Inwestycje Tajwanu w Polsce - zapowiedź z czerwca 2018

Tajwański koncern ma produkować w Naszym kraju akumulatory do aut elektrycznych

Koncern technologiczny z Tajwanu ma ulokować w Polsce "duże inwestycje", w szczególności dotyczące produkcji aut elektrycznych a mianowicie zapowiedział w poniedziałek PAP przedstawiciel tajwańskiego MSZ w Henry Chen.

Chen, który był szefem Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajwanu w Polsce, wyjaśnił, że odkąd Polska i Tajwan zawarły porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania, w Stolicy polski i innych polskich miejscowościach ulokowano sześć dużych tajwańskich inwestycji.

Umowę tą podpisano pod koniec 2016 roku, po niemal 20 latach od rozpoczęcia negocjacji w tej sprawie. Obiektem porozumienia było pobudzenie zamiany handlowej i wzajemnych inwestycji.

Tajwańskie inwestycje po Polsce

Wśród najważniejszych tajwańskich lokaty w Polsce Chen wymienił firmę z branży sporządzającej rowery oraz firmę technologiczną, która ma produkować akumulatorki do polskich pojazdów elektrycznych. Pierwsze rodzime auto elektryczne ma pojawić się w 2019 roku.

Szef MSZ Tajwanu Joseph Wu pytany przez PAP o rezultaty zawartego porozumienia, określił, że jest to „dobra inicjatywa”, dzięki której przyrasta poziom tajwańskich inwestycji w Polsce. Dodał, że Tajwan stara się o zawarcie podobnych umów z pozostałymi krajami oraz m. in. z Unią Europejską. UE „w zasadzie zgodziła się (już) podpisać dwustronny traktat inwestycyjny”, jednak „na wypadku nie widać z jej strony konkretnych kroków” w poniższym kierunku - powiedział Wu.

Oprócz współpracy oszczędnościowej szef tajwańskiego MSZ zwrócił uwagę, że dobrym polem do współpracy na linii Warszawa-Tajpej jest cyberbezpieczeństwo. Dostrzegł, że zarówno Polska, jak i również Tajwan mierzą się wraz z podobnymi zagrożeniami w tej sferze, tj. m. in. z dezinformacją czy atakami cybernetycznymi. Tajwan zmaga się z takimi zagrożeniami ze strony Chin, a kraje europejskie, w tym Polska, ze strony Rosji – wyjaśnił. „Posiadamy zasoby technologiczne i ludzkie potrzebne do tego, by współpracować spośród Polską w tej kwestii” - podkreślił szef resortu spraw zagranicznych.

Kolejnym rokującym obszarem współpracy są, według Wu, działania w poziomie akademickim, w niniejszym m. in. wymiany studenckie.

Rządzony demokratycznie Tajwan jest uznawany przez Chińską Republikę Ludową za zbuntowaną prowincję. Wyspa zaliczana jest do tzw. azjatyckich tygrysów. Do najważniejszych sektorów gospodarki Tajwanu należą m. in. urządzenia ochronne informatyczne, biotechnologia oraz produkcja przemysłowa części samochodowych i elektroniki pojazdów.

Co to jest Brexit? Wielka Brytania głosuje w sytuacji wyjścia z UE