Ceny paliw pójdą w dół? To zasługa Iranu  Informacje

Temat: Iran. Program atomowy

  • Życie kobiet w Iranie bez tajemnic. "To mężczyzna powinien zrobić pierwszy krok"
  • Berlin obiecuje pomoc niemieckim kompaniom po decyzji Trumpa
  • Firmy obawiają się nowych sankcji względem Iranu. "Zaczęły się wycofywać"
  • Unia bierze w obronę europejskie firmy. "Jesteśmy gotowi odpowiedzieć proporcjonalnie"
  • Chciały obejrzeć mecz. Musiały przebrać się za mężczyzn

Powrót Iranu na światowy zbyt ropy mogą odczuć posiadacza auta. Jak podkreśliła w rozmowie z TVN24 Biznes jak i również Świat Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ, aczkolwiek przez lata sankcji pozycja Iranu - jako producenta i eksportera ropy a mianowicie spadła, to teraz być może się to zmienić.

Sierakowska zaznaczyła jednak, iż niższe ceny paliw dzięki polskich stacjach benzynowych nie są przesądzone.

- Iran spadł na piąte, szóste miejsce w kartelu OPEC i nie wydaje się teraz, aż tak ważnym producentem, choć bez wątpliwości posiada potencjał, żeby nim być - powiedziała Sierakowska.

Porozumienie genewskie. Do odwiedzenia czego zobowiązał się Iran, do czego mocarstwa?

Dodała, że "jeżeli będziemy dysponowali do czynienia z dalszym polepszeniem się atmosfery wokół Iranu, to prawdopodobnie będzie miało wpływ to na spadek notowań ropy naftowej". - Również tej ropy brent, czyli europejskiej ropy naftowej, która posiada tak ważny wpływ w wycenę paliw, również w polsce - zaznaczyła Sierakowska.

Zastrzegła, że "mimo wszystko to pośrednie przełożenie i zupełnie nie musi do niego dojść".

Warunki i sankcje

Iran wstrzymał najbardziej kontrowersyjną część swego programu atomowego w ramach umowy ze światowymi mocarstwami - wypływa z poufnego raportu Internacjonalnej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Wszystkie warunki są wypełniane - podały źródła dyplomatyczne.

Wśród najważniejszych elementów porozumienia zawartego w Tokio 24 listopada 2013 r. między "szóstką" an Iranem jest wstrzymanie przez Teheran wzbogacania uranu do stopnia powyżej 5 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U235, zneutralizowanie posiadanych zapasów uranu o zawartości blisko 20 proc. U235, nieinstalowanie dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu jakiegokolwiek bądź typu oraz niewykorzystywanie którychkolwiek bądź wirówek następnych generacji.

W zamian grupa 5+1 ma zawiesić określone sankcje dotyczące złota i pozostałych metali szlachetnych, sektora motoryzacyjnego oraz eksportu ropy jak i również produktów petrochemicznych oraz powoli odblokować 4, 2 mld dolarów zamrożonych funduszy.

Biedroń krytycznie o 500 oraz: nie rozwiąże problemu demografii