Co to jest Brexit? Wielka Brytania głosuje w sytuacji wyjścia z UE

Celebryci na Wyspach i Brexit - kto za, kto przeciw?

Doradzają nam, co jeść, w co się ubierać i jak istnień. Teraz mogą rozstrzygnąć na temat wyniku historycznego brytyjskiego referendum - choć chyba żaden z głosujących się do owego nie przyzna. Większość celebrytów za granicą, tak jak odtwórca roli Holmesa w serialu “Sherlock”, Benedict Cumberbatch, odrzucić chce rozwodu z Europą. Kto jeszcze?

Cumberbatch, który zagrał także w filmie “Gra tajemnic” opowiadającym opowiastkę rozszyfrowania Enigmy zagłosuje przeciwko wyjściu z Unii. a mianowicie Pozostając jesteśmy silniejsi jak i również bardziej kreatywni - wyjaśnił Cumberbatch. Zwolennikiem Brexitu wydaje się być natomiast autor popularnego, też w Polsce, thrillera politycznego “House of Cards” Michael Dobbs (jego bohatera uciecha Kevin Spacey). Dobbs przekonuje, że brytyjscy pisarze jak i również reżyserzy są świetni tylko z siebie, bez względu na Unii. - Mamy ten talent w naszym narodowym DNA - wyjaśnia. Wśród twórców górą są jednak dokładnie przeciwnicy wypisania się wraz z Unii.

List 250

Apel o głosowanie zbyt zachowaniem członkostwa w Starego kontynentu podpisało ponad 250 brytyjskich twórców. Są wśród nich takie autorytety, jak:

 • John le Carre, pisarz powieści szpiegowskich (m. in. “Wiernego ogrodnika”, który jak dużo jego książek doczekał się ekranizacji)
 • Vivienne Westwood, słynna projektantka mody, która w 1992 roku odbierała od królowej w Pałacu Buckingham tytuł szlachecki, nie mając dzięki sobie bielizny
 • Derek Jacobi (odtwórca klasycznej roli jąkającego się cesarza Klaudiusza, którego niegdyś oglądała co tydzień pełna Polska)

Kampanię zwolenników Unii zasilają także inne gwiazdy:

 • Keira Knightly (przystojna brunetka z “Piratów z Karaibów”)
 • urocza Heleny Bohnam Carter (zagrała Królową Matkę żonę Jerzego VI w “Jak zostać władcą? ”)
 • słynny reżyser Danny Boyle (“Trainspotting” oraz autor scenariusza otwarcia londyńskiej olimpiady)

Moc jest więc wyraźnie po stronie zwolenników Świata, wśród których są asy nauki i … sportów motorowych m. in.:

 • astrofizyk Stephen Hawking, ostrzegający w liście do “Timesa” przed “klęską gwoli brytyjskiej nauki” po spodziewanym wyjściu z Unii.
 • i Jeremy Clarkson, w największym stopniu chyba złośliwy Brytyjczyk, pisarz dwóch jadowitych książek na temat Francuzach, spec motoryzacyjny

- Zamiast powiedzieć bye, bye, może lepiej pozostać i zrobić coś, aby Unia zaczęła działać? - zapytał Clarkson, im zdumiał swoich ksenofobicznych amatorów.

W maju w londyńskich Abbey Studios z prounijnymi celebrytami spotkał się premier David Cameron - wcześniej dał się zrobić zdjęcie (tak jak kiedyś The Beatles) na pobliskich czarno-białych pasach.

Czyżby więc klamka zapadła? Nie do oporu, tym bardziej, że w sondażach prowadzą minimalnie zwolennicy wyjścia z Unii.

Imperium brukselskie

Zapamiętały zwolennik Brexitu, minister sprawiedliwości Michael Gove mówi już wraz z obawą, że Brytyjczycy “nie powinni dać sobie narzucić zdania celebrytów”. No zapewne, że będą to mądrzejsi celebryci. Bo kilkanaście wspaniałych postaci świata sztuki mówi się za Brexitem:

 • słynny aktor Michael Caine. Bohater filmu “Włoska robota” (z 1969) mniema, że Brukselą zawładnęły “anonimowe urzędasy” i ludzie powinny zagłosować za pożegnaniem wraz z Unią
 • twórca popularnego też u nas serialu “Downtown Abbey”, Julian Fellowes, uznający Wspólnotę za autokratyczny twór przypominający imperium austro-węgierskie.

Zwolennicy Brexitu są o wiele mniej modni niż jego przeciwnicy. Stąd określenie brytyjskiej prasy “come out”, czyli ujawnić się, którego dziennikarze używają, kiedy celebryci przekazują się za Brexitem. Naprawdę było w przypadku Sola Cambella, czarnoskórego piłkarza, który przyznał, że nie pragnie, by jego kraj był w Unii. Powód? Konkurencja wraz z strony unijnych piłkarzy, jacy spychają na ławki rezerwowych zdolnych brytyjskich futbolistów.

Brexit popiera także legenda brytyjskiego krykieta, mniej znakomity u nas, sir Ian Botham. Jego zdaniem codziennie Brytyjczycy płacą do biura w Brukseli 50mln funtów, a pieniądze te giną w stajni Augiasza “marnotrawstwa i korupcji”.

Foto: Business Insider

W angielskojęzycznej Wikipedii powstała nawet witryna, której jedynym tematem jest, jakie możliwości kto sądzi o Brexicie. Także celebryci - ci za i ci przeciw.

Star Wars i House of Cards przed Brexitem

Co przytomniejsi brytyjscy publicyści podkreślają, że faktycznie poglądy celebrytów w tejże sprawie nie powinny konkternego specjalnie obchodzić, choćby z tego powodu: nikt nie dowiódł, hdy rzeczywiście wpływają na głosujących. Dziennikarz “The Guardian” Archie Bland wezwał nawet do zakończenia “star wars” - wojen celebrytów, którzy odrzucić znając się na głębszych argumentach, mącą tylko ludziom w głowach.

Brytyjczycy są bardzo głęboko podzieleni, nawet wewnątrz rodzin. Młodsi przeciw Brexit, tak jak na przykład większość w miastach, starsi i prowincja za wyjściem z Unii. Kłócą się również liderzy biznesu.

Paul Polman, prezes firmy Unilever, tej od proszku Persil w Wielkiej Brytanii, twierdzi, że lepiej “siedzieć obok (europejskim) stole i być siłą sprawczą zmian niż nie być do niego zaproszonym”.

Joe Foster, założyciel sieci butów i szat sportowej Reebok, stoi od momentu początku na prowadzeniu kampanii “Vote Leave” (Głosuj za wyjściem).

Jak będzie, “czas pokaże”. O wszystkim przekonamy się 23 czerwca. Zbyt podszeptem celebrytów lub odrzucić, tak czy inaczej głosowanie zdecyduje o przyszłości Zjednoczonego Królestwa. Ale nie jedynie. Jeśli Anglicy wyjdą spośród Unii, Szkoci już zapowiadają, że będą się domagać kolejnego referendum, by pośpieszyć ze …. Zjednoczonego Królestwa. Monarchia Elżbiety II być może się więc rozlecieć po środku lata niczym chata z kart - House of Cards.

Basil Faulty wychodzi z Starego kontynentu

Poważny instytut badania doświadczeń publicznej YouGov zapytał ankietowanych, co sądzą o preferencjach w referendum znanych FIKCYJNYCH bohaterów świata literatury jak i również filmu. Oto wyniki zabawnego sondażu:

Zwolennicy Brexitu to:

 1. Sherlock Holmes (w przeciwieństwie w celu aktora, odtwórcy głównej pozycji w najnowszym serialu)
 2. komik Ali G.
 3. Basil Faulty (gderliwy menadżer “Hotelu Zacisze”)
 4. Jim Royale (odtwórca głównej roli w brytyjskiej wersji serialu “Świat według Kiepskich” czyli “The Royle Family”)

Pozostać w Unii chcieliby:

 1. Mary Poppins
 2. Bridget Jones
 3. James Bond
 4. Mr Bean
Tagi: Brexit referendum Infografika Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Brexit oceniany przez Polaków pracujących na Wyspach Wraz ze świata