Estonia. Mikrobusy bez kierowcy jeżdżą po centrum Tallinna  Moto

Temat: Motoryzacja

  • Duży ruch w autosalonach. Ów marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3
  • Surowe kary za cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Gdyni, do granicy z Państwem czeskim w pięć godzin. Wydaje się być umowa na ostatni wydział A1

Dwa mikrobusy bez kierowcy jeżdżą od momentu weekendu po centrum Tallinna. Ten pilotażowy projekt posiada miejsce w ramach trwającej estońskiej prezydencji w Radzie Ue - ogłosiły władze.

Oba pojazdy zabierają po ośmiu pasażerów. Będą jeździć przez najbliższy miech tydzień w tygodniu na centrum miasta. Pasażerowie nie płacą za przejazd, podczas którego są im objaśniane tajniki technologii pojazdów autonomicznych.

Rewolucja na drogach

- Jeszcze piętnaście czasów temu smartfony, podpis elektronowy, samochody elektryczne i samoobsługowe kasy w supermarketach zostały dla nas jak wraz z science fiction - powiedział Marten Kaevats, który w rządzie Estonii odpowiada za nowe technologie.

- Dla dzieci urodzonych dzisiaj myśl, że prawa jazdy nie będą już potrzebne, nie wydaje się wcale naprawdę odległa - dodał.

Today a pilot project will launch driverless buses in Tallinn! More information: https://t.co/vHG1ltO0kf pic. twitter. com/UKoLGVHfHC

— EU2017EE (@EU2017EE) 29 lipca 2017

Zaznaczył, że zarówno dla Estonii, jak i Europy progres nowych technologii jest sprawą pierwszoplanową; licząca 1, 3 mln mieszkańców Estonia poczyniła z tego swoją wizytówkę na arenie międzynarodowej.

Estonia, po raz pierwszy od momentu przystąpienia do UE w 2004 roku, sprawuje rotacyjne unijne przewodnictwo do finiszu br.

4 czerwca wchodzi w los nowela Prawo o obrotu drogowym Moto