Klienci płatnej telewizji nie zaakceptować uciekną przed abonamentem RTV

Operatorzy sieci kablowych i platform satelitarnych będą musieli rejestrować telewizory swoich kontrahentów i przekazywać ich informacje Poczcie Polskiej. To dok, jaki znalazł się po projekcie założeń do nowelizacji ustawy o abonamencie RTV. Nowela ma sprawić, iż abonament, z którego finansowana jest TVP i Krajowe Radio, zacznie płacić zdecydowanie więcej osób niż aktualnie.

Zgodnie z wskazówkami, operatorzy kablówek i platform cyfrowych będą musieli odbierać od swoich odbiorców zgłoszenia rejestracyjne telewizora albo oświadczenia o jego rejestracji. Następnie będą przekazywać ów informacje Poczcie Polskiej, która odpowiada za pobieranie abonamentu. Ma ona mieć uprawnienie do żądania informacji od momentu dostawców telewizji płatnej w tej dziedzinie. Za wykonanie nowego obowiązku operatorzy mają otrzymywać specjalistyczne wynagrodzenie. Jego wysokość ustalałaby Krajowa Rada Radiofonii jak i również Telewizji w drodze rozporządzenia.

Opublikowane na stronie rządu zapisy znajdą się w projekcie nowej ustawy o abonamencie, który do końca lutego br. zostanie stworzony w Ministerstwie Związanych z kulturą i Dziedzictwa Narodowego. Prace nad nimi nadzoruje wiceminister Paweł Lewandowski. Potem zamysłem zajmie się rząd. Z wypowiedzi posłów wynika, iż chcą, by ustawa pozostała uchwalona wiosną br.

Nałożenie nowego obowiązku dzięki operatorów płatnej telewizji wywołuje dużo emocji. Z kablówek i platform korzysta po Polsce około 10 mln z 13, 6 mln gospodarstw domowych. Utrwalone odbiorniki telewizyjne ma wyłącznie 6, 7 mln, z czego obowiązkową opłatę na rzecz TVP i Polskiego Radia wnosi jedynie 1, 2 mln (ale trzy, 5 mln gospodarstw wydaje się być zwolnione z opłat metrów. in. z uwagi na zaawansowany ilość lat ich mieszkańców).

Według danych Poczty Polskiej, zaległości Polaków z tytułu niepłacenia abonamentu na końcu 2016 r. wyniosły aż 1, 4 mld zł.

Kablówki nie zgadzają się na przenoszenie danych Poczcie Polskiej

Wcześniejsze wiadomości o włączeniu operatorów przy proces zbierania informacji o posiadaczach telewizorów, sprawiły, iż Jerzy Straszewski, prezes zrzeszającej kablówki Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej wysłał list do szefa Rady Mediów Narodowych i posła PiS Krzysztofa Czabańskiego. Napisał w nim, że operatorzy nie mogą przekazywać innym podmiotom swoich baz klientów, bo wychodzą one na użytek działalności komercyjnej i stanowią tajemnicę handlową firm.

Opłacanie abonamentu RTV to pełny czas obowiązek ustawowy. Aktualny system jest jednak nieszczelny, bo sankcji za deficyt rejestracji odbiornika nie dzierży, a pracownik Poczty Naszej nie powinna wejść do mieszkania i skontrolować, czy znajduje się tam odbiornik. Urzędy skarbowe ściągają jedynie opłat od osób, które zarejestrowały telewizor, potem przestały opłacać abonament.

Abonament mniejszy niż 10 zł miesięcznie?

Miesięczna opłata za stosowanie radia i telewizora lub samego telewizora wynosi dziś 22, 70 zł co miesiąc. W nowej ustawie prawdopodobnie zostanie ona obniżona. Możliwe, że będzie niższa niż 10 złotych, a Krajowa Wskazówka Radiofonii i Telewizji proponuje nawet, by opłata wynosiła jedynie 6, 33 zł. Ostatecznych ustaleń jednak brak.

Tagi: abonament cena Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie