Ceny żywności w górę, masło tanieje  komentarz 5. 10. 2017

Rosną ceny żywności, ale masło w końcu tanieje

Nieznaczny wzrost światowych cen żywności. Indeks opłat żywności FAO wzrósł we wrześniu o 0, jedenastu proc. do 178, 4 pkt. Choć ceny żywności cały czas rosną, wówczas spada dynamika tego wzrostu. Najmocniej podrożał olej roślinny – o 4, pięć proc. Z kolei w największym stopniu potaniały zboża.

Jak podają analitycy Credit Agricole w swoim raporcie,  indeks cen żywności FAO zwiększył się we wrześniu do 178, 4 pkt. względem 177, 0 pkt. przy sierpniu (+0, 8 proc. ).

Wzrost indeksu w ujęciu miesięcznym wynikał z wyższych cen trzy z 5 jego składowych:

  • oleju roślinnego (+4, 5 proc. ),
  • produktów mlecznych (+2, 1 proc. ),
  • cukru (+0, 1 proc. ).

Przeciwny wynik miały niższe ceny zbóż (-1, 0 proc. ). Indeks cen dla mięsiwa nie zmienił się w ujęciu miesięcznym.

Zobacz także: Mleko z Naszego kraju zaleje giełdę na innym końcu świata

Ceny pokarmu rosną, ale wolniej

Światowe koszta żywności zwiększyły się we wrześniu w ujęciu rocznym o 4, 3 proc. wobec wzrostu o 6, dwa proc. w sierpniu. Jest to tym samym inny z rzędu spadek pierwotnego rocznej dynamiki. Ku jej obniżenia zaczynają już oddziaływać efekty wysokiej podstawy sprzed roku widoczne przede wszystkim w przypadku produktów mlecznych.

Mimo zwiększenia świeckich cen żywności we wrześniu w naszej ocenie sukcesywnie wyczerpuje się przestrzeń na rzecz ich dalszego wzrostu. Rynek wieprzowiny wszedł najprawdopodobniej w spadkową fazę cyklu, co będzie oddziaływało w kierunku obniżenia cen mięsa. Odbudowa światowych zapasów cukru przy połączeniu ze zniesieniem kwot cukrowych w UE po październiku br. sprzyja utrzymywaniu się jego cen w trendzie spadkowym.

– komentuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Nasz kraj.

Jakub Olipra mniema, że światowy rynek mleka znajduje się obecnie na szczycie cyklu i w kolejnych miesiącach obserwowany stanie się spadek cen produktów mlecznych, w szczególności masła.

Silny spadek cen masła

Rekordowe ceny masła odejdą aż do historii? We wtorek odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) przy Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zmniejszył się dzięki niej do 1 050 pkt. wobec 1 075 pkt. na poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 19 września br. (spadek o 2, 4 proc. ), co było wyraźnie poniżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku a także bezwodny tłuszcz mleczny w giełdzie w Nowej Zelandii. Jednocześnie jest to najsilniejszy zmniejszenie indeksu GDT od marca br.

Warto dostrzec, że spadek cen masła obserwowany jest również przy UE. Według danymi Komisji Europejskiej jego ceny w II poł. września uszczupliły się po raz 1-wszy od marca br. Zmniejszenie cen masła w ostatnich tygodniach odnotowano również w USA. Wyniki wczorajszej aukcji GDT w połączeniu z tendencjami obserwowanymi w UE oraz USA stanowią poparcie dla naszego scenariusza, adekwatnie z którym światowy rynek mleka osiągnął już zenit cyklu i w pozostałych miesiącach obserwowany będzie zmniejszenie cen produktów mlecznych, przy szczególności cen masła.

– komentuje ceny masła ekonomista Jakub Olipra.

Analitycy Credit Agricole prognozują, że w kolejnych miesiącach światowe ceny żywności zaczną się stopniowo obniżać.

Apokalipsa - przygotowania miliarderów