Dlaczego zaciągnięcie pożyczki to zły pomysł

17 lutego 2021
Category: Twoim Raporcie

Udzielenie pożyczki może zniszczyć Twoje życie finansowe na wiele różnych i bardzo nieprzyjemnych sposobów.

Kiedy przyjdzie do Ciebie znajomy lub członek rodziny i poprosi o udzielenie im pożyczki, po prostu powiedz nie. Pożyczenie komuś pożyczki to naprawdę zły pomysł, bez względu na to, jak bardzo jesteś pewien, że Twoje dziecko lub najlepsza przyjaciółka nigdy nie zabraknie Ci pożyczki i nie pozostawi Cię z konsekwencjami. Jeżeli pożyczkodawca wymaga cosignera do pożyczki, oznacza to, że pożyczkodawca jest przekonany, że pożyczkobiorca nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. i zwykle mają rację.

Co musisz wiedzieć o projektowaniu

Każdy, kto zgadza się na cignięcie pożyczki, otrzymuje od pożyczkodawcy następujące powiadomienie:

Jesteś proszony o poręczenie tego długu. Pomyśl dokładnie, zanim to zrobisz. Jeśli pożyczkobiorca nie spłaci długu, będziesz musiał. Upewnij się, że możesz sobie pozwolić na zapłatę, jeśli musisz, i że chcesz przyjąć tę odpowiedzialność. Być może będziesz musiał spłacić całą kwotę długu, jeśli pożyczkobiorca nie spłaci. Być może będziesz musiał uiścić opłaty za zwłokę lub koszty windykacji, które zwiększą tę kwotę. Wierzyciel może pobrać ten dług od Ciebie bez uprzedniej próby ściągnięcia go od pożyczkobiorcy. * Wierzyciel może zastosować wobec Ciebie te same metody windykacji, które można zastosować przeciwko pożyczkobiorcy, w tym pozwać Cię lub zająć Twoje wynagrodzenie. Jeśli ten dług jest kiedykolwiek niespłacony, fakt ten może stać się częścią twojego rejestru kredytowego. To powiadomienie nie jest umową, na mocy której jesteś odpowiedzialny za dług.

* Należy pamiętać, że w niektórych stanach pożyczkodawcy nie mogą w pierwszej kolejności pobierać opłat od cosigner; jeśli mieszkasz w jednym z tych stanów, ta linia będzie przekreślona lub jej nie będzie. Aby dowiedzieć się, czy Twój stan ma takie prawo, odwiedź odpowiednią witrynę na stronie z zasobami dotyczącymi prawa stanowego Nolo .

Przeczytaj uważnie powyższe uwagi i rozważ wszystkie konsekwencje. Cosigning stawia Cię w sytuacji „najgorszej z obu światów. Nie uzyskasz korzyści z domu, samochodu, kredytu studenckiego itp., Które gwarantujesz, ale jeśli coś pójdzie nie tak, będziesz odpowiedzialny za spłatę! Jeśli pożyczkobiorca nie wywiąże się ze spłaty, możesz zostać pozwany przez pożyczkodawcę, możesz mieć zajęcie swojej wypłaty, a jeśli sprawy pójdą naprawdę źle, możesz skończyć w sądzie upadłościowym.

Źródło obrazu: Getty Images.

I chociaż zawsze trudno jest odmówić pomocy komuś, na kim ci zależy, zastanów się, co stanie się z twoją relacją z tą osobą, jeśli przegapi ona płatności lub spłaci ryczałt w spłacie pożyczki i utkniesz z konsekwencjami. W dłuższej perspektywie zaszkodzi to o wiele więcej twojemu związkowi, niż gdybyś po prostu powiedział „nie wspólnemu podpisywaniu umowy.

Co cosigning może zrobić dla twojego kredytu

Jeśli kredytobiorca opóźnia się z płatnością lub całkowicie pomija jeden, który pojawi się jako znak ujemny na swoim raporcie kredytowym. Nawet jeśli pożyczkobiorca skrupulatnie dokonuje płatności, w wyniku współzapłacania możesz nadal mieć problemy z kredytem. Każda pożyczka, którą zaciągniesz, pojawi się w Twoim raporcie kredytowym jako jeden z Twoich własnych długów. Oznacza to, że jeśli ubiegasz się o dużą pożyczkę dla siebie, taką jak kredyt hipoteczny, możesz zostać odrzucony, ponieważ wygląda na to, że masz już zbyt duży dług.

Jeśli pomimo wszystkich powyższych tragicznych ostrzeżeń zdecydujesz się zaciągnąć pożyczkę, to przynajmniej podejmij kroki, aby się zabezpieczyć. Po pierwsze, monitoruj pożyczkobiorcę, aby upewnić się, że dokonuje płatności na czas. Może to oznaczać dzwonienie do nich co miesiąc na kilka dni przed terminem, aby przypomnieć im o terminowej płatności. Tak, to jest kłopotliwe, ale jeśli ta osoba nie może dostać pożyczki bez cosignera, jest ku temu dobry powód. Najprawdopodobniej będą potrzebować przynajmniej kilkukrotnego szturchnięcia w trakcie trwania pożyczki, aby spłacić ją na czas. A jeśli pozwolisz pożyczkobiorcy robić swoje, dopóki agenci windykacji nie zaczną do ciebie dzwonić, Twój kredyt już zostanie uszkodzony do tego momentu (prawdopodobnie przez wiele lat).

Po drugie, należy założyć, że pożyczkobiorca nie zawsze będzie w stanie dokonać płatności, a Ty będziesz musiał ich czasami dokonywać. Po zaciągnięciu pożyczki otwórz nowe konto oszczędnościowe i zasil je równowartością rocznych spłat pożyczki. W ten sposób dokonanie tych płatności na rzecz pożyczkobiorcy nie uniemożliwi Ci pokrycia własnych wydatków. A jeśli pożyczkobiorca się podniesie i zniknie, będziesz miał kawałek pieniędzy, którego możesz użyć, aby spróbować wynegocjować ugodę z pożyczkodawcą. Twój kredyt ucierpi, ale przynajmniej nie zostaniesz doprowadzony do bankructwa.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy