Branża kosmiczna i robotyczna przy Polsce

Od łazika do kosmicznego biznesu. Jaki jest potencjał polskiej filii kosmiczno-robotycznej?

W tegorocznym konkursie łazików marsjańskich European Rover Challenge wzięły uczestnictwo 23 drużyny z szóstej krajów świata, m. in. Polski, Kanady, Bangladeszu, Australii i Indii. Jest to największa w Europie zabawa robotyczno-kosmiczna organizowana przez Europejską Fundację Kosmiczną (to nasz kraj organizacja z siedzibą po Krakowie, która propaguje mądrość o kosmosie, inżynierii jak i również matematyce). Z jej inicjatywy powstał pierwszy raport na temat potencjału i możności rozwoju polskiej branży kosmiczno – robotycznej.

Polska ma na koncie dużo sukcesów w konkursach robotycznych, konstruktorzy z polski systematycznie biorą udział w University Rover Challenge, czyli w najwyższym stopniu prestiżowym konkursie łazików organizowanym na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych. Szlaki przecierał Automatyczny Marsjański Pojazd Badawczy "Skarabeusz" konstruktorów z Politechniki Warszawskiej. Był to główny polski pojazd rywalizującym o tytuł najlepszego łazika (w 2009 roku).

Konkurs i co dalej

Gdy ogłaszane są wyniki tych konkursów, gdzie Polacy zwyciężają lub plasują się wysoko, zjawiają się pytania, co takowa impreza nam daje, lub ma jakiekolwiek przełożenie dzięki sukcesy w innych sferach, zwłaszcza na rynku kosmicznej. To temat, którego dotyka nadmieniony raport. By fita przygotować, przepytano ponad kilkuset młodych konstruktorów łazików marsjańskich i 50 firm spośród polskiego sektora kosmicznego.

Z raportu dowiadujemy się, że najwięcej firm jak i również instytucji z branży kosmicznej i okołokosmicznej działa po:

  • województwie mazowieckim (29),
  • dolnośląskim (5),
  • a także małopolskim, wielkopolskim i pomorskim (po 3).

W raporcie można znaleźć listę 49 czołowych graczy w naszym sektorze kosmicznym (zdecydowana większość z nich to drobne i średnie przedsiębiorstwa) jak i również listę firm, które zaistniały dzięki udziałowi w współzawodnictwach takich jak University Rover Challenge czy European Rover Challenge.

Wśród tych propozycji jest Photon Entertainment - polski startup produkujący drobne roboty, które pomagają uczyć dzieci programowania (jeden spośród założycieli pracował przy trzech łazikach Hyperion i Hyperion 2, więcej o Photonie przeczytasz tutaj) czy ABM Space – firma, która wywodzi się ze wspólnoty łazików marsjańskich. Jest częścią EX-PL - grupy polskich firm kosmicznych z potencjałem do wydobywania surowców wraz z planetoid. Mateusz Józefowicz, pewien z założycieli firmy potwierdza, że jej powstanie wówczas bezpośredni efekt udziału głównych polskich zespołów w University Rover Challenge.

Foto: Raport o potencjale i możliwościach rozwoju branży kosmiczno-robotycznej w Polsce / surowce prasowe

- Teraz jest porządny moment na rozpoczynanie promocji w sektorze kosmicznym – uważa dr Aleksandra Bukała, dyrektor generalna Sener Nasz kraj. - W najbliższych latach będą rosły możliwości zatrudnienia w branży, powstaną nowe firmy, ale też trudniej będzie o szybki awans, strategiczne stanowiska będą już często zajęte, wzrośnie także konkurencja ze strony kolegów i koleżanek, którzy oczywiście teraz w dobie wzmożonego zainteresowania kosmosem, decydują na temat wyborze kierunku studiów – dodaje.

Foto: Meldunek o potencjale i możliwościach rozwoju branży kosmiczno-robotycznej po Polsce / materiały prasowe

Oto najciekawsze wnioski z raportu dotyczącego potencjału i ewentualności rozwoju branży kosmiczno-robotycznej po Polsce:

  • 70 proc. badanych uważa, że krajowe uczelnie nie przygotowują właściwie do pracy w sektorze kosmicznym
  • 74 proc. wiąże swoją karierę spośród polskim sektorem kosmicznym
  • 86 proc. uważa, że w czasie nauki dzięki uczelni wyższej nabyło umiejętności pracy w zespole
  • finansowanie kół naukowych (88 proc. ) i wiedza zarządzania projektami (65 proc. ) to według badanych najbardziej pożądane działanie, które może pomóc studentom właściwie przygotować się do uruchamiania własnych projektów biznesowych
  • zdecydowana większość, bo 99 proc. ankietowanych uważa, hdy zawody robotyczne mogą okazać się pomocnym narzędziem w dalszym rozwoju zawodowym w gałęzi kosmicznym i okołokosmicznym (odpowiedzi od "raczej tak" do "zdecydowanie tak" – tychże drugich było ponad 62 proc. )
  • według Anny Kacprzyk z Polskiej Firm Rozwoju Przedsiębiorczości poziom kadr w polskim sektorze kosmicznym i okołokosmicznym jest dobry, ale niewystarczający, jeżeli pragniemy spełnić założenia Polskiej Procedury Kosmicznej (zakłada, że do 2030 roku obroty naszego sektora kosmicznego wyniosą co najmniej 3 proc. obrotów tej branży w Europie)
  • zdaniem Piotra Węclewskiego, fachmana branży kosmicznej i przewodniczącego panelu sędziowskiego European Rover Challenge, idealny kandydat do odwiedzenia pracy w przemyśle kosmicznym to dobrze wykształcony ku ogólnym, autonomiczny i szybko uczący się inżynier z polotem do kosmosu. A takie osoby nie są dziś kształtowani przez uczelnie, ale bardziej przez społeczności studentów np. koła naukowe, mniej bądź bardziej wspierane przez akademie.

ZOBACZ TEŻ: Nasze państwo Strategia Kosmiczna. Przemysł wyczekuje na konkrety

Tagi: przestrzeń kosmiczna startupy innowacje Mars Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Belka: Kolejna obniżka stóp procentowych bardzo prawdopodobna Informacje