Bill Gates wyda 400 mln dol. na badania dot. toalet

Bill Gates wyda kolejne 200 mln dolarów na testowania nad toaletami

Z powodu złych warunków sanitarnych co roku na świecie umiera 525 tys. dzieci poniżej piątego roku życia. Z problemem tym od dawna walczy Bill Gates. Teraz zdecydował się przeznaczyć kolejne 200 milionów dolarów na finansowanie badań nad toaletami, które nie wymagają systemu kanalizacyjnego.

We wtorek Bill Gates stanął na scenie przed liderami biznesu, inwestorami i urzędnikami państwowymi z na całym świecie i pokazał to, co grzecznie określił mianem "małego eksponatu". Był wówczas szklany słoik wypełniony ludzkimi odchodami.

- Warto przypomnieć, że w środku może znajdować się więcej niż 200 bilionów cząsteczek rotawirusa, 20 miliardów bakterii Shigella i 100 tysięcy pasożytniczych jaj robaków - rzekł Gates tłumowi, który zebrał się w Pekinie po Chinach podczas Reinvented Toilet Expo.

Użył słoika z ekskrementami, by odnieść uwagę na fakt, że na całym świecie, w miejscach, w których nie zaakceptować ma odpowiednich urządzeń sanitarnych lub kanalizacyjnych, jest o wiele więcej niebezpiecznych czynników niźli to, co znajduje się w przyniesionym przez niego słoiku.

Bill Gates walczy o poprawę warunków sanitarnych

Miliarder przypomniał, że z powodu negatywnych warunków sanitarnych co roku kalendarzowego na ziemi umiera tysiące pociechy. By rozwiązać ten kłopot, Fundacja Billa i Melindy Gatesów w 2011 r. uruchomiła program "Reinvent the Toilet Challenge".

W ramach tej inicjatywy przekazano dotacje w wysokości 200 mln dol. dla uniwersytetów na całym świecie, które miały opracować toaletę nowej generacji. Takiego systemu przetwarzania odpadów, który nie wymaga podłączenia do typowej sieci kanalizacyjnej i sanitarnej.

Systemy powstałe za pomocą dotacjom obecnie zamieniają wówczas, co trafia do toalet w nawóz, energię bądź wodę z recyklingu przy Chinach, Indiach i w Afryce.

Toaleta wówczas podstawa

Gates podczas przemówienia w Chinach ogłosił, że tej fundacja zamierza zainwestować kolejne 200 mln dol. w dalszy rozwój technologii higienicznych i badania, które wspomogą wymyślić nowe sposoby postępowania z ludzkimi odpadami.

- Gdy myślisz na temat rzeczach, które są istotne, myślisz o zdrowiu i wystarczającej ilości jedzenia. Sądzę, że trzeba tu także wymienić posiadanie odpowiedniej toalety - powiedział Gates.

Filantrop szacuje, że słabości spowodowane złym stanem sanitarnym kosztują świat ponad 223 mld dol. rocznie a mianowicie to utracone zarobki jak i również konieczna opieka zdrowotna. - Jeśli czegoś nie poczynimy, cykl chorobowy ulegnie przyspieszeniu - zaznaczył.

Here’s what is at stake in the proposed 84. 5 billion ATT takeover of Time Warner