Autenti - podpisywanie dokumentów za pośrednictwem internet

Zapomnij o drukowaniu i podpisywaniu dokumentów. Autenti otrzymało sześć, 3 mln zł na "depapieryzację"

Autenti to nasz kraj platforma autoryzacji dokumentów i zawierania umów przez globalna sieć. Ułatwia podpisywanie wielu papierów i przyspiesza tryb roboty w firmach. Nie należy już drukować umów, podpisywać ich i wysyłać lub skanować. Firma zebrała naturalnie od dwóch funduszy lokatę w wysokości 6, trzech miliona złotych na postęp. Ogłosiła też, że wykorzysta technologię blockchain do dodatkowego zabezpieczania danych i podniesienia poziomu wiarygodności operacji.

– Idea depapieryzacji po organizacjach to już nie zaakceptować moda, a paląca konieczność. Nasze rozmowy o e-podpisach w firmach nie zamykają się pytaniem "czy? ", ale "kiedy u nas? " – mówi Grzegorz Wójcik, CEO Autenti. To na wstępie tego typu rozwiązanie w naszym kraju i jedno z niewielu w Europie. W Autenti zainwestowały Innovation Nest (3, 3 mln zł) i Black Pearls VC (3 mln zł).

– Istotny wpływ na efektywność procesów w firmie to obecnie najbardziej kluczowa cecha charakteryzująca projekty, które mają największe szanse na sukces – stwierdza Marek Kapturkiewicz, partner i współzałożyciel funduszu Innovation Nest. – I właśnie Autenti proponuje taką wartość, która pozwala na fundamentalne przyspieszenie oraz optymalizację procesu podpisywania umów jak i również setek innych firmowych dokumentów. Gwarantuje równocześnie, że podpisany dokument jest tym poprawnym i nigdy nie zaginie – dodaje.

– Autenti w rewolucyjnym stopniu optymalizuje proces zawierania ugód. Projekt jest dla naszą firmę wzorcowym przykładem rozwiązania spośród kategorii Life Quality Technologies – mówi Tomasz Woźniak, Członek Zarządu w Black Pearls VC.

Autenti – na czym to polega

Z Autenti można użytkować z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu, także dzięki smartfonie czy tablecie. To – jak tłumaczą naszej firmie założyciele - narzędzie adresowane do każdego, kto obraca dokumentami, w szczególności dla przedsiębiorców. Można je użyć wszędzie tam, gdzie nabywcy mają do czynienia wraz z dużą liczbą umów.

Platformę założyły cztery ludzie, z wieloletnim doświadczeniem w branży internetowej i progresu produktu. Dzięki niej czas, jaki upływa od momentu podjęcia decyzji do momentu faktycznego podpisania umowy, która taką decyzję finalizuje, skraca się z 2-3 dni do odwiedzenia kilku lub kilkunastu minut.

– 90 proc. dokumentów nie wymaga podpisu odręcznego i można gryzie podpisać elektronicznie, na odległość. Mowa o wszystkich briefach, kosztorysach, umowach z operatorem, sprzedażowych, pożyczkowych czy NDA (umowa o zachowaniu poufności – red. ). Powstaje to wprost z regulacji. W przypadku sporu tego rodzaju elektronicznie podpisany dokument może być też dowodem po sprawie – mówił nam podczas infoshare 2017 Grzegorz Wójcik.

Dostęp do platformy dostaje się po wykupieniu abonamentu, który pozostaje w zależności od tego, ile ludzi wysyła dokumenty lub po to, jaki jest wolumen dokumentu. Abonament za konto firmowe zaczyna się od dwadzieścia zł miesięcznie. Autenti posiada też technologię, dzięki jakiej może stać się frakcją systemu partnera.