InfoShare 2016 - podsumowanie konferencji

10 rzeczy, które wiemy dzięki infoShare 2016

Z jednej z najpopularniejszych w Polsce konferencji poświęconej nowym technologiom i mediom wyjechaliśmy z solidną dawką wiedzy. Oto kilka zadumy po infoShare 2016:

1. Nasze państwo softwarem stoi

Większość polskich startupów frapuje się tworzeniem oprogramowania. Konferencja infoShare zdecydowanie to potwierdziła. Wśród startupów prezentujących się na stoiskach przeważały owe rozwijające usługi w typu SaaS (oprogramowanie jako usługa), różnego rodzaju aplikacje i inne usługi internetowe.

Foto: STARTER / surowce prasowe

dwóch. Polskie startupy coraz lepiej radzą sobie z opowiadaniem o sobie i swoich produktach

Zarówno na scenie, jak jak i również poza nią. Są przychylni, umieją zainteresować rozmówcę przy kilka sekund, są aktywni - inicjują kontakt. To spora zmiana. Jeszcze 2-3 lata temu najczęstszym zapytaniem, które padało po pitchu (czyli prezentacji) startupu stało: „ale co wy tak właściwie robicie? ”. Obecnie konkursowe jury i publiczność już tylko dopytują – o zespół czy model biznesowy.

Foto: STARTER / materiały prasowe

3. Polacy mogą mieć głód sukcesu…

…startupowego. I w społeczności, i w gronie ludzi, którzy aspirują w dodatku, by stać się jej częścią. Widać niecierpliwe oczekiwanie w pierwszego polskiego jednorożca, innymi słowy firmę, której wycena przekroczy 1 mld dol. Wymienia się przy tej sposobności dwie branże: wspomniane programy i gry, czyli to, w czym jesteśmy najsolidniejsi.

Foto: Marta Bellon / materiały prasowe

4. Zdobycie zdolności nigdy nie było naprawdę łatwe

Mocnym dowodem na prawdziwość tejże tezy była rozmowa spośród Bartoszem Rajewskim z vBionic, który zapytany o to, jak udało mu się stworzyć ultranowoczesny prototyp bionicznej protezy, odpowiedział, że jeśli czegoś nie wie, to po prostu się dokształca – sięga np. po warsztaty internetowe przygotowane przez najważniejszą uczelnię techniczną MIT.

Foto: STARTER / towary prasowe

5. W Chinach narodziło się już 25 proc. generalnej liczby jednorożców

Najbardziej znane? Xiaomi, fabrykant smartfonów, DJI Technology, wytwórca dronów rekreacyjnych czy Didi Chuxing, firma oferująca posługi transportowe. Chiny to naczelny konkurent Stanów Zjednoczonych w globalnym wyścigu technologicznym. Na razie USA wygrywają w rywalizacji o liczbę jednorożców. Na temat startupach wartych 1 mld dol. (i więcej) gadał na infoShare Marcin Hejka, dyrektor zarządzający funduszu Intel Capital.

Foto: AP/FOTOLINK / East News

6. Polski startup chce zrewolucjonizować najstarszy biznes świata

Temat zagrożeń związanych z żywnością narażoną na nadmierne postępowanie środków ochrony roślin jest obecny w debacie globalnej. Ale wiedza o naszym, że rolnicy używają pestycydów na ślepo nie wydaje się powszechna. Przyczyna? Starają się uchronić uprawy przed atakami mikroorganizmów, ale nie wiedzą jakie konkretnie organizmy wyniszczą rośliny. Biolodzy molekularni spośród Nexbio stworzyli rozwiązanie, które pozwala wykryć mikroszkodnika jak i również dostosować rodzaj oraz ilość pestycydów, które powinny pozostać użyte, by się jego pozbyć. Więcej na temat projekcie wkrótce na Business Insider Polska.

Foto: DPA / Forum Polska Filia Fotografów

7. Największą widownię ściągają stale polscy mówcy

Współzałożyciel The Pirate Bay mógł mówić o roli technologii w naszym życiu, a David Allen pertraktować odnośnie tematu produktywności – jednak na sali wciąż można było znaleźć wolne krzesełka. Największe tłumy przyciągnęli polscy mówcy, a czwartkowy partia – Michał Szafrański (bloger, jakoszczedzacpieniadze. pl), Paweł Tkaczyk (ekspert ds. storytellingu, okaziciel agencji MIDEA) i Michał Sadowski (założyciel i prezes Brand24) – wypełnił salę po brzegi na 1-wszą, 5 godziny.

Foto: Boleslaw Waledziak/REPORTER / East News Michał Sadowski, Brand24

8. Startupy coraz lepiej reagują na media

Plakietka z napisem „media” skończyła odstraszać polskich przedsiębiorców. Chociażby rok temu zdarzało dywanom się przerywać rozmowę bądź nadmiernie stresować w obecności dziennikarzy. Startupowcy zrozumieli po końcu, że w tv też pracują ludzie i nie ma się czego bać. Jeśli na konferencji jesteś przygotowany do gadki z inwestorami, to równie dobrze zapitchujesz przed dziennikarzem, prawda?

Foto: STARTER / materiały prasowe

9. Startup wówczas nie tylko high tech, ale i... konie lub majonez

Nie jedynie aplikacje mobilne i programy dla klientów biznesowych prezentowano przed uczestnikami infoShare, aczkolwiek stanowiły one znakomitą większość. Wśród stoisk znaleźć wolno było też dość prawdziwe projekty, jak na przykład niskokaloryczny majonez, który nie wydaje się być majonezem lub aplikację ihaho, czyli „wszystko dla koni”.

Foto: STARTER / materiały prasowe

10. Na biznes nigdy nie wydaje się za późno

Myślisz, że na narady startupowej spotkasz samych osób studiujących politechnik i dwudziestoparolatków przy modnych ubraniach z Macbookami? Błąd. Równie częsty pejzaż to dojrzali mężczyźni w garniturach, którzy dopiero rozkręcają swoją pierwszą firmę.

Foto: STARTER / towary prasowe

Badania Harvard Business Review pokazują, że średnia stulecia założyciela startupu, który odniósł sukces znajduje się obecnie powyżej trzydziestki. Nie brakuje przedsiębiorców po czterdziestce.

Tagi: startupy Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Dworczyk: Uber zacznie płacić przyczynki w Polsce