Galleri New Form - śledztwo w prokuraturze

Prokuratura Krajowa potwierdza: toczy się śledztwo w sprawie Galleri New Form. Oszustwo kalkuluje na 300 mln zł

Prokuratura Krajowa potwierdza, hdy trwa śledztwo w kwestii działalności osób reprezentujących wspaniałą wśród celebrytów galerię dzieł sztuki Galleri New Form. Dochodzenie dotyczy m. in oszustwa i prania brudnych kasy na kwotę około 300 mln zł.

Dochodzenie nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku. Business Insider Polska kilka dzionki temu dokładnie opisał, dzięki czym polegał mechanizm oszustwa. Dziś Prokuratura Krajowa fita potwierdza, zaznaczając, że śledztwo toczy się w sprawie. Do tej pory nikomu nie postawiono jeszcze zarzutów.

- W toku śledztwa dotychczas stwierdzono, że Galleri New Odmian oferowała inwestycje w pozycja sztuki. Polegały one dzięki nabyciu prawa własności utwór sztuki na okres od co najmniej 6 miesięcy do roku. Podmiot gwarantował zwrot kapitału powiększony o 36 proc. przychodu w skali roku za pośrednictwem odkupienie udziału po upływie oznaczonego umową terminu - podała Prokuratura Krajowa.

Śledztwo zostało wszczęte w maju 2017 roku, dzięki podstawie zawiadomienia Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz KNF. Komisja szacuje, iż klienci galerii znanej pośród artystów, celebrytów i polityków, mogli stracić nawet 300 mln zł. Pełnomocnicy poszkodowanych nieoficjalnie mówili niedawno PAP, że pokrzywdzonych może okazać się kilkaset osób, a szkody sięgają nawet 800 mln zł.

Łowiła odbiorców wśród celebrytów

Właścicielka galerii Galleri New Form łowiła odbiorców wśród znanych osób: aktorów, dziennikarzy, polityków. Początkowo wypłacała obiecywane zyski, dzięki temu wyrabiała sobie opinie, która umożliwiła jej tzw. pocztą pantoflową docierać do kolejnych akcjonariuszy. Część z nich dzisiaj nie może odzyskać wpłaconych pieniędzy.

Kilka dzionki temu funkcjonariusze KAS jak i również ABW dokonali przeszukań w kliku miejscach na terenie państwa, gdzie galeria ma swoje biura. Ujawnili dokumentację handlową, środki pieniężne w gotówce w kwocie prawie 5 mln złotych oraz znaczne ilości złota i srebra po postaci sztabek i monet.

Joanna Segelström, szefa galerii, w oświadczeniu przesłanym do kilku redakcji przekonuje, że trudności w płatnościach zobowiązań wobec klientów istnieją przejściowe i zostaną one uregulowane w najbliższym czasie. Sugestie, hdy działalność Gallery New Odmian jest oparta na modelu piramidy finansowej, uważa za nierzetelne i niezgodne wraz z prawdą. Twierdzi też, hdy umieszczenie na liście ostrzeżeń publicznych KNF nie jest jednoznaczne z naruszenie prawa.

Co nas czeka w 2017 roku na rynku mieszkaniowym Nieruchomości