Przelew: definicja, jak przesyłać pieniądze i czy jest to bezpieczne?

17 lutego 2021

27 lutego 2019 11:58 EST

Jeśli chcesz szybko przelać pieniądze innej osobie, a dzieli Cię odległość lub inny kraj, powszechną metodą jest przelew bankowy. Termin pochodzi z dni, w których przelewanie pieniędzy odbywało się za pośrednictwem telegrafów.

Co to jest przelew bankowy?

Przelew bankowy to szybki sposób na elektroniczne przesyłanie pieniędzy. Przelew bankowy zwykle zawiera instrukcje dotyczące tego, kto ma mieć dostęp do pieniędzy, w tym numer konta bankowego i kwotę, która ma zostać przelana.

Istnieją zasadniczo trzy rodzaje przelewów bankowych dostępne dla osób fizycznych: przelew bankowy, elektroniczny transfer środków i zautomatyzowany przelew bankowy – lub ACH – przelew.

Przelewy bankowe wysyłają pieniądze bezpośrednio między kontem wysyłającym i odbiorczym. ACH i inne przelewy bankowe służą do elektronicznego przesyłania pieniędzy między bankami i oba mogą być również wykorzystywane do płatności między przedsiębiorstwami. Główna różnica polega jednak na tym, że ACH opiera się na sieci instytucji finansowych i jest prowadzony przez stowarzyszenie National Automated Clearing House Association.

Jeśli masz „bezpośredni depozyt od swojego pracodawcy, prawdopodobnie pracodawca używa ACH, aby przelać środki bezpośrednio na Twoje konto. ACH jest również zwykle używany, gdy rejestrujesz się w usłudze automatycznego opłacania rachunków, na przykład w celu opłacenia rachunku za prąd, karty kredytowej lub płatności ubezpieczenia. Transfery ACH są zwykle wykonywane w grupach lub partiach. Ale z tego powodu ich ukończenie może zająć od kilku godzin do kilku dni.

Przelewy ACH są zwykle tańsze niż przelewy bankowe, ale trafiają na konto później. Opóźnienie to wpływa również na możliwość sprawdzenia, czy płatność została otrzymana. Podczas gdy przelew bankowy jest standardową metodą przesyłania środków między kontami za granicą, ACH jest siecią tylko w Stanach Zjednoczonych.

Wręcz przeciwnie, przelew często wymaga jedynie podania numeru konta i numeru rozliczeniowego; nie ma ograniczenia płatności transgranicznej jak ACH, a fundusze lądują po przejściu przelewu – dzięki czemu środki są szybciej dostępne dla odbiorcy.

EFT – elektroniczny transfer środków – obejmuje ACH wśród różnych typów transakcji finansowych. Ale EFT nie zawsze jest ACH. Transakcje EFT obejmują również czeki elektroniczne i transakcje bankomatowe.

Twój lokalny oddział banku może wysłać przelew, podobnie jak usługi pozabankowe, takie jak MoneyGram ( MGI ) – Get Report lub Western Union ( WU ) – Get Report, oryginalny „ przelew .

Aby wykonać przelew, możesz potrzebować:

Pełne imię i nazwisko oraz adres odbiorcy. Ma to na celu upewnienie się, że osoba odbierająca przelew lub płatność jest tą, do której jest przeznaczony.

Numer konta odbiorcy. Ma to również na celu ochronę zarówno odbiorcy, jak i nadawcy.

Numer oddziału i pełny adres rachunku odbiorcy. Pomaga to bankowi przyjmującemu sprawdzić odbiorcę i wiedzieć, że środki są przekazywane określonej osobie lub podmiotowi.

Numer instytucji rachunku banku odbiorcy. Jest to podobne do wcześniej wymaganych informacji – pomaga bankowi odbierającemu skierować pieniądze we właściwe miejsce.

Kod Towarzystwa Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) dla banku przyjmującego. Jest to często potrzebne, jeśli pieniądze są przesyłane za granicę. To sposób na międzynarodową identyfikację banków.

Numer rozliczeniowy banku odbiorcy. Jest to wymagane, jeśli środki są przesyłane między bankami lub innymi instytucjami finansowymi, ale nie za pośrednictwem usługi przekazu pieniężnego, takiej jak Western Union lub MoneyGram.

Powód przelewu: jeśli jest to płatność, zwrot pieniędzy, depozyt lub jest przeznaczony do określonego użytku.

Kto płaci za przelew: W większości przypadków osoba wysyłająca pieniądze jest obciążana kosztami przelewu. Jednak niektóre instytucje pobierają opłaty za przelew bankowy. A jeśli jest to przelew międzynarodowy, każda instytucja po drodze ma prawo do opłaty, w tym za wymianę waluty.

Jak sama nazwa wskazuje, przelewy bankowe były używane do przesyłania pieniędzy od czasów telegrafu. Celem zawsze było szybkie przekazanie środków lub płatność, wyeliminowanie opóźnień w wysłaniu czeku, a także utrzymanie lub rozliczenie czeku w celu upewnienia się, że ma wystarczające środki.

Jeśli ktoś, kogo znasz, potrzebuje pieniędzy z powodu nagłego wypadku – lub jeśli płatność się spóźnia, chcesz zabezpieczyć swój kredyt, uniknąć opłat lub wysłać pieniądze za granicę – przelew bankowy jest często najszybszym sposobem. W przypadku usługi pozabankowej w rzeczywistości czasami odbiorca może wyjść z biura usługi z pieniędzmi w ręku.

Jak długo trwa przelew?

Ponieważ w rzeczywistości nie przesyłasz gotówki z jednego miejsca do drugiego, transakcja może zostać zakończona stosunkowo szybko, gdy instytucja wysyłająca uzyska niezbędne informacje. Po wykonaniu przelewu środki są zazwyczaj udostępniane zaraz po zidentyfikowaniu odbiorcy.

Przetwarzanie i otrzymanie przelewu między bankami zajmuje zwykle od trzech do pięciu dni roboczych, w zależności od przelewanej waluty i liczby banków pośredniczących używanych do przelewu, zgodnie z TD Bank.

Jeśli jednak korzystasz z usługi przelewu innego niż bankowe, może to potrwać kilka minut. Większość krajowych przelewów środków – między bankami w tym samym kraju – można zrealizować w ciągu zaledwie 24 godzin, zwłaszcza jeśli środki są przelewane między rachunkami w tej samej instytucji.

Powinieneś skontaktować się ze swoją instytucją finansową, aby dowiedzieć się, jak długo może potrwać przelew, ponieważ różne banki mają różne zasady dotyczące przechowywania środków, a jednocześnie sprawdzają dokładność informacji o odbiorcy.

Czasami zdarzają się opóźnienia. Bank wysyłający środki może popełnić błąd, dlatego ważne jest, aby wcześniej ustalić dokładność podanych informacji, aby zidentyfikować odbiorcę. Jeśli popełnisz błąd, przelew bankowy może potrwać dłużej niż oczekiwano. Ponadto w przypadku wysyłania pieniędzy za granicę dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy lokalne święta mogą zakłócić lub opóźnić transfer środków. Niektóre kraje płacą za przelewy wolniej niż inne.

Czy przelewy są bezpieczne?

W przypadku przelewu pieniądze są przesyłane drogą elektroniczną między nadawcą a odbiorcą lub w przypadku przelewu bankowego na konto odbiorcy. Aby przelać pieniądze w kraju przelewem bankowym, zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą mieć rachunki bankowe. Ogranicza to możliwość otrzymania przez złodziei przelewu bankowego przeznaczonego dla konkretnej osoby. Jednak złodziej potrzebuje tylko kontroli konta bankowego, aby otrzymać lub wysłać pieniądze. Istnieje ryzyko, że wysłane środki zostaną przejęte lub prawdopodobnie wysłane gdzie indziej. Fundusze mogą również zostać przejęte przez osobę kontrolującą konto, na którym pieniądze są ustawione zgodnie z prawem, a kradzież może nie zostać odkryta, dopóki nie będzie za późno na odzyskanie pieniędzy.

Innymi słowy, jeśli ktoś chce, abyś przelał środki, uważaj na to, gdzie lub do kogo je wysyłasz. Na przykład, jeśli wysyłasz pieniądze do firmy przekazującej pieniądze, takiej jak Western Union, biuro to trudniej jest zweryfikować tożsamość odbiorcy.

Hakerzy kierują również w szczególności przedpłaty i inne fundusze przewodowe do firmy zajmującej się tytułem pożyczki mieszkaniowej. Hakerzy mogą poinstruować Cię o przesłaniu im pieniędzy. Zawsze weryfikuj instrukcje przelewu z odbiorcą telefonicznie lub osobiście, a nie e-mailem.

Ile średnio kosztują przelewy?

Różne banki i usługi pobierają różne stawki za przelewy bankowe. Niektóre banki pobierają różne opłaty za przelewy międzynarodowe w zależności od tego, czy środki są przeliczane z waluty amerykańskiej na walutę obcą przed przelewem. Oto opłaty pobierane przez siedem głównych banków:

Bank Wychodzące (Stany Zjednoczone) Odbierające (Stany Zjednoczone) Wychodzące (Międzynarodowe) Odbierane (Międzynarodowe)

Citibank ( C ) – Uzyskaj raport: 17,50-35 USD 15 USD 25-35 USD 15 USD

Chase ( JPM ) – Uzyskaj raport: 25 $ 15 $ 40 $ 15 $

TD ( TD ) – Uzyskaj raport: 25 $ 25 $ 40 $ 15 $

Bank of America ( BAC ) – Uzyskaj raport: 30 $ 15 $ 35 $ – 45 $ 16 $

Wells Fargo ( WFC ) – Uzyskaj raport: 30 $ 15 $ 45 $ 16 $

Capital One ( COF ) – Uzyskaj raport: 30 $ 0 $ Niedostępne 0 $

PNC ( PNC ) – Uzyskaj raport: 0-30 USD 15 USD 45 USD 15 USD

Oprócz EFT i ACH istnieją również inne sposoby pośredniego przesyłania środków z konta bankowego, takie jak narzędzia i aplikacje do płatności peer-to-peer (P2P), takie jak Zelle, Venmo, PayPal ( PYPL ) – Get Report, Square Cash , i inni. Ale te usługi nie są uważane za rzeczywiste „przelewy bankowe, ponieważ zasadniczo obsługują transakcję, a nie są faktycznym kontem bankowym.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy