Dlaczego bank centralny miałby być niezależny od rządu

17 lutego 2021
Category: Będziesz Chciał

Wczoraj jeden z naszych czytelników zadał nam pytanie:

Dlaczego ważne jest, aby utrzymywać niezależność banków centralnych od rządu? Czy nie byłoby lepiej, gdyby zarząd banku centralnego był wybierany przez ludzi, a tym samym był odpowiedzialny przed ludźmi za decyzje, błędy i błędne oceny?

W którym momencie banki centralne zaczęły martwić się ukierunkowaniem na inflację? Zanim istniały, inflacja była bliska 0%, więc na pewno nie zostałyby stworzone z myślą o celu inflacyjnym?

Im więcej czytam, tym bardziej czuję, że twój ideał systemu bankowego opartego na 100% rezerwach bez banku centralnego jest najlepszym sposobem kontrolowania inflacji (i umożliwiania ludziom zrozumienia prawdziwych kosztów projektów rządowych [wojen itp.], Które jest obecnie opłacany z inflacji). Ale dlaczego to nie zadziałało w pierwszej kolejności?

Aby odpowiedzieć na te pytania, wrócimy do historii. Jak wyjaśniliśmy wcześniej w Krótkiej historii pieniądza i jego rozpadu – część 2

W pierwszej fazie, trwającej od 1815 do 1914 roku, świat zachodni utrzymywał się na klasycznym standardzie złota. Każda waluta krajowa? była tylko definicją wagi złota. Na przykład? Dolar? została zdefiniowana jako 1/20 uncji złota. Każda waluta krajowa była wymienialna na złoto według z góry określonej wagi. Tak więc, jeśli naród miałby lekkomyślnie zawyżać podaż swoich pieniędzy, naraziłby się na niebezpieczeństwo, że jego złoto zostanie wyssane ze skarbca.

W ramach międzynarodowego standardu złota istniał automatyczny mechanizm rynkowy, który powstrzymywał rząd przed zawyżaniem podaży pieniądza i utrzymywał równowagę bilansu płatniczego każdego kraju. Dlatego świat korzystał z dobrodziejstw tylko jednego środka pieniężnego, które ułatwiało handel, inwestycje i podróże. Ceny również były kontrolowane (zobacz: Czym jest inflacja i deflacja?). W tym czasie występowały okresy wzrostu cen (np. Podczas wojny), po których następowały okresy spadków cen (np. Kiedy wojna się kończy), ze względnie stabilnymi cenami pomiędzy nimi.

Dlaczego w końcu się nie udało? Cóż, dzięki pierwszej wojnie światowej. Jak wszyscy wiemy, współczesne wojny są strasznie drogie. Zgodnie ze standardem złota żaden kraj nie może „pozwolić na prowadzenie jakiejkolwiek wojny przez dłuższy czas. Dlatego jedyną opcją było odejście od standardu złota i uciekanie się do czysto papierowych pieniędzy fiducjarnych, jak to jest obecnie. Możesz przeczytać resztę historii kryzysu pieniężnego w Krótka historia pieniądza i jego podział – część 2.

Teraz wiecie, jak Stany Zjednoczone są dziś w stanie „pozwolić sobie na prowadzenie długich wojen w Iraku i Afganistanie przy użyciu drogich armii zawodowych. Złoty standard sprawi, że będzie to naprawdę nieosiągalne.

Obecnie banki centralne Stanów Zjednoczonych i Australii stosują politykę celu inflacyjnego. Oznacza to, że polityka pieniężna jest tak ustawiona, aby zapewnić stały wzrost cen w docelowym przedziale. Jak rozwinął się cel inflacyjny? Cóż, to kolejna długa historia. Możesz o tym przeczytać prosto z RBA w Inflation Targeting: A Decade of Australian Experience.

Następnie dochodzimy do najważniejszej części: dlaczego banki centralne miałyby być niezależne od rządu?

Najpierw musimy zrozumieć podstawy. Jaki jest cel pieniędzy? W istocie pieniądz funkcjonuje jako (1) środek wymiany, (2) jednostka rozliczeniowa i (3) środek przechowywania wartości. Aby pełnić te funkcje, pieniądze muszą spełniać określone właściwości opisane w części Właściwości dobrego pieniądza, a ich integralność nie może zostać naruszona.

Rozważmy teraz sytuację, którą opisaliśmy w Przepisie na hiperinflację:

… Wyobraź sobie, że jesteś jedyną osobą w mieście, która ma uprawnienia do tworzenia pieniędzy z dowolnej kartki papieru z Twoim własnym podpisem. Czy to nie uczyniłoby z ciebie całkiem potężnej osoby w mieście? Z taką mocą możesz zdobyć wszystko, co chcesz, kosztem innych.

Zgodnie ze standardem złota złoto to pieniądz znajdujący się pod kontrolą wolnego rynku. Nikt ani żadna instytucja nie „posiada ani nie kontroluje pieniędzy. Ale dziś bank centralny jest jedyną instytucją, która ma uprawnienia do tworzenia pieniądza z powietrza. Jak powiedzieliśmy w artykule Przepis na hiperinflację

Spójrz na jakąkolwiek kartkę papierowego pieniądza dzisiaj, a znajdziesz słowa dekretu rządowego (np.? Ta australijska notatka jest prawnym środkiem płatniczym w całej Australii i jej terytoriach?) I być może podpis lub dwa.

W Australii podpis należy do gubernatora RBA.

A jeśli damy rządowi (który ma już władzę wykonawczą) władzę tworzenia pieniędzy? To da rządowi głębszą koncentrację władzy! Jeśli wierzysz w stare powiedzenie, że władza deprawuje, a władza absolutna korumpuje absolutnie, to nie będziesz chciał tak głębokiej koncentracji władzy. Jak powiedzieliśmy wcześniej w Czy uniknęliśmy niebezpieczeństw związanych z inflacją?

Ostatnie słowo: pieniądz fiducjarny jest tylko tak stabilny, jak rząd, który go narzuca, i tylko tak bezpieczny, jak surowość i uczciwość banków centralnych, które go tworzą. Z drugiej strony złoto nie podlega kontroli ani woli żadnego rządu.

Dlatego dziś banki centralne są niezależne od rządu, ze złożonymi i rozbudowanymi regułami kreacji pieniądza i kredytu (wyjątkiem będzie Zimbabwe za Roberta Mugabe). Obawiamy się, że w miarę pogłębiania się kryzysu kredytowego z dnia na dzień deflacja może okazać się tak nie do pomyślenia zagrożeniem (np. Zobacz Jak wszyscy płacimy za ratowanie Fannie Mae i Freddie Mac?), Że rząd „cofnie wszystkie te zasady jeden po drugim, aby utrzymać wypłacalność całego systemu finansowego. Jak mówi starożytne chińskie przysłowie, podróż na tysiąc mil zaczyna się od pierwszego kroku. Dlatego podróż w kierunku piekła hiperinflacji rozpocznie się od takich działań (patrz Przepis na hiperinflację). Twoja wiara w to, czy zobaczysz hiperinflację w swoim życiu, będzie zależeć od twojej wiary w rząd, który zachowa uczciwość pieniędzy.

A co, jeśli pozwolimy ludziom głosować na radę dyrektorów kontrolujących banki centralne? Jeśli akcjonariusze będą mieli problem z utrzymaniem uczciwości i odpowiedzialności dyrektorów swojej firmy, to samo będzie z bankiem centralnym.

Ten wpis został opublikowany w środę, 16 lipca 2008 r. O godzinie 21:30 i jest złożony w dziale Ekonomia / Finanse, Historia. Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić odpowiedź lub trackback z własnej strony.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy