Działki za miastem bądź ogródek z altanką? Ujrzyj, co warto wiedzieć

Długi weekend majowy skłania w kierunku temu, by zainteresować się rynkiem działek letniskowych. Jakim sposobem informuje firma Metrohouse, Ludzie z polski coraz częściej rozważają ich kupno. Najdroższe występują po województwie podkarpackim (177 zł za m kw. ) i kujawsko-pomorskim (166 zł), na najniższe ceny można liczyć w woj. lubuskim (42 zł) i podlaskim (45 zł).

– Zwykle klienci poszukując działek pod miastem wymieniają te same preferencje: działka ma stanowić nie większa niż 1000 m kw., ze stosunkowo szybkim dojazdem z miejsca zamieszkania, a jej ułożenie ma dawać możliwości efektywnego wypoczynku. Preferowane są zatem działki w pobliżu jezior, rzek, chętnie blisko wybitnych turystycznie miejscowości - twierdzi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Polak planuje wolny czas. Dokąd wyjedzie i ile zapłaci?

Co region, to inna cena

Jak wynika z danych empirycznych Metrohouse, najwyższe ceny ofertowe działek rekreacyjnych pojawiają się w województwie podkarpackim (177 zł za m kw. ) i kujawsko-pomorskim (166 zł), nieco tańsze, ale jednak wciąż drogie będą działki na Śląsku a także Dolnym Śląsku (101 zł). Jeśli chcemy zaś zdobyć działek po najniższej opłacie, należałoby poszukać ich w Lubuskiem (42 zł) bądź na Podlasiu (45 zł).

– W tej sytuacji sugerowanie się średnimi cenami nie powinno być jakimkolwiek wyznacznikiem przy podejmowaniu decyzji na temat zakupie, ponieważ mamy do czynienia z dużą różnorodnością wystawianych do sprzedaży ogłoszeń. Czasem jest to według prostu kawałek nieogrodzonej parceli w pobliżu ciekawego krajobrazowo terenu, ale w ofercie jako działki rekreacyjne możemy znaleźć również domy, które dają możliwość całorocznego przebywania. Dlatego przekrój cenowy tego rodzaju nieruchomości jest bardzo wielki i działka o przesrtrzeni 800 m kw. przy zależności od zagospodarowania może kosztować 20 tys. złotych jak i 10 razy tak wiele - mówi Marcin Jańczuk.

Przy jeziorze, przy dobrej drodze

Jak akcentuje Metrohouse, pojawia się też spora dysproporcja między cenami działek w obrębie jednego województwa. Oprócz zagospodarowania samej działki, duże znaczenie ma tzw. mikrolokalizacja. Działka po pobliżu linii brzegowej jeziora może być kilka razy droższa niż ta oddalona od niego np. o 1 km, bądź również działki z dogodnym dojazdem do aglomeracji będą cenniejsze niż te, z wskazane jest należy przemierzyć dwie pory.

Jak informuje Jańczuk, w czasie jesienno-zimowym rynek dziełek letniskowych zamiera.

- Jeżeli nabywca na kupno działki nie znajdzie się w okresie wiosenno-letnim, poza tymże sezonem szanse na zbyt znacznie spadają - przestrzega ekspert.

Ziemia rolna tylko dla rolnika i Kościoła. Ważne przepisy wchodzą w żywot

Nowe okoliczności ustawowe

Obowiązujące od czasu 30 kwietnia przepisy o obrocie ziemią dotyczą także tych, którzy poszukują niepotrzebnych działek letniskowych. Choć po ogłoszeniach widnieją jako parceli letniskowe, to w świat są gruntami rolnymi. Dlatego, jeśli spodoba nam się działka która ma większą ilość niż 300 m kw., a grunty będą znakowane jako rolne, to ustawa nie pozwoli nam dzięki ich kupno.

Metrohouse zaznacza, że wyjątkiem istnieją tzw. nieruchomości siedliskowe - np. gospodarstwa rolne z zabudowaniami, ale - jak na przykład przestrzega Michał Rudnicki, szef działu inwestycji - nie zaakceptować mogą być one duże niż 5000 m kw.

– Na fuks większość klientów poszukuje w dużym stopniu mniejszych działek, więc zapisy ustawy nie będą mieć znaczącego wpływu na rotacja takimi gruntami - osłabia Michał Rudnicki.