Czy nagle Fed obniży ceny kredytów hipotecznych?

17 lutego 2021

Fed po raz pierwszy od 2008 r. Obniżył swoją referencyjną stopę procentową do zera. Oto, co to może oznaczać. [+] dla rynku kredytów hipotecznych.

Większość ekspertów przewidywała, że ​​Rezerwa Federalna obniży stopę funduszy federalnych na zaplanowanym na wtorek posiedzeniu, ale Fed wcześnie nacisnął spust, obniżając benchmark do zera do 0,25% wczesnym niedzielnym wieczorem. Po raz pierwszy stopa funduszy jest tak niska od 2008 roku i po raz drugi Fed obniżył stopy w tym roku. Bank obniżył stopę procentową z 1,5% do 1% zaledwie dwa tygodnie temu.

Według prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a, ten ruch – a także obietnica Fedu, że kupi co najmniej 700 miliardów dolarów w obligacjach i papierach wartościowych zabezpieczonych hipoteką – jest ostatnią próbą stłumienia przez bank skutków epidemii koronawirusa na gospodarkę USA Powell.

„Skutki koronawirusa będą miały wpływ na działalność gospodarczą w najbliższym czasie i będą stanowić zagrożenie dla perspektyw gospodarczych – mówi Powell. „W świetle tych wydarzeń komisja zdecydowała się obniżyć docelowy zakres stopy funduszy federalnych.

Enklawa miliarderów z San Francisco widzi rzadko dostępną listę domów na Cliffside za 25 milionów dolarówPoznaj pogrążonego w poczuciu winy miliardera naftowego, który próbuje ocalić planetęWewnątrz nowej rezydencji LeBrona Jamesa w Beverly Hills za 36,8 miliona dolarówAlan Rosenbaum, założyciel GuardHill Financial z siedzibą w Nowym Jorku, mówi, że choć spodziewał się obniżki stóp w tym tygodniu, to nagłe, późne niedzielne ogłoszenie było „zaskakującym i „agresywnym posunięciem ze strony Fed.

Mówi również, że obniżka może spowodować spadek oprocentowania kredytów hipotecznych w najbliższych dniach. Zaledwie dwa tygodnie temu oprocentowanie kredytów hipotecznych osiągnęło najniższy poziom od 50 lat, według Freddie Mac, osiągając najniższy poziom 3,29%.

Według Rosenbauma mogą ponownie uderzyć w historyczne minimum. „Spodziewaj się, że oprocentowanie kredytów hipotecznych nieco spadnie – mówi Rosenbaum. „Ale radziłbym konsumentom, aby na to nie czekali. Ceny są teraz bardzo atrakcyjne .

Zdaniem Odety Kushi, zastępcy głównego ekonomisty First American, zakup przez Fed miliardów papierów wartościowych zabezpieczonych hipotecznie powinien również pomóc wzmocnić rynek kredytów hipotecznych i utrzymać niskie stopy procentowe.

„Zakup papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką jest prosto z podręcznika Fed na 2008 rok – mówi Kushi. „Szał kupowania MBS przez Fed zwiększył popyt na papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką w czasie, gdy popyt inwestorów słabnął, co z kolei pomogło obniżyć oprocentowanie kredytów hipotecznych. Ten rodzaj luzowania ilościowego pomógł właścicielom domów obniżyć miesięczne raty i zachęcił do inwestycji w budownictwo mieszkaniowe. Dziś już jesteśmy w historycznie niskim środowisku kredytów hipotecznych, ale posunięcie Fed może utorować drogę do ponownego flirtowania stóp procentowych z 3% .

Oprocentowanie kredytów hipotecznych nieznacznie wzrosło w zeszłym tygodniu, skacząc do 3,36%, według Freddiego Maca. Podczas gdy inwestorzy unikali obligacji MBS o niższej stopie zwrotu, rolę odegrali, podobnie jak rosnący popyt na refinansowanie. Ponieważ pożyczkodawcy odnotowali gwałtowny wzrost liczby wniosków o refinansowanie (o 79% w ciągu zaledwie jednego tygodnia), wielu było zmuszonych do podniesienia swoich stóp procentowych, a nawet całkowitego odrzucenia klientów.

Na szczęście wkrótce to obciążenie może się zmniejszyć. Danielle Hale, główna ekonomistka Realtor.com, twierdzi, że ostatni ruch Fed – a także dystans społeczny zalecany przez CDC – prawdopodobnie osłabi popyt ze strony konsumentów i sprawi, że niskie stawki pozostaną nieco dłużej.

„Działając szybko, aby obniżyć stopy i obiecując stałe wsparcie, Fed mógł spłaszczyć krzywą na rynku mieszkaniowym, zmniejszając pilną potrzebę, jaką gospodarstwa domowe odczuwały, aby kupować lub refinansować teraz, mniej tracąc, i utrzymując silny popyt przyszłość – mówi Hale.

Mimo to, mówi, tylko czas pokaże.

„Ponieważ polityka pieniężna nie jest szybkim narzędziem, minie trochę czasu, zanim dowiemy się, czy to działanie wystarczyło do utrzymania wzrostu gospodarczego – mówi Hale. „Jest to jednak duży i skoordynowany krok, który zapewni gospodarstwom domowym, rynkowi mieszkaniowemu, przedsiębiorstwom i sektorowi finansowemu lepszą pozycję.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy