Exit tax i podatek od momentu kryptowalut. Rząd przyjął rozwiązania

Rząd za tzw. exit tax i opodatkowaniem kryptowalut

Rząd poparł wprowadzenie tzw. exit tax, jak i również opodatkowania walut wirtualnych. Tego typu zmiana znalazły się bowiem w nowelizacji ustaw na temat podatkach PIT i CIT oraz Ordynacji podatkowej.

Jak podkresla CIR w projektach znalazło się sporo rozwiązań upraszczających system podatkowy m. in.: zmiana przepisów dotycząca cen transferowych, a też zmniejszenie obciążeń o charakterze biurokratycznym i administracyjnym gwoli przedsiębiorców, w szczególności małych i średnich; preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.

Dochód z kryptowalut pod podatkiem

Proponowane zmiany objęły również wprowadzenie odrębnych przepisów dotyczących zasad opodatkowania dochodów z walut obcych wirtualnych; wprowadzenie obowiązkowego ujawniania informacji o schematach podatkowych, co stanowi częściowe dostosowanie do dyrektywy unijnej spośród 25 maja 2018 r.; zmiany dotyczące podatku obok źródła (ang. withholding tax/WHT) w ramach obu ustaw o podatkach dochodowych; zmiany dotyczące klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania - komunikuje CIR.

Intellectual Property Box (IP BOX, Innovation Box) to natomiast opodatkowanie 5-proc. stawką podatkową przychodów uzyskiwanych przez podatnika spośród praw własności intelektualnej.

- Zaproponowana zachęta podatkowa ma przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności prowadzenia w naszym kraju działalności badawczo-rozwojowej przez lokalne i zagraniczne przedsiębiorstwa, jak i również do zmiany modelu gospodarczego na gospodarkę opartą dzięki wiedzy oraz zwiększenia świadomości dotyczącej praw własności intelektualnej, jako potencjalnych źródeł zysków - informuje CIR.

Exit Tax przyjęty

W projekcie zaproponowano także wprowadzenie opodatkowania dochodów z niezrealizowanych przychodów (tzw. exit tax). Chodzi zarówno o działanie uszczelniające system podatku dochodowego, jak i dostosowanie do odwiedzenia unijnej dyrektywy 2016/1164 a mianowicie wyjaśnia CIR.

Tzw. podatek od wyjścia (exit tax) od wielu czasów funkcjonuje w wielu państwach - głosi komunikat.

- Wprowadzenie tej formy opodatkowania ma na celu przede wszystkim ochronę suwerenności podatkowej państw. W dobie postępującej globalizacji rynków międzynarodowych, firmy i osoby prywatne dysponują bowiem szerokimi możliwościami zmiany zarówno rezydencji podatkowej, jak i również miejsca prowadzenia działalności gospodarki polski, w celu wyboru otoczenia regulacyjnego optymalnego dla własnych potrzeb ekonomicznych - czytamy.

Cipras rozmawiał z Draghim jak i również Lagarde Ze świata