Gospodarka USA przyspiesza, ale dane nie wpływają na dolara

Gospodarka USA przyspiesza, ale dolar ani drgnie. Może fita ruszyć już tylko jedna rzecz

Amerykańska gospodarka przyspiesza, jednak dolar zdaje się na tę wiadomość nie zaakceptować reagować. Po krótkim umocnieniu wrócił do wcześniejszych poziomów. Amerykańska waluta jest w tej chwili tak silna, że chociażby dobre dane z ekonomii nie są w będzie ją wesprzeć. Liczą się tylko konkrety i wówczas duże.

Dzisiaj ze Stanów Zjednoczonych spłynęły do nas ważne dane tyczące kondycji tamtejszej gospodarki. Odnotujmy, dobre dane. Wiemy spośród nich, że wzrost PKB za oceanem w III kwartale poszedł w górę o 3, 5 proc. w ujęciu rok do roku. To więcej niźli w II kw.

Wzrost PKB jest również wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że pójdzie ono w górę o 3, 3 proc. Pierwsze wyliczenie mówiło o wzroście w III kw. o 2, 9 proc., a drugie o wzroście 3, 2 proc.

Szybciej rosły również nakłady konsumpcyjne (3, 0 proc. ), wyższy był także odczyt inflacji PCE (1, 5 proc. ). To na chwilę umocniło dolara, który jednak po jakimś czasie wrócił do poprzednich poziomów. Teraz w stosunku do euro jest silniejszy od początku dnia o jedynie 0, 3 proc. [Wykres z 17: 42]

Foto: Biznes. onet. pl/waluty Notowania EUR/USD

Dolara może ruszyć już wyłącznie 4 podwyżka

Rynek zaraz według chwilowym umocnieniu dolara cofnął się o krok. Skądże takie zachowanie?

- To pokazuje, że trudno będzie sprostać rynkowym wymaganiom (w danych), które obecnie są ogromne - wsparciem dla dolara mogłyby okazać się mocne dane dające preteksty do spekulacji nt cztery podwyżek stóp w NA JUKATAN - uważa Marek Rogalski, analityk walutowy DM BOŚ.

Dane, które poznaliśmy dzisiaj, jak widać, są ku temu niewystarczające. Innymi słowy, jedyną rzeczą, która to mogłaby umocnić dolara, będą konkretne dane o ożywieniu gospodarczym za IV kw., które rozpoczęłoby dyskusję ponad kolejnym zaciśnięciem polityki monetarnej. A takie dane spłyną do nas za kilkanaście tygodni.

Co zatem czeka nas w najbliższym czasie? Rogalski jest zdania, że nadal mamy szanse na realizację scenariusza korekty. Sprzyjać temu może przedświąteczna i związana z końcem roku realizacja „dolarowych” zysków.

Porównaj najlepsze oferty alternacji walut w kantorach netowych, uwzględniając wszystkie koszty sprawie tj. bieżące kursy walut, marże kantorów, koszty przelewów międzybankowych.

Co to jest Brexit? Wielka Brytania głosuje w sytuacji wyjścia z UE