Były prezes giełdy dostał świeżą pracę  Informacje

Były prezes giełdy dostał nową pracę

Ludwik Sobolewski, który w styczniu został odwołany ze stanowiska prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, wydaje się być nowym członkiem rady nadzorczej Zespołu Elektrowni PAK. Do rady nadzorczej wszedł także były prezes Telewizji Krajowej Wiesław Walendziak oraz Tomasz Zadroga, były szef Krajowej Grupy Energetycznej.

Ludwik Sobolewski został odwołany spośród funkcji prezesa GPW 17 stycznia 2013 r. po tym, jak "Puls Biznesu" napisał, że prezes giełdy zaangażował się w pozyskiwanie funduszy na produkcję filmu "Last Minute" w reżyserii Patryka Vegi. W filmie w jedną z głównych ról wcieliła się Anna Szarek - partnerka Sobolewskiego.

Gigantyczna odprawa dla byłego prezesa GPW

Odwołanie prezesa GWP

Jak podała gazeta, Sobolewski oraz jego bliski współpracownik Emil Stępień, który pasował za rozwój rynku spośród NewConnect, mieli zwracać się do spółek notowanych za zakupach grupowych parkiecie z prośbami na temat wsparcie przedsięwzięcia. Maile wysyłane były ze służbowej poczty. Wzbudziło to obawy adresatów, że odmowa wpłynie w ich relacje z GPW. Działania Sobolewskiego oceniła rada giełdy, która po przeprowadzonym audycie uznała, że naruszył zasady etyczne. I zawiesiła go.

"Rzeczywistość ujawniona przez audyt przerosła wówczas, co zostało opisane w naszym artykule. Emil Stępień zwrócił się do kilkudziesięciu podmiotów, an osobiste zaangażowanie Ludwika Sobolewskiego w proces pozyskiwania inwestorów nie ulega niejasności. Obaj wymienili w kwestii finansowania filmu dziesiątki maili. Co ważne, stroną inicjującą często był Ludwik Sobolewski, co przeczy jego tezie, że poszukiwanie inwestora stało prywatną aktywnością Stępnia" - napisał na początku stycznia "Puls Biznesu".

Rada Giełdy po ukazaniu się artykułu odwołała Sobolewskiego z funkcji prezesa GWP.

Sobolewski nie wydaje się już prezesem giełdy. Po tle "Klątwa Faraona" i piękna Anna Szarek

Zasłużony mecenas

Sobolewski z wykształcenia jest prawnikiem. Na czele warszawskiej giełdy stał od czasu 2006 r. Jak przypomniano w komunikacie Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, w 2000 r. odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski zbyt osiągnięcia w tworzeniu fundamentów polskiego rynku kapitałowego, zaś w 2011 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Lokalny.

W skład Zespołu Elektrowni PAK wchodzą cztery elektrownie, które powstawały w okolicach Konina w latach 1958-1974. Obecnie spółka zapewnia ok. 8, 5 proc. mocy krajowej. Większość jej akcji posiadają podmioty przystające do Zygmunta Solorza-Żaka (łącznie 52, 67 proc. ). 11, 53 proc. udziałów należy natomiast do ING OFE.

Walne zgromadzenie Zespołu Elektrowni PAK prócz Sobolewskiego powołało do wskazówki nadzorczej również Wiesława Walendziaka i Tomasza Zadrogę.