w stanie osiągnąć obowiązku alimentacyjnego - od czasu takich przypadków jest Fundusz Alimentacyjny.

Ustawa odwiedzi w życie po upływie 14 dni od oferty.