Analitycy o ratingu Polski wg agencji Moody’s - maj 2017

Analitycy o woli Moody's: Odzwierciedla poprawiającą się sytuację gospodarki

- Rozstrzygnięcie agencji Moody's, która podniosła perspektywę ratingu Polski spośród negatywnej do stabilnej, odzwierciedla poprawiającą się sytuację polskiej gospodarki – uważa Wojciech Stępień, analityk z Raiffeisen Polbanku. Z kolei Maciej Reluga z BZ WBK wskazuje, że "przyspieszenie przy gospodarce jest wyraźnie wyższe, niż można się było spodziewać".

Dwaj analitycy zapytani przez PAP na temat decyzję Moody's dotyczącą ratingu Polski nie byli zaskoczeni, wprost przeciwnie - właśnie tego się spodziewali. Jak powiedział Maciej Reluga: - Ocenialiśmy, że jeżeli nie wydarzyłoby się to teraz, wówczas wydarzyłoby się pewnie tuż przy następnej rewizji. Wyłączne, w co można było wątpić, to czy według niedawnym obniżeniu perspektywy do negatywnej agencja tak prędko się z tego wycofa.

Dlaczego Moody's utrzymał rating i podwyższył perspektywę w maju 2017?

Jak tłumaczy Wojciech Stępień, "o ile jeszcze kilka miesięcy temu niepokój o to czy uda się utrzymać deficyt finansów publicznych poniżej 3 proc. był potężniejszy, to teraz obawy się zmniejszyły i to wyszukuje odzwierciedlenie w ocenie agencji”.

Również Maciej Reluga wskazuje, że "punkt zaczynający się w polityce fiskalnej po 2016 r. nie był tak zły, jak się obawiano". - W 2017 r. też zapewne będę „spokojni” z deficytem sektora finansów publicznych poniżej trzy proc. PKB. Poza tymże przyspieszenie w gospodarce wydaje się wyraźnie wyższe, niż wolno się było spodziewać – powiedział PAP ekonomista BZ WBK.

Moody's dostrzegł ruch w inwestycjach

Zdaniem Stępnia decyzja agencji wpisuje się w korzystny obraz Naszego kraju, który wyłania się od czasu początku tego roku wśród zagranicznych inwestorów, u jakich "widać poprawę sentymentu do Polski".

Także Maciej Reluga przekonuje, że widać ożywienie w inwestycjach, jakie możliwości było sygnałem do podwyższenia perspektywy. Według niego, wcześniej agencja bała się tego, że ocena rządu przez sektor prywatny, udziałowców wpłynie negatywnie na inwestycje. - A tego odrzucić widać, mamy odbicie po inwestycjach, które będzie stałe w tym roku jak i również w 2018 r. – powiedział Reluga.

Przełomu nie będzie

Wojciech Stępień zaznaczył swej opinii, że ostatnio nastroje zarówno na krajowej giełdzie, jak i notowania polskiej waluty były pozytywne, dlatego nie można oczekiwać, że decyzja Moody's "będzie miała charakter przełomowy". - Jednak powinno to mieć umiarkowany pozytywny wpływ na notowania polskich aktywów, w tym złotego, na początku ewentualnego tygodnia - prognozował analityk Raiffeisen. I dodawał:

Decyzja agencji wpisuje się w lepszy sentyment do Polski, który mamy przy ostatnich miesiącach, co można dojrzeć w notowaniach wszystkich naszych aktywów. Zarówno giełda samemu dobrze radzi, jak jak i również notowania polskiego długu, pomijając tym złoty też się umacnia.

Z kolei Maciej Reluga pytany, bądź decyzja agencji ratingowej może mieć jakieś praktyczne następstwa powiedział, że nie sądzi, aby to miało obszar. - Myślę, że powszechnie przeceniamy wpływ agencji dzięki rzeczywistość i na rynek – ocenił.

Decyzja Moody's - rating Naszego kraju w maju 2017 r.

Agencja Moody's potwierdziła przy piątek rating Polski dzięki poziomie A2 - podano w komunikacie. Jednocześnie filia podniosła perspektywę ratingu do odwiedzenia stabilnej z negatywnej. W ocenie agencji, ryzyka fiskalne oraz inwestycyjne, a też niepewność polityczna w Polsce zmalały.

Główną przesłanką za decyzją Moody's o zmianie perspektywy dla ratingu polskiego rządu do stabilnej z negatywnej jest oczekiwanie, iż wpływ negatywnych czynników ryzyka dla sytuacji fiskalnej, które doprowadziły do (nadania - PAP) negatywnej perspektywy rok temu ustaje i, że wskaźniki długu pozostaną relatywnie korzystne.

Patrząc w przyszłość, Moody's spodziewa się, że rząd ciągle będzie przestrzegać 3-proc. zakresu deficytu sektora finansów w relacji do PKB. Podczas gdy niektóre z w ostatnim czasie przyjętych rozwiązań, takie jakim sposobem obniżenie wieku emerytalnego, wywierają presję na wzrost wydatków z kasy państwa, rząd odłożył w czasie lub anulował inne projekty, po tym obniżkę stawki VAT oraz wprowadzenie ulg podatkowych dla małych i umiarkowanych przedsiębiorstw.

Moody's oblicza, że dług publiczny w Polsce ustabilizuje się przy okolicach 55 proc. PKB w latach 2017-2021, przeciętne tempo wzrostu gospodarczego w tym okresie wyniesie 3, dwa proc. rocznie, a deficyt sektora GG (rządowego i samorządowego) średnio wyniesie dwóch, 8 proc. PKB.

Tagi: agencje ratingowe ratingi Moody's gospodarka Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Amazon zapowiada podwyżki pensji na rzecz polskich pracowników