Bezrobocie w górę, sprzedaż też słabo. «Gospodarka zwalnia»  Informacje

Bezrobocie przy górę, sprzedaż też źle. "Gospodarka zwalnia"

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 12, 5 proc. względem 12, 4 proc. we wrześniu - podał GUS, dodając, że pracodawcy planują w najbliższym czasie zwolnienie 38 tys. osób. GUS podał też, że po ostatnim miesiącu wzrost zbytu detalicznej był niższy, niźli przewidywali eksperci. - Wiadomości potwierdzają tezę o postępującym spowolnieniu gospodarczym - powiadamiają ekonomiści.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy po końcu październiku wyniosła 1-wszą. 994, 9 tys. osób.

Z danych GUS na koniec października tegoż roku wynika, że do odwiedzenia urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 264 tys. osób szukujących zatrudnienia, czyli o 8, 7 tys. więcej w ujęciu miesiąc do miesiąca jak i również o 38, 2 tys. więcej rok do roku kalendarzowego. Wreszcie października urzędy pracy dysponowały ofertami pracy gwoli 38 tys. osób.

MFW ostro tnie prognozy dla Polski

Pracodawcy zgłosili do urzędów robocie 67, 5 tys. ogłoszeń pracy wobec 82, dziewięć tys. we wrześniu jak i również 54, 9 tys. przy październiku 2011 roku - podał GUS.

Jak powstaje z danych na koniec października, 534 zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie 37, 9 tys. pracowników, w tym dziewięć, 8 tys. osób - z sektora publicznego. Poprzednio rokiem było to stosownie: 467 zakładów, 30, dziewięć tys. pracowników, w naszym 16, 4 tys. wraz z sektora publicznego.

GUS poinformował też, że stawka bezrobocia liczona wg Testowania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w III trymestrze br. 9, 9 proc. wobec 9, 9 proc. w II kwartale br.

Rekordowe bezrobocie w strefie euro

Bezrobocie do 13 proc. przy grudniu?

W poniedziałek napłynęły też gorsze niż oczekiwano dane o zbytu detalicznej. Ta w październiku wzrosła o 3, 3 proc. w zależności od z analogicznym okresem 2011 roku, zaś mdm wzrosła o czterech, 3 proc., ale ekonomiści szacowali, że wzrost wynienie nawet 3, 8 proc. rdr i 4, 1-wszą proc. mdm.

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła po październiku o 0, 5 proc., an obroty przy handlu detalicznym w październiku spadły o 2, 7 proc. rok do roku wobec spadku o 4, 6 proc. we wrześniu.

Starszy Ekonomista Instytucji finansowej Pocztowego Piotr Łysienia komentując dane GUS-u stwierdził, że to jasne sygnały mówiące o tym, że gospodarka zwalnia.

Kiepskie dane z handlu. Rykoszetem oberwał złoty

- Przysparza się do tego spadek płac w ujęciu rzeczywistym oraz ogólna trudna pozycja na rynku pracy. (... ) Dane o bezrobociu odzwierciedlają sezonowy wzrost stopy bezrobocia rejestrowanego. W następnych miesiącach spodziewamy się jego wzrostu do około 13 proc. w grudniu 2012 r. - powiedział ekonomista.

W opinii Łysieni informacje przedstawione przez GUS nie zaakceptować wpłyną na decyzje Rady Polityki Pieniężnej w sprawy zmiany stóp procentowych.

- Członkowie RPP są oczekiwać na piątkowe dane o wzroście PKB w trzecim kwartale 2012 r. i to one mogą ograniczać ich dalsze postanowienia - stwierdził ekonomista.

- Na obecną chwilę nadal oczekujemy obniżek stóp procentowych w grudniu tego roku i styczniu 2013 r. - zakończył.

Apokalipsa - przygotowania miliarderów