Uważaj na odpieniacze kart kredytowych – i jak je rozpoznać

17 lutego 2021
Category: Twoja Karta

Data modyfikacji: 10 września 2020 r

Większość ludzi nie zastanawia się dwa razy, zanim przeciągniesz kartę kredytową w terminalu w punkcie sprzedaży w sklepie, na stacji benzynowej lub w bankomacie. Niestety, ludzie, którzy nie zwracają uwagi na to, gdzie przeciągają swoją kartę, mogą łatwo paść ofiarą skimmera karty kredytowej.

Przestępcy używają skimmerów kart kredytowych do kradzieży danych karty kredytowej. Następnie mogą wykorzystać te informacje, aby dokonać oszukańczych zakupów lub sprzedać dane karty innym osobom.

Oto, co musisz wiedzieć o odpieniaczach kart kredytowych i co możesz zrobić, aby się chronić.

Jak działają skimmery kart kredytowych

Odpieniacze kart kredytowych to oddzielne urządzenia, które są umieszczane nad typowym gniazdem do przeciągania, a czasami klawiaturą w terminalach w punktach sprzedaży, dystrybutorach paliwa i bankomatach. Po zainstalowaniu skimmera Twoja karta przejdzie zarówno przez skimmer, jak i oficjalny punkt sprzedaży lub mechanizm bankomatu.

Podczas gdy transakcja będzie nadal przebiegać normalnie, skimmer pobierze również dane z paska magnetycznego karty, które oszuści mogą następnie wykorzystać do dokonania oszukańczych transakcji.

Starsi skimmery kart kredytowych wymagały od przestępcy powrotu i odzyskania skimmera kart kredytowych w celu zebrania skradzionych danych konta. Pojawiły się nowe skimmery, które automatycznie wysyłają skradzione dane kart do telefonów komórkowych przestępców w czasie rzeczywistym.

Alternatywnie, niektórzy skimmery używają urządzeń komunikacyjnych Bluetooth, aby umożliwić przestępcy siedzenie w odległości około 100 jardów i zdalne zbieranie danych ze skimmera kart.

Jak rozpoznać skimmery kart kredytowych

W przeszłości łatwo było zauważyć niektóre skimmery kart, ponieważ wyglądały dziwnie po umieszczeniu ich nad tradycyjnym terminalem w punkcie sprzedaży. Jednak wraz z postępem technologii zmieniają się projekty odpieniaczy kart. W niektórych przypadkach wykrycie dobrze umieszczonego skimmera kart może być praktycznie niemożliwe.

Musisz zwracać uwagę na szczegóły, aby móc zidentyfikować skimmery kart. Zazwyczaj są zaprojektowane tak, aby wyglądały tak, jak powinny. Jednak kilka ostrzegawczych znaków może cię ostrzec:

 • Jeśli czytnik kart wygląda na nienormalnie duży lub jest luźny i można nim poruszać
 • Jeśli plomba zabezpieczająca na pompie gazu jest zerwana lub szpilka wydaje się grubsza lub trudniejsza do dociśnięciaBędziesz także chciał sprawdzić pompy gazu, aby zobaczyć, czy urządzenia płatnicze wyglądają tak samo na wielu pompach. Zazwyczaj przestępcy instalują skimmer tylko na jednej pompie, a nie na każdej pompie na stacji benzynowej.

  Najlepszym sposobem na złapanie tych odpieniaczy jest zdawanie sobie sprawy z tego, jak oryginalne urządzenie wygląda w miejscach, w których robisz zakupy. Jeśli zauważysz, że urządzenie wygląda inaczej, dokonaj zakupu w innym miejscu lub przejdź do innego terminala w punkcie sprzedaży.

  Co zrobić, jeśli znajdziesz odpieniacz do kart kredytowych

  Wezwać policję

  Jeśli znajdziesz skimmer, powinieneś wezwać policję i natychmiast powiadomić ich o tym. Nie używaj maszyny. Jeśli już z niej korzystałeś, zadzwoń do wystawcy karty kredytowej lub debetowej i poproś o wydanie nowej karty.

  Zamroź swoją kartę kredytowąAlternatywnie, jeśli masz jedną z kart kredytowych, które zapewniają dodatkowe zabezpieczenia wymienione poniżej, możesz mieć możliwość zamrożenia karty do czasu przybycia funkcjonariusza policji, który ustali, czy został zainstalowany skimmer. Może to zapobiec kłopotom związanym z koniecznością uzyskania nowego numeru karty kredytowej.

  Nie manipuluj przy skimmerzeCokolwiek robisz, nie próbuj majstrować przy skimmerze. Osoba, która go zainstalowała, może znajdować się w pobliżu i czekać na zebranie informacji przez Bluetooth lub pobranie urządzenia, jeśli nie przesyła ono zgromadzonych danych.

  Karty kredytowe zapewniające dodatkowe bezpieczeństwo

  Podczas gdy karty kredytowe nie mogą wykryć, kiedy zostały przeciągnięte przez skimmer karty kredytowej, niektóre karty kredytowe oferują dodatkowe zabezpieczenia, które mogą być szczególnie przydatne, jeśli myślisz, że przeciągnąłeś kartę przez skimmer karty kredytowej.

  Odkryj karty kredytoweOdkryj karty kredytowe, takie jak Discover it® Cash Back, które oferują możliwość zamrożenia konta w ciągu kilku sekund w dowolnym momencie. Możesz zablokować swoje konto online, za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub przez telefon.

  Zamrażam Twoje kontoZamrożenie konta Discover zapewnia lepszą ochronę niż tymczasowa dezaktywacja karty. Oprócz zapobiegania zakupom w sklepach w terminalach w punkcie sprzedaży, zamrożenie karty oznacza, że ​​nie można jej używać do zakupów online ani telefonicznych. Gdy Twoje konto jest zamrożone, nie można go również używać do zaliczek gotówkowych ani przelewów salda.

  Karty kredytowe Capital OneCapital One oferuje podobną funkcję o nazwie Blokada karty na swoich kartach, jak karta kredytowa Capital One® Venture® Rewards.

  Więcej informacji o kartach kredytowych Capital One znajdziesz tutaj.

  Blokada kartyGdy zablokujesz kartę, zakupy w sklepie, online, w aplikacji i telefon będą odrzucane. Gdy znajdziesz swoją kartę, po prostu ją odblokuj, aby móc normalnie z niej korzystać. Możesz zablokować swoją kartę online, w aplikacji Capital One lub dzwoniąc do obsługi klienta.

  Zamrożenie lub zablokowanie konta to tylko pierwszy krok do zrobienia. Jeśli nie jesteś pewien, czy przeciągnąłeś swoją kartę przez skimmer lub dowiesz się, że na pewno przeciągnąłeś kartę przez skimmer, musisz przejść dalej i anulować swoje konto, zwłaszcza jeśli nie monitorowałeś terminala kart między kiedy przeciągnąłeś swoją kartę i kiedy przybywa policjant.

  Jeśli opuścisz terminal, a przestępca podejdzie i odbierze urządzenie przed przybyciem policji, uda im się wydostać dane Twojej karty kredytowej.

  Podsumowanie

  Jeśli nadal przesuwasz kartę kredytową lub debetową, miej oczy otwarte na urządzenia do pobierania danych z kart. Radzenie sobie z konsekwencjami osoby dokonującej oszukańczych transakcji może być czasochłonne i stresujące. Zwracanie uwagi na to, gdzie przeciągasz kartę, może zapobiec temu problemowi.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy