Kto korzysta z VantageScore, a kto FICO?

17 lutego 2021
Category: Kredytowa Jest

VantageScore, nowy konkurent FICO, to nowa, gorąca rzecz w świecie punktacji kredytowej. Ale co to właściwie oznacza dla Ciebie jako konsumenta? Chociaż te dwie partytury robią wiele takich samych rzeczy, istnieją pewne różnice w sposobie ich wykorzystania w prawdziwym świecie.

Do czego służą punkty kredytowe?

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno wyniki FICO, jak i VantageScores mogą być używane do tych samych celów. Pomagają pożyczkodawcom, takim jak firmy obsługujące karty kredytowe, pożyczkodawcy hipoteczni i pożyczkodawcy samochodów, zdecydować, na ile wiarygodnym pożyczkobiorcą będziesz. Twój wynik jest głównym czynnikiem decydującym o tym, czy kwalifikujesz się do otrzymania karty kredytowej lub pożyczki oraz jak będzie wyglądać Twoje oprocentowanie.

Ale innym kluczowym zastosowaniem oceny zdolności kredytowej jest pomoc konsumentowi w zrozumieniu Twojej sytuacji finansowej. Poznając swoją zdolność kredytową i czynniki, które wpływają na jej obliczanie, możesz lepiej zrozumieć swoje nawyki finansowe, sposób, w jaki przygotowują Cię do zaciągania pożyczek (lub powstrzymują od nich) i jak im zaradzić.

100 $ w kartach Restaurant.com za 19 $!

Wspieraj swoje ulubione restauracje już dziś.

Czy pożyczkodawcy używają FICO lub VantageScore? Czy to ma znaczenie?

VantageScore jest coraz szerzej używany przez pożyczkodawców, gdy decydują o udzieleniu ci kredytu, i jest używany przez wiele czołowych banków i instytucji pożyczkowych. Jednak FICO jest nadal używany w większości decyzji kredytowych.

Podczas gdy obie firmy oceniające używają różnych metod obliczania wyniku, wyniki są zwykle dość podobne, więc nie ma znaczenia, który model zastosuje pożyczkodawca. Podczas gdy początkowo VantageScore zapewniał przewagę nad FICO osobom bez dużej historii kredytowej, Fair Isaac Corporation (firma stojąca za FICO) wprowadziła FICO XD jako konkurenta, co robi to samo. Jeśli ważne jest, aby użyć jednego wyniku w porównaniu z drugim, możesz skontaktować się z urzędnikiem pożyczkowym lub brokerem hipotecznym, aby znaleźć pożyczkodawcę, który współpracuje z tym modelem.

Potrzebujesz pomocy w naprawieniu kredytu?

Oczyść swój raport kredytowy.

Którego wyniku powinienem użyć do sprawdzenia swojego kredytu?

Poza jej wykorzystaniem jako predyktora zachowania związanego z pożyczaniem, Twoja ocena kredytowa jest potężnym narzędziem, które pomoże Ci zrozumieć i ulepszyć swój profil finansowy. VantageScore jest używany do tego celu znacznie częściej niż FICO. Ale ponieważ wyniki VantageScores i FICO są zazwyczaj dość podobne, możesz użyć swojego VantageScore jako predyktora tego, jak prawdopodobnie będzie wyglądał Twój FICO.

VantageScore udostępnia bezpłatnie wyniki kredytowe na wielu stronach internetowych. W dzisiejszych czasach powszechne jest również posiadanie dostępu do bezpłatnego monitorowania kredytu od wystawcy karty kredytowej lub banku, który zwykle jest również zapewniany przez VantageScore.

Upewnij się, że prosząc o ocenę zdolności kredytowej w celach informacyjnych, wybierasz raczej miękkie zapytanie niż twarde, które jak na ironię może uszkodzić twój kredyt. VantageScore nie karze Cię za składanie miękkich zapytań, więc możesz o nie prosić tak często, jak chcesz.

Powodem, dla którego jest to tak ważne, jest to, że kiedy będziesz mieć oko na swój kredyt, szybciej niż później odkryjesz sygnały ostrzegawcze, które szkodzą Twojemu kredytowi – takie jak oszustwa, nieopłacone rachunki wysyłane do windykacji i wzorce opóźnionych płatności. Używaj zapytań kredytowych jako systemu wczesnego ostrzegania, abyś mógł zająć się problemami, zanim będą miały szansę Cię skrzywdzić, zamiast dowiadywać się o nich w nieodpowiednich momentach, na przykład podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny lub rejestrowania się w celu uzyskania karty kredytowej. możesz pokryć duży wydatek. Jak to się mówi, jeśli jesteś gotowy, nie musisz się przygotowywać.

Twój wynik FICO i Twój VantageScore są wiarygodnymi wskaźnikami Twojej kondycji finansowej. Główną różnicą między nimi są sytuacje, w których są one używane: w większości przypadków FICO jest używany przez instytucje finansowe do podejmowania decyzji o udzieleniu ci kredytu, a VantageScore jest używany przez ciebie, aby dowiedzieć się, jak wygląda twój kredyt. Każdy z nich jest ważnym elementem układanki kredytowej.

Aby uzyskać więcej informacji na temat sposobu obliczania zdolności kredytowej, odwiedź nasze zasoby i centrum szkoleniowe dotyczące zdolności kredytowej. Aby uzyskać pomoc w kwestionowaniu błędów w raporcie kredytowym, odwiedź nasze centrum zasobów listów dotyczących sporów kredytowych.

Shoshanna Cohen jest pisarką mieszkającą w Boise w stanie Idaho. Jej zainteresowania to zdrowie, fitness, finanse i kultura.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy