Dlaczego ludzie mają problemy wraz z rozpoznaniem twarzy?

Problemy z rozpoznaniem twarzy przyjaciela? Naukowcy mają na to odpowiedź

Są ludzie, którzy mają ogromne problemy z rozpoznaniem twarzy. Naukowcy określają ich mianem prozopagnotyków - od schorzenia nazywanego prozopagnozją. Josh P. Davis, profesor psychologii z Uniwersytetu Greenwich w Wielkiej Brytanii szacuje, że takich ludzi w świecie jest ok. 1 proc.

Prozopagnozja to termin stosowany przez neurologów od lat, choć stosunkowo niedawno nieoficjalnie. Dopiero przy lutym został dodany do słownika Merriam-Webster.

Prozopagnozja to zaburzenie percepcji wzrokowej

Termin prozopagnozja pochodzi od greckich słów πρόσωπον = "twarz" + αγνωσία = "niewiedza". Rozpoznawanie twarzy wówczas funkcja kory mózgowej. Odpowiada za nią część mózgu zwana fusiform face area (FFA). Naukowcy po jednego razu pierwszy zetknęli się wraz z zaburzeniem jej funkcjonowania więcej niż 30 lat temu i uznali, że FFA odgrywa kluczową rolę w biegłości do identyfikacji twarzy. Prozopagnotycy mają zazwyczaj poważne kłopoty w tej kwestii. W skrajnych przypadkach nie rozpoznają nawet swojej własnej buzi.

Ale nie należy mieć uszkodzonego mózgu, aby cierpieć na prozopagnozję. Ostatnio naukowcy zdiagnozowali zaburzenie także u zdrowych ludzi. Deficyt, zwany prozopagnozją rozwojową nie wydaje się jednak negatywnie oddziaływać na inne wysiłki intelektualne u tych osób. Oliver Sacks, wybitny neurolog i autor książek, który to cierpiał na tę przypadłość, opisał stan dość obszernie w książce "The Mind Eye".

- Jestem w dużej mierze lepszy w rozpoznawaniu psów moich sąsiadów (mają charakterystyczne kształty i kolory) niż ich samych - pisze Sacks.

Super - recognizerzy doskonale rozpoznają twarze

Po drugiej stronie badanych są ludzie, którzy mogą mieć zdolność do bezbłędnego rozpoznawania twarzy (jest ich 1 proc. ). Określani istnieją mianem super-recognizerów (nazwa pochodzi od angielskiego słowa recognize - rozpoznawać).

W pierwszym artykule z 2009 roku, w którym oznacza się tę funkcję, neurolog Brad Duchaine wraz z psychologami z Harvardu Kenem Nakayamą i Richardem Russellem przedstawili doświadczenia czterech jednostek, którzy mieli nadzwyczaj porządną zdolność rozpoznawania twarzy. Ponadto, naukowcy przedstawili pierwsze w świecie badanie mające dzięki celu identyfikację super-recognizerów. Był to test Cambridge Face Memory Test, który można obecnie wykonać również internetowego.

W artykule opisano przypadki osób, które rozpoznały członków rodziny niewidzianych od dawna lub twarze osób, które mignęły im kiedyś dzięki ekranie telewizora w reklamie telewizyjnej, a później rozpoznali je np. w filmie. Wszyscy badani zgodnie przyznali, że przez wiele lat odczuwali, jakby coś było spośród nimi nie tak. Na przykład - 1 z uczestników powiedział naukowcom, że starał się zamaskować swoje zdolności i "udawać, że nie pamięta", by doskonała pamięć nie wyglądała na prześladowanie innych.

Co wiemy, a czego nie na temat rozpoznawania twarzy

Badania wskazują, że unikatowa zdolność rozpoznawania twarzy zasadniczo odróżnia się od tradycyjnej pamięci w kilku kluczowych kontekstach. Po pierwsze - naszej zdolności nie da się wyuczyć z uwagi na jej neurologiczne podstawy.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie PLoS ONE naukowcy zbadali dwie osoby wyróżniające się wybitną pamięcią. Osoby te biorą udział w konkursach pamięci jak i również nawet znalazły się po światowej księdze rekordów Guinnessa. Gdy przebadano ich biegłości rozpoznawania twarzy, okazało się, że osiągnęli średnie wyniki. Naukowcy doszli wówczas do wniosku, że umiejętność ta jest wrodzona.

Jeśli ludzie rodzą się wraz ze zdolnością rozpoznawania twarzy, prawdopodobnie są uwarunkowani neurologiczne. W dodatku super-recognizerzy mogą mieć nieco większy obszar FFA, niż osoby, które nie zaakceptować posiadają takiej zdolności.

- Za każdym wspólnie jest to jednak różnica psychologiczna, która ma istoty neurologiczne - powiedział Duchaine, neurolog z University Konserwatorium London.

Mimo wszystko Duchaine oraz inni uczeni wciąż dysponują zbyt miniaturową ilością danych, aby to potwierdzić. Wszystkie dotychczasowe doświadczenia, jakie przeprowadzono na super-recognizerach, oparte są na bardzo małych grupach ludzi. Paru naukowców przedstawiło już swe hipotezy na ten temat na konferencjach i prezentacjach, ale wiele z nich nie zostało jeszcze opublikowanych.

Tagi: prozopagnozja badania Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

Brexit oceniany przez Polaków pracujących na Wyspach Wraz ze świata