Chińskie telewizje emitują polskie seriale

Chińczycy coraz częściej kupują polskie seriale i programy telewizyjne

Jednym z „towarów”, które Polska eksportuje do Chin są… seriale i aplikacje telewizyjne. W ostatnich latach widzowie chińskiej telewizji publicznej zobaczyć mogli wiele produkowaniu TVP i TVN. Kooperacja z azjatyckimi partnerami odrzucić jest jednak taka łatwa.

Współpraca chińskiej tv z polskimi stacjami poczęła się kilka lat temu. Wtedy chińska telewizja publiczna CCTV kupiła od TVP kilka seriali obyczajowych jakim sposobem „Głęboka woda”, „Londyńczycy”, „Chichot losu”, „Rezydencja” czy „Dom nad rozlewiskiem”. Tamtejsze kanały pokazywały też filmy fabularne nabyte od TVP, w tym m. in. „Katyń”, „80 milionów”, „Samotność przy sieci”, „Wiedźmina” czy „Jutro idziemy do kina”.

Nie tylko Telewizja Polska prowadzi wymianę handlową z Chinami. Widzowie CCTV, olbrzyma dysponującego ponad 20 kanałami, w ostatnich latach zdołali oglądać też popularne seriale TVN: „Przepis na życie” oraz „Lekarzy”.

- Wiemy, że kanały telewizyjne tego nadawcy były zadowolone z rezultatów, jakie osiągnęły nasze programy, ale niestety dokładnych wyników oglądalności nie otrzymaliśmy - mówi Business Insider Polska Aneta Zaręba, szef zespołu sprzedaży systemów i formatów w Grupie TVN.

Chińczycy emitują też polskie cykle na temat podróżach

Polskimi produkcjami zainteresowane będą też inne telewizje wraz z Chin. Np. stacja TVB z Hong Kongu zakupiła prawa do cyklu Martyny Wojciechowskiej „Kobieta na końcu świata” i cyklu „Smakuj świat z Pascalem”, a kanał Miao TV pokazywał programy podróżnicze „Efekt Domina” i „Michniewicz. Inny świat”.

Przykłady te wskazują, że Chińczycy chcą przeglądać polskie produkcje. - Nie jest to jednak nieskomplikowany rynek. Zaistnienie na zanim utrudnia z jednej witryny bardzo konkurencyjna, bo zbliżona kulturowo oferta koreańskich filmów i seriali, z innej zaś atrakcyjna i wszechobecna produkcja amerykańska - ocenia Aneta Zaręba.

Obecnie toczą się rozmowy TVN ze stacjami Państwa Środka na temat sprzedaży kolejnych programów. - Na rezultaty tych rozmów musimy wciąż chwilę poczekać - zastrzega Zaręba.

TVP chce mocniej współpracować z CCTV

Z kolei Telewizja Polska w 2014 roku podpisała deklarację współpracy dotyczącą m. in. warunki udostępniania audycji, koprodukcji czy szkoleń. W zeszłym tygodniu miało miejsce pierwsze po zmianie władz TVP spotkanie jej zarządu spośród kierownictwem CCTV.

- Podczas spotkania rozmawiano pomiędzy innymi odnośnie tematu intensyfikacji kooperacji na podstawie obowiązującej obecnie umowy. Jak do tej pory albowiem możliwości z niej powstające nie były wykorzystywane w sposób maksymalny - przekonuje biuro prasowe TVP.

Chińczycy obecnie zainteresowani będą szczególnie produkcjami poświęconymi opowieści Polski. Wkrótce ma pozostać określone jakie koprodukcje osiągać będą wspólnie TVP i CCTV.

Tagi: prepiady Chiny TVP TVN Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Będą pieniądze dla Polek. Wyrusza fundusz pożyczkowy Informacje