Temat: Rodzina 500 plus

  • 500 plus także dzięki pierwsze dziecko. Jest rozstrzygnięcie komisji senackiej
  • Osiem przemian w programie 500 plus
  • Zmiany w 500 oraz. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do Sejmu
  • Trzecie urodziny 500 plus. "Od pierwszego lipca rusza nowa odsłona"
  • Szereg przemian w 500 plus. Resort pokazał projekt

Te rozwiązania są nieprzemyślane jak i również głęboko krzywdzące rodziny wielodzietne - w ten środek minister Elżbieta Rafalska odniosła się do propozycji lidera PO Grzegorza Schetyny po sprawie zmian w przyznawaniu środków z programu Bliscy 500 plus.

Kilka dni temu lider NA Grzegorz Schetyna powiedział metrów. in., że program Familia 500 plus powinien stanowić kierowany do osób, które mają pracę lub do niej poszukują.

Minister odpowiada

"PiS jest najogromniejszym zagrożeniem dla programu 500 plus"

- Uważam tego rodzaju rozwiązanie za głęboko krzywdzące rodziny wielodzietne, w jakich matka zajmuje się opieką nad małymi dziećmi. Jeżeli jest piątka czy szóstka dzieci, a kobieta ma wykonywać nisko płatną, wielozmianową pracę, jeszcze z dojazdami, to myślę, że to jest komfortowa sytuacja na rzecz jej rodziny, że ma możliwość sobie pozwolić na okres krótkiej dezaktywizacji - powiedziała w środę podczas spotkania z dziennikarzami minister rodziny, roboty i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Według minister, wprowadzenie systemu, który ofiaruje PO, wymagałoby dodatkowej obsługiwania programu 500 plus. Zwróciła uwagę w sposób sprawdzania, bądź osoba aktywnie poszukuje roboty lub nie. - O ile mówimy w ten sposób, że bytowałby to świadczenia dla ludzi aktywnie poszukujących pracę, wówczas musiałoby to być po porozumieniu z powiatowymi urzędami pracy - podkreśliła.

- Myślę, że wówczas są nieprzemyślane propozycje systemu, który dziś funkcjonuje, świadczy swoje podstawowe cele. Wydaje się być naszym programem. Totalna przeciwdziałanie jest w totalnym sprzeciwie do tego programu a mianowicie dodała Rafalska.