Temat: Gospodarka

  • Projekt budżetu na 2019 dwanaście miesięcy do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną internet kawiarni

- RPP nie może sobie pozwalać na przerwę w łagodzeniu polityki pieniężnej - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Szef NBP stwierdził także, że zmiany stóp procentowych powinny być dokonywane przy sposób stopniowy.

Rada Polityki Poniężnej obniżyła po środę stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Rozstrzygnięcie RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP w wielkości rocznej będzie wynosić od czwartku 4, 25 proc., stopa lombardowa 5, 70 proc., depozytowa 2, 75 proc., a redyskonta weksli 4, 50 proc.

Stopy na dół, aczkolwiek tylko nieznacznie. Ale zostanie ulga dla spłacających opony

Belka, pytany podczas rady, dlaczego RPP obniżyła mieszaniny o 25 pb, a nie 50 pb, odpowiedział: - Mówiąc półserio: Podpowiedź postanowiła nie zaskakiwać rynku, w związku z tymże zdecydowała się na obniżkę o 25 pb, a nie 50 pb. Naprawdę naprawdę przeważyły argumenty, które brzmią mniej więcej następująco: zmiany stóp powinny być dokonywane w sposób stopniowy, chyba żeby dzieje się cokolwiek drastycznego - ocenił.

Prezesa NBP pytano także, czy Rada zrobi sobie przerwę w cyklu obniżek stóp w styczniu. - RPP ciężko pracuje, nie może sobie pozwolić na przerwę w pracy, to znaczy. w łagodzeniu polityki pieniężnej. Ostatnie zdanie (komunikatu RPP - red. ) wydaje się być dosyć wymowne, niewątpliwe to sugestia o bardzo prawdopodobnej kolejnej obniżce stóp procentowych - powiedział Belka.

Stopy procentowe w wykop. Kredyty powinny stanieć

W komunikacie, na który mianował się Belka, napisano: "jeśli napływające informacje będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej pozostanie zredukowane, Rada dokona dalszego złagodzenia polityki pieniężnej".

Środowa decyzja Rady jest zgodna z oczekiwaniami - każdy z 23 ankietowanych przedtem ekonomistów uważali, że dzięki grudniowym posiedzeniu RPP obniży stopy procentowe. 21 ekonomistów było zdania, że będzie to obniżka o 25 pb, a dwóch oczekiwało cięcia stóp o 50 pb. Zdaniem większości spośród nich do kolejnej obniżki stóp o 25 pb dojdzie już na następnym posiedzeniu RPP w styczniu 2013 roku.

Jest to druga obniżka stóp procentowych w tym roku kalendarzowego. RPP obniżyła stopy również o 25 pb dzięki poprzednim posiedzeniu w listopadzie. Wcześniej do zmiany pułapu stóp doszło w maju tego roku - RPP podwyższyła je o 25 pb, po 10 miesiącach stabilizacji.