Będą pieniądze dla Polek. Wyrusza fundusz pożyczkowy  Informacje

Będą pieniądze gwoli Polek. Rusza fundusz pożyczkowy

Polki, które kierują lub planują rozpocząć działalność gospodarczą, wkrótce będą mogły uzyskać niskooprocentowaną, inwestycyjną wzięcie pożyczki w wysokości 20-40 tys. zł. Pilotażowy projekt realizuje resort gospodarki i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Ministerstwo gospodarki planuje objąć programem pięć województw o najwyższym wskaźniku bezrobocia, zaś w każdym z tych propozycji po sześć powiatów o najwyższym wskaźniku bezrobocia pośród kobiet. Chodzi o województwa: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie.

"Państwo ma ufać obywatelom". Piechociński chce, a resort finansów?

To jednak pierwszoplanowa propozycja i resort nie zaakceptować wyklucza, że lista będzie rozszerzona o kolejne regiony. Oprocentowanie pożyczki będzie wynosiło 2 proc. W ramach projektu dostępne będą środki w wysokości ok. 25 mln zł.

- Chcemy uaktywnić kobiety przy tych regionach, w których bezrobocie jest największe. Gdyby objawiło się, że pożyczki spotkają się z zainteresowaniem, po przyszłym roku w zakresie aplikacji środki mogłyby pochodzić spośród pieniędzy unijnych. Wtedy również może zostać uruchomiona sporo większa pula - powiedziała na konferencji wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.

Specjalne przeznaczenie

Uzyskane wsparcie jest możliwość oddać m. in. na środki trwałe (z wyłączeniem nieruchomości), zakup usług (z wyłączeniem usług doradczych), czy zakup wartości niematerialnych i sądowych. Ze środków pożyczki nie zaakceptować będzie mogła być finansowana bieżąca działalność przedsiębiorcy, w tym zobowiązania publicznoprawne.

Nowa Ordynacja Podatkowa. Ruszają konsultacje

Czas realizacji przedsięwzięcia nie będzie mógł przekroczyć 12 miesięcy od poranka zawarcia umowy. Nie stanie się pobierana prowizja od pożyczki. Każda z pań będzie mogła uzyskać ją wyłącznie raz.

Rozporządzenie, dzięki któremu projekt ruszy, jest nadal w fazie konsultacji (mogą one zostać jednak przedłużone). Resort liczy, że przy optymistycznym scenariuszu program ruszy pod koniec czerwca.

Oprocentowanie funduszu pożyczkowego nie zaakceptować będzie uzależnione od poziomie stopy referencyjnej obliczanej tuż przy zastosowaniu aktualnie obowiązującej nogi bazowej ogłaszanej przez Komisję Europejską. Przewidywana jest także możliwość zawieszenia spłaty pożyczki na 12 miesięcy. W tym czasie odsetki odrzucić będą kapitalizowane. Okres spłacenia wraz z oprocentowaniem zostanie wynosił 3 lata.

Pożyczki będą udzielane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Branża kosmiczna i robotyczna przy Polsce