Dobry biznes w Dobrym Mieście!

Materiał Partnera

O tym, jak biznes może sensownie inwestować, żeby osiągać wysokie ROI, gadamy z Burmistrzem Dobrego Metropolie, Panem Jarosławem Kowalskim

 Wywiad w cyklu „Gminy i przedsiębiorstwa w służbie mieszkańcom”

 - Panie Burmistrzu – w pierwszej kolejności proszę przyjąć moje gratulacje wraz z tytułu objęcia stanowiska.

- Bardzo dziękuję. Cieszę się, że mieszkańcy naszego miasta obdarzyli mnie swoim zaufaniem i w dużej ilości poparli jesienią ubiegłego roku, moją kandydaturę na tę zaszczytną funkcję Burmistrza. Jestem związany z Dobrym Miejscowością ponad 30 lat. Jak i również tyle lat działam na jego rzecz. Najpierw jak nauczyciel i wychowawca młodocianych pokoleń, następnie jako entuzjasta motoryzacji, społecznik i w końcu jako radny. Na nowym stanowisku chcę kontynuować własna służbę i aktywnie pracować dla dobra mieszkańców.

- A jaką dzierży Pan wizję połączenia porządna mieszkańców z oczekiwaniami biznesu?

- Ta obraz jest, Panie Redaktorze, niesłychanie precyzyjnie zdefiniowana, zaplanowana jak i również atrakcyjna dla obu wspomnianych w Pana pytaniu, rodzajów społecznych. A w konkretach - jak wszyscy świetnie wiemy, Dobre Miasto znajduje się na Warmii, niedaleko Olsztyna. To miejsce zwane też bywa Bramą Mazur. Zamierzam wykorzystać tę interesującą lokalizację. Dlaczego do naszej miejscowości nie miałyby stale, każdego roku, przybywać tłumy urlopowiczów tak, jak ma to miejsce w wielu mazurskich miastach i miasteczkach?

- Zgoda, tyle że Polacy wybierają Mazury by spędzić czas nad wodą – opalając się lub na wodzie – żeglując…

- I dlatego posiadając tę świadomość, chcę w Dobrym Mieście stworzyć jezioro, które będzie dla urlopowiczów świetną atrakcją, dla lokatorów szansą na kolejny zarobek, a dla dużego biznesu szansą do rozsądnej inwestycji, jaka w długim terminie da wysokie ROI! Polscy biznesmeni, którzy przynajmniej od dwadzieścia lat rozwijają z triumfem swoje firmy, bardzo niejednokrotnie szukają możliwości zainwestowania swoich nadwyżek kapitałowych. Doskonale albowiem wiedzą w ten sposób, że pieniądz leżący na rachunku bankowym traci na swojej ceny. Jedynie inwestowanie zgromadzonych nakładów da im możliwości dalszego zysku.

Foto: Surowiec zewnętrzny

- Zysk jest ważny, ale bezpieczeństwo inwestycji także.

- To nie mylę się. Dlatego zapraszam potencjalnych inwestorów do bezpośredniego kontaktu. Wszelkiemu z nich osobiście poświęcę czas, oprowadzę po miasteczku i – co najistotniejsze – przedstawię w elementach wspomnianą wcześniej wizję wytworzenia infrastruktury turystycznej wokół nieznanego zbiornika wodnego. Jestem przekonany, że zaangażowanie władz rodzimych jest wystarczającym gwarantem bezpieczeństwa inwestycji jak i również jej opłacalności. Tym bardziej, że do odwiedzenia realizacji tych ambitnych działań chcę też zaangażować Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Liczę na wsparcie finansowe z jego strony ponieważ jezioro ma jednocześnie sprawować funkcję zbiornika retencyjnego.

- Proszę zatem zdać relację nieco więcej o samych planach tworzenia jeziora jak i również jego otoczenia. Czy nie zaakceptować zaburzy on ekosystemu po mikroregionie?

- Spośród pewnością nie zaburzy, jakie możliwości bardzo łatwo sprawdzić, wstępując chociażby na Google Maps. Zdjęcia satelitarne jak na dłoni pokazują nam obszar przyszłego zalewu, które dziś okalają wijące się nitki rzeki Łyny. Teren w tej chwili teraz jest podmokły a więc w naturalny strategia przygotowany do podwyższenia stanu wody. Akwen, który powstanie po zalaniu tego terenu będzie liczył nawet jednej, 5 km długości jak i również 200/400m szerokości. Na środku jeziora zostanie umiejscowiona wysepka, na której powstanie grunt namiotowe. Chcę również stworzyć trasę do narciarstwa wodnego.

Co ciekawe, jezioro połączy obrzeża miasta z jego ścisłym centrum, bowiem sięgać będzie aż do Bazyliki Najświętszego Zbawiciela jak i również Wszystkich Świętych. Ten gotycki kościół jest drugą co do wielkości świątynią Warmii. W połączeniu z istniejącym nieomal 7km na płd. zach. od miasta jez. Limajno, nad którym planuję budowę nowoczesnego ośrodka wczasowego, może stanowić wyśmienita trasę kajakową!

- Innymi słowy z tego co Pan mówi, Dobre Miasto dzierży spory potencjał turystyczny.

- Zdecydowanie tak! Chcemy jednak pewnego wyróżnika, znaku rozpoznawczego dla miasta. Chcę by stało się nim właśnie nowe jezioro, które doskonale wtopi się po tkankę miejską. Powstanie obok nim nowoczesny camping, motel i zaplecze gastronomiczne. Jak i również właśnie do otwarcia takich miejsc zapraszam potencjalnych akcjonariuszy. Jestem przekonany, że na wizycie w Dobrym Miasteczku i zapoznaniu się wraz z planami zagospodarowania przestrzennego, tylko przekonają się o tej potencjalnie i bardzo szybko wyczują jak pozytywny gwoli biznesu panuje u naszej firmy klimat.

Nowopowstające po centrum miasta jezioro wówczas również szansa dla czynnych i przedsiębiorczych dobromieszczan, jacy będą mogli zyskać na obsłudze przybywających turystów.

Foto: Materiał zewnętrzny

- Zaś co otrzymają oni po ofercie oprócz jeziora jak i również miejskich zabytków, gdy w tej chwili zdecydują się na przebywanie w Dobrym Mieście?

- Z pewnością nie będą się nudzić poniekąd podczas tygodniowego pobytu przy naszych progach. Oprócz zobaczenia bazyliki, baszty bocianiej potrafią też wybrać się na nasz basen, a na miejscu skorzystać też z jacuzzi i siłowni. Ludzi, którzy wolą aktywność w świeżym powietrzu zapraszamy dzięki boiska – piłkarskie jak i również do koszykówki. Rowerzystom polecam wybrać się w trasę, którą zwykłem nazywać „dobromiejską ósemką”.

- Dokąd kobieta prowadzi?

- Do odwiedzenia atrakcyjnych historycznie i kulturowo miejsc, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie Porządnego Miasta. Jednym z wymienionych jest zlokalizowany na północny-wschód od miasta pałac mało gorliwy biskupów warmińskich w Smolajnach. Z tą rezydencją, która to powstała w pierwszej połówce XVIII wieku związani byli najsławniejsi polscy biskupi, poeci, prymasi, arcybiskupi gnieźnieńscy, kardynałowie, między innymi Krasicki, Hozjusz, Grabowski, a także papieże jak na przykład Pius II. Moje Dobre Miasto było nawet stolicą Warmii w czasach biskupa Załuskiego.

Z kolei w południowy-zachód od Dobrego Miasta jest inny cenny zabytek. Mam na myśli Kalwarię znajdującą się we wsi Głotowo, związaną z niemiecką historią obszaru, niemiecką odpowiedzią na naszego kraju Gietrzwałd… Wiernie naśladuje pani długość i nachylenie pierwotnej Drogi Krzyżowej w Jerozolimie, an inicjatorem jej powstania był Johannes Merten.

- Wyczuwam u Pana pasję turystyczną…

- Rozmyślam, że wiem jak miało się rozwijać bazę turystyczną. Przez całe swoje los zawodowe, będąc nauczycielem, 30 lat jeździłem do różnych części Europy moim garbusem kabrioletem z przyczepką i przede wszystkim z młodzieżą Niemiec, gdzie mogłem śledzić, jak działają takie stanowiska. Gdziekolwiek miałem taką sposobność, spotykałem się z namiestnikami, radnymi i innymi mieszkańcami by rozmawiać, poznawać ich spojrzenie na świat jak i również czerpać od nich stwierdzone wzorce na tworzenie i organizację zaplecza turystycznego.

Tendencje pokazują, że raz za razem większa rzesza turystów poszukuje nowych, nieodkrytych miejsc, do spędzenia urlopu. W kameralnych miejscowościach panuje cisza, zadowolenie i większa gościnność ze strony gospodarzy. Moja wizja zakłada, że Dobre Miasto w perspektywie 5-10 lat, może stać się zasadniczym przystankiem w drodze w Mazury, do Obwodu Królewieckiego, czy do szlaku spośród Elbląga na zalew i dalej… dla mieszkańców obszaru i przybywających do nas turystów.

- Trzymam kciuki za realizację Pańskiej wizji. Dziękuję też zbytnio niezwykle ciekawą rozmowę.

Krzysztof Stadler

Materiał Partnera

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie