Decyzja RPP. Stopy procentowe z brakiem zmian

Stopy procentowe z brakiem zmian. RPP od przeszło roku nie zmienia zdania

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła bez zmian stopy procentowe - czytamy w komunikacie Narodowy Bank Polski. Tym samym po zakończeniu dwudniowego posiedzenia RPP stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1, pięćdziesięciu proc., stopa lombardowa dwóch, 50 proc., stopa depozytowa 0, 50 proc., natomiast stopa redyskonta weksli 1, 75 proc.

Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Ostatni raz RPP obniżyła stopy oprocentowania w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 50 punktów bazowych.

RPP nie zmienia spojrzenia w sprawie stóp procentowych

W weryfikacji Rady w najbliższych miesiącach roczny wskaźnik cen pozostanie ujemny. RPP uznała, hdy ze względu na ujemną lukę popytową, a także umiarkowaną dynamikę zwyczajnych nominalnych wynagrodzeń, w gospodarce nie istnieje presji inflacyjnej.

W komunikacie Rady czytamy:

W świetle osiągalnych obecnie informacji utrzymująca się deflacja nie wywiera jak na przykład dotąd negatywnego wpływu dzięki decyzje podmiotów gospodarczych.

Rada podtrzymała też ocenę, że w świetle osiągalnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki dzięki ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

W kolejnych kwartałach wzrost dynamiki cen stanie się - zdaniem Rady a mianowicie wspierany przez stabilny rozwój PKB następujący w postanowieniach rosnącej dynamiki wynagrodzeń oraz zwiększonych świadczeń wychowawczych.

Zmiany w składzie RPP

Kilka dni temu jeden z członków RPP zrezygnował z zasiadania w Radzie. Producentów Chrzanowski przekonywał, że "nic złego się nie przebieg zdarzeń. "

- Złożyłem rezygnację. Nie jawi się być to związane spośród żadnym konfliktem, czy żadnymi niepokojami wokół RPP i NBP a mianowicie tłumaczył rozmowie z PAP.

Wcześniej Stanisław Karczewski, marszałek Senatu podał, że do Senatu wpłynęła rezygnacja Chrzanowskiego.

Uzupełnienie składu RPP powinno nastąpić nie później niż 3 miesiące od odwołania członka Rady - wypływa z ustawy o NBP. Z regulaminu Senatu wynika z kolei, że po odwołaniu członka RPP marszałek wyznaczy termin na składanie wniosków o powołanie nowego członka Rady i będzie on trwał od czasu 14 do 30 dób.

[Artykuł aktualizowany]

Tagi: RPP nogi oprocentowania Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Belka: Kolejna obniżka stóp procentowych bardzo prawdopodobna Informacje