Pożyczki niekonwencjonalne

17 lutego 2021

W świecie pożyczek istnieją pożyczki „konwencjonalne i „niekonwencjonalne. Jeśli pożyczka jest tradycyjna, jest to pożyczka hipoteczna inna niż pożyczka ubezpieczona lub gwarantowana przez agencję rządową, taką jak Federal Housing Administration (FHA), Veterans Administration (VA) lub Rural Development Services.

W ramach pożyczek konwencjonalnych istnieją 2 rodzaje, które są zgodne i niezgodne. Pożyczki zgodne są zgodne z określonymi wytycznymi, takimi jak te określone przez Fannie Mae i Freddie Mac, podczas gdy wytyczne dotyczące gwarantowania pożyczek niezgodnych mogą różnić się w zależności od pożyczkodawcy. Łatwo jest pomylić niekonwencjonalne z niezgodnymi; jednak w tym artykule rozważymy tylko pożyczki niekonwencjonalne.

Pożyczki na zakupy prywatnePożyczki niekonwencjonalne są często wykorzystywane do zakupu prywatnych mieszkań. Przykładowo, gdy pożyczkobiorca potrzebuje uzyskać kredyt pomostowy (kredyt umożliwiający mu zakup nowego domu, podczas gdy dotychczasowy jest jeszcze na rynku), może zwrócić się do niekonwencjonalnego pożyczkodawcy. Tradycyjni pożyczkodawcy często odrzucali pożyczkobiorców z wielu możliwych powodów, takich jak słaby kredyt, historia zatrudnienia, bankructwo lub brak dochodów.

W takich przypadkach pożyczkobiorca może zwrócić się na niekonwencjonalny rynek. Pożyczki te są oferowane zarówno przez tradycyjne banki, jak i przez prywatnych pożyczkodawców. Obejmują one rynek sub-prime lub egzotyczne pożyczki, które były przedmiotem wielu dyskusji od początku 2007 roku. Noszą nazwy, takie jak ryczałtowa minimalna spłata, pożyczki bezstresowe i pożyczki wyłącznie oprocentowane. Fannie Mae i Freddie Mac to największe źródła niekonwencjonalnego finansowania. Pożyczki te są nieco łatwiejsze do uzyskania, ale ponieważ niosą ze sobą większe ryzyko po stronie pożyczkodawcy, mają też znacznie wyższe oprocentowanie.

Pożyczki dla inwestorów i budowniczychPożyczki niekonwencjonalne są powszechnie stosowane w transakcjach dotyczących nieruchomości. Ten rodzaj pożyczki oferuje krótkoterminowe finansowanie inwestorom lub budowniczym, którym się spieszy. Z jakiegoś powodu nie mogą czekać na długi proces zatwierdzania kredytu bankowego.

Pośpiech może wynikać z tego, że nieruchomość jest gorąca, muszą szybko zamknąć transakcję lub mają kupującego lub najemcę czekającego na udostępnienie nieruchomości. Czasami inwestorzy są zainteresowani finansowaniem projektu, którego tradycyjny bank normalnie by nie sfinansował. W tym przypadku pozyskują finansowanie od prywatnych pożyczkodawców. Zwykle nazywa się je „pożyczkami portfelowymi.

Pożyczkodawcy portfelowi, w przeciwieństwie do tradycyjnych pożyczkodawców, prawie nigdy nie sprzedają swoich pożyczek innej stronie. Niekonwencjonalny pożyczkodawca nie musi spełniać rygorystycznych wymagań, które spełniają tradycyjne instytucje pożyczkowe. Pożyczkobiorca, który poszukuje niekonwencjonalnego pożyczkodawcy, może nie być zmuszony do uzyskania wyceny, wniesienia opłaty za wniosek, uiszczenia kary przedpłaty i poddania się kontroli kredytowej.

Pożyczkodawcy oferujący niekonwencjonalne pożyczki są skłonni do podejmowania większego ryzyka. Nadal będą wymagać, aby zakup lub budowa pożyczkobiorcy miała sens, a pożyczkobiorca miał zabezpieczenie pożyczki. Może to oznaczać udostępnienie biznesplanu (w przypadku inwestora lub budowniczego) lub przedłożenie listy aktywów do rozważenia przez pożyczkodawców.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy