Przelew

17 lutego 2021
Category: Imię I Nazwisko

Co to jest przelew bankowy?

Przelew bankowy to elektroniczny transfer środków za pośrednictwem sieci zarządzanej przez setki banków i agencji transferowych na całym świecie. Przelew można również wykonać gotówką w kasie. Przelewy bankowe pozwalają na zindywidualizowane przekazywanie środków od pojedynczych osób lub podmiotów do innych przy jednoczesnym zachowaniu wydajności związanej z szybkim i bezpiecznym przepływem pieniędzy. Korzystając z przelewu bankowego, ludzie w różnych lokalizacjach geograficznych mogą bezpiecznie przesyłać pieniądze do lokalnych i instytucji finansowych na całym świecie.

Kluczowe wnioski
 • Przelew bankowy to elektroniczny transfer środków za pośrednictwem sieci banków lub agencji transferowych na całym świecie.
 • Nadawcy płacą za transakcję w banku realizującym przelew i podają imię i nazwisko odbiorcy, numer rachunku bankowego oraz przelewaną kwotę.Przetwarzanie większości przelewów może zająć nawet dwa dni robocze.Międzynarodowe przelewy bankowe są monitorowane przez Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych, aby upewnić się, że pieniądze nie są przesyłane do grup terrorystycznych lub w celu prania brudnych pieniędzy.Zrozumieć przelewy bankowe

  Przelew bankowy jest najczęściej używany do przesyłania środków z jednego banku lub instytucji finansowej do innego. Żadne fizyczne pieniądze nie są przesyłane między bankami lub instytucjami finansowymi podczas wykonywania przelewu. Zamiast tego między instytucjami bankowymi przekazywane są informacje o odbiorcy, numerze rachunku bankowego i przekazanej kwocie.

  Nadawca przelewu najpierw płaci za transakcję z góry w swoim banku. Bank wysyłający wysyła wiadomość do banku odbiorcy z instrukcjami dotyczącymi płatności za pośrednictwem bezpiecznego systemu, takiego jak Fedwire lub SWIFT. Bank odbiorcy otrzymuje wszystkie niezbędne informacje od banku inicjującego i deponuje własne środki rezerwowe na odpowiednim rachunku. Dwie instytucje bankowe następnie rozliczają płatność na zapleczu (po zdeponowaniu pieniędzy).

  Przelewy pozabankowe nie wymagają numerów kont bankowych. Jedną z popularnych firm zajmujących się przelewami pozabankowymi jest Western Union, którego międzynarodowe usługi przekazów pieniężnych są dostępne w ponad 200 krajach.

  Przetworzenie wszystkich legalnych przelewów bankowych zajmuje do dwóch dni. Jeśli elektroniczna forma płatności trwa dłużej niż kilka dni, tak naprawdę nie można jej uznać za przelew bankowy. Przelew krajowy jest przetwarzany tego samego dnia, w którym został zainicjowany i może zostać odebrany w ciągu kilku godzin. Międzynarodowe przelewy bankowe są zwykle dostarczane w ciągu dwóch dni roboczych.

  Przyczyną tych dwóch różnych czasów realizacji jest wykorzystanie krajowych automatycznych izb rozrachunkowych (ACH) i zagranicznych systemów przetwarzania. Krajowy przelew bankowy musi przejść tylko przez krajowy ACH i może zostać dostarczony w ciągu jednego dnia. Międzynarodowe przelewy bankowe muszą rozliczać krajowy ACH, a także jego zagraniczny odpowiednik (w ten sposób wydłużając proces o dodatkowy dzień).

  Przelewy bankowe są płatne, niezależnie od tego, czy są to przelewy krajowe czy międzynarodowe. Niektórzy dostawcy krajowych przelewów bankowych pobierają zaledwie 25 USD za transakcję, ale opłata może wynosić nawet 35 USD lub więcej. Międzynarodowe przelewy bankowe mają czasem wyższą opłatę – aż 45 USD.

  Uwagi specjalne

  Przelewy bankowe są generalnie bezpieczne, pod warunkiem że znasz osobę, która je otrzymuje. Jeśli korzystasz z legalnej usługi przelewu, każda osoba biorąca udział w transakcji przelewu powinna być zobowiązana do udowodnienia swojej tożsamości, aby anonimowe przelewy były niemożliwe.

  Międzynarodowe przelewy, które pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, są monitorowane przez Office of Foreign Assets Control, agencję Departamentu Skarbu USA. Ta agencja dba o to, aby pieniądze wysyłane za granicę nie były wykorzystywane do finansowania działalności terrorystycznej lub do prania pieniędzy. Ponadto mają one również za zadanie zapobiegać przedostawaniu się pieniędzy do krajów objętych sankcjami rządu USA. Jeśli Urząd Kontroli Aktywów Zagranicznych podejrzewa, że ​​którykolwiek z tych scenariuszy jest prawdziwy, bank wysyłający ma prawo do zamrożenia środków i zatrzymania przelewu.

  Oto kilka scenariuszy, które mogą spowodować oflagowanie przelewu, ostrzegając urzędników o możliwym wykroczeniu ze strony odbiorcy lub nadawcy:

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy