Frankowicze. BIK: 899 tys. Młodych polaków spłaca 529 tys. kredytów mieszkaniowych w CHF  Pieniądze

Temat: Frank szwajcarski

  • Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat
  • Coraz mniej kredytów mieszkaniowych we frankach
  • Prawie 3 lata bez ustawy w sprawie frankowiczów. "Chciałbym, by w październiku to przeszło"
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno zyskać z bankami

Łączne zadłużenie frankowiczów wynosi obecnie 167 mld zł. W sytuacji niektórych kwota kredytu w stosunku do pierwotnej wzrosła o 24 proc. Dane pokazują, że w większości przypadków pożyczka frankowy był zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a nie według to, by mieszkanie wypożyczać - wynika za najświeższych danych.

Zadłużeni we frankach stanowią 5, 95 proc. wszystkich kredytobiorców w Polsce. Aktualnie 899 tys. Polaków spłaca 529 tys. kredytów mieszkaniowych w szwajcarskiej walucie - wynika spośród najnowszych danych Biura Wiadomości Kredytowej.

Kredyty mieszkaniowe

BIK podkreśla w swoim komunikacie, że od lat odnotowuje bardzo dobrą klasa obsługi kredytów mieszkaniowych, także złotowych, jak i walutowych. Na ponad 2, 187 mln obecnie czynnych kredytów mieszkaniowych tylko w sytuacji jednej, 4 proc. występuje opóźnienie w spłacie powyżej 80 dni.

Banki w polskich rękach. Konsumenci zapłacą za droższe usługi

Szczególnie wysoką jakością pomocy charakteryzują się kredyty mieszkaniowe zaciągnięte w CHF, chociażby w przypadku kredytów zaciągniętych na wysokie kwoty a mianowicie czytamy.

Zadłużeni we frankach

Kredytobiorcy posiadający kredyty mieszkaniowe we frankach stanowią pięć, 95 proc. całej populacji kredytobiorców w Polsce. Aktualnie 899 tys. Polaków spłaca 529 tys. kredytów mieszkaniowych w CHF.

Łączna kwota do spłaty z tytułu kredytów mieszkaniowych w CHF to 140, 12 mld zł, a całkowite bieżące zadłużenie kredytobiorców frankowych z tytułu wszystkich posiadanych wyrobów kredytowych to 167, 02 mld zł.

Dla 80 proc. obecnie czynnych kredytów mieszkaniowych frankowych saldo zadłużenia do spłaty odrzucić przekracza 400 tys. złotych.

Źródło: BIK Struktura liczbowa kredytów frankowych wg salda do spłacenia na 30 czerwca 2016 roku

BIK komunikuje, że 30 proc. spłacanych obecnie kredytów mieszkaniowych we frankach zostało udzielonych przy 2008 roku, w jakim był najniższy kurs franka szwajcarskiego do złotówki i równocześnie najwyższe ceny mieszkań wyrażone w złotówkach.

Źródło: BIK Kurs CHF/PLN oraz cena m2 domu w branży pierwotnym w Stolicy polski w zł

Co ciekawe, po 8 latach od wzięcia kredytu frankowicze mają do spłacenia na temat 24 proc. więcej aniżeli pierwotna kwota, na jaką brali kredyt.

Analizując obecne saldo kredytów mieszkaniowych udzielonych w 2008 r. w CHF, ale wyrażone w złotówkach, po warsztacie z 30 czerwca br., to do pierwotnej kwoty tych kredytów w przeliczeniu na złotówki według kursu z dnia udzielenia, stosunek ta wynosi 124 proc. i jest najwyższa ze wszystkich roczników - podaje raport.

Zalążek: BIK Relacja obecnej ilości do spłaty do pierwotnej kwoty zaciągniętego kredytów

Profil frankowicza

BIK akcentuje, że jakość obsługi kredytów mieszkaniowych mieszkaniowych w CHF wydaje się być bardzo dobra i bliska do jakości obsługi kredytów mieszkaniowych mieszkaniowych w złotówkach. Pogarsza się ona natomiast razem z wysokością zaciągniętego pożyczki. W przypadku kredytów przy szwajcarskiej walucie nawet na rzecz kredytów powyżej 700 tys. zł nie przekracza czterech proc.

Urząd antymonopolowy rzuca "koło ratunkowe" frankowiczom

Jak wynika z raportu BIK, prawie połówka frankowiczów mieszka w ośmiu głównych aglomeracjach. Pośród nich najwięcej, bo 18 proc. wszystkich osób spłacających kredyt hipoteczny w CHF, mieszka przy aglomeracji warszawskiej.

22 proc. frankowiczów mieszka przy gminach o wielkości 10-25 tys. mieszkańców oraz w dużych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców.

Ponad połowa osób spłacających kredyt mieszkaniowy we frankach znajduje się w grupie wiekowej 35-44 lata.

Wg informacji BIK 95 proc. frankowiczów posiada tylko jeden kredyt mieszkaniowy, a 5 proc. - dwa kredyty. Przy przypadku kredytobiorców złotówkowych relacja ta wynosi 93 proc. i 6 proc.

"Dane te potwierdzają, że w większości przypadków pożyczka frankowy był zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych konieczności mieszkaniowych, a nie przy celach inwestycyjnych związanych z uzyskiwaniem dochodów z najmu" - zauważa cytowany w raporcie główny analityk kredytowy BIUREM INFORMACJI KREDYTOWEJ prof. Waldemar Rogowski.

Decyzja RPP. Stopy procentowe z brakiem zmian