Do Sejmu wpłynął projekt noweli dot. opłat abonamentowych  Media

Abonament radiowo-telewizyjny ma płacić większą ilość wiadomości osób. Prace nad zamysłem przyspieszają

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, który zakłada m. in. włączenie dostawców telewizji płatnej do odwiedzenia rejestracji odbiorników i identyfikacji ich użytkowników. Zdaniem wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego, są duże szanse na wówczas, iż posłowie zajmą się projektem noweli już w najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Przyjęty przez rząd po ubiegłym tygodniu projekt, który to powstał w resorcie kultury przewiduje, że czynności połączone z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane są nadal przez Pocztę Polską.

Zapłata za abonament

Poprawa poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu zapisu odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Zgłoszenia będą przekazywać Poczcie, co spowoduje, hdy osoby zawierające umowę na temat dostarczanie telewizji płatnej nie będą musiały osobno dokonywać rejestracji odbiornika.

Projekt zakłada też, że Poczta Polska będzie mogła odwrócić do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów, by ustalić mus zarejestrowania przez nich odbiornika.

Zaproponowane zmiany przewidują też umorzenie postępowania egzekucyjnego wobec osób zalegających spośród tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych, które w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy dopełnią swoich obowiązków, czyli zrealizują rejestracji odbiornika (jeśli nie jest zarejestrowany) oraz uiszczą opłatę z góry zbytnio co najmniej sześć miesięcy. Ponadto wobec takich osób nie byłoby możliwe wszczynanie nowych postępowań egzekucyjnych odnoszących się zaległości powstałych przed wejściem w życie ustawy.

Za swoje działania pozostali ukarani. Ośmiu posłom obcięto zarobku

Bez abolicji

"Tego rodzaju rozwiązanie zaprowadzi do umorzenia znacznie większych kwot wynikających z zaległości niż kwoty niezbędne do odwiedzenia uiszczenia w celu uzyskania abolicji" - napisano przy uzasadnieniu projektu.

Według informacji KRRiT na skraj 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało przeszło 2 mln domach, przy których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Suma zaległości za ostatnie pięć lat, w stosunku w celu których możliwa byłaby przeprowadzenie, przekraczała trzy miliardy złotych.

Wiceminister kultury Ryszard Lewandowski, który jest odpowiedzialny za ten projekt oświadczył w niedawnej rozmowie, iż są duże szanse dzięki to, iż posłowie zajmą się projektem noweli w tej chwili na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Obrady zaplanowano między szóstej a 9 czerwca.

Prace nad projektem

Lewandowski wyraził też nadzieję, że prace parlamentarne nad zamysłem noweli nie potrwają długo.

- Liczymy na to, że procedowanie potrwa jakim sposobem najszybciej, ale bez pominięcia żadnych koniecznych procedur - zaznaczył.

Lewandowski chciałby, aby nowelizacja "wyszła spośród parlamentu do końca czerwca". - Myślę, że wydaje się być to możliwe - dodał.