Co to jest czek elektroniczny i jak działa?

17 lutego 2021
Category: Karta Kredytowa

31 lipca 2019 11:07 EDT

Czek elektroniczny umożliwia osobom fizycznym i firmom dokonywanie płatności elektronicznych z konta czekowego. Ta metoda może przynieść wiele korzyści zarówno osobom dokonującym, jak i otrzymującym te płatności.

Co to jest czek elektroniczny?

Elektroniczny czek to zasadniczo płatność elektroniczna z Twojego konta czekowego. Aby skorzystać z e-czeku, musisz mieć numer rozliczeniowy banku, numer rachunku rozliczeniowego i oczywiście swoje imię i nazwisko podane na koncie.

Do dokonywania płatności online powszechnie stosuje się czeki elektroniczne i płatności elektroniczne. Podczas zakupów online lub dokonywania płatności, na przykład na rzecz wystawcy karty kredytowej, płatności w urzędzie skarbowym lub w przypadku kredytu hipotecznego, często istnieje możliwość dokonania płatności elektronicznej bezpośrednio z konta czekowego przy użyciu tych informacji.

Wśród zalet tej metody płatności są szybkość przetwarzania i elektroniczny zapis płatności. Po dokonaniu płatności czekiem elektronicznym prawie natychmiast otrzymujesz pokwitowanie, które możesz wydrukować lub zapisać jako plik PDF. Większość odbiorców udostępnia również opcję otrzymania potwierdzenia e-mailem.

Z e-czeków i płatności elektronicznych mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Po stronie biznesowej istnieją rzeczywiste czeki elektroniczne, które pojawiają się w formie czeku. W przypadku osób fizycznych używanie informacji o koncie czekowym do dokonywania płatności elektronicznych jest bardziej powszechne.

W przypadku e-czeku płatności są pobierane z Twojego rachunku rozliczeniowego i przesyłane elektronicznie do odbiorcy za pośrednictwem sieci ACH. Czeki elektroniczne i płatności elektroniczne zwykle wymagają 24-48 godzin, aby wyczyścić bank płatnika i środki pojawiły się na koncie bankowym odbiorcy.

Ten szybki termin jest korzystny dla obu stron transakcji. Dla płatnika istnieją długie okresy zmienności, które mogą wystąpić, gdy wysyłany jest czek papierowy. Wysłali płatność pocztą, ale środki pozostają na ich koncie. W przypadku osób fizycznych lub firm, które nie saldują swoich kont lub nie pilnują swojego konta czekowego, może to skutkować debetem w rachunku bieżącym, jeśli zapomną o tej płatności i przekroczą swoje konto.

Odbiorcy podoba się również fakt, że nie muszą czekać na przybycie czeku pocztą, a następnie czekać na normalny proces rozliczania czeku na czek papierowy. Muszą zdeponować czek w swoim banku, a następnie bank przesyła go przez proces rozliczania czeku. Zwykle odbiorca otrzyma środki szybciej niż za pomocą czeku papierowego, poprawiając jego przepływ gotówki i umożliwiając mu szybsze wykorzystanie tej gotówki.

Dlaczego warto korzystać z czeków elektronicznych?

Kiedy wysyłasz czek na opłacenie rachunku, musisz poczekać na jego przybycie, a następnie przetworzyć go w firmie, którą płacisz. Nikt z nas nie ma żadnej kontroli nad szybkością wysyłania poczty, a różne firmy i organizacje mogą przetwarzać płatności czekiem szybciej lub wolniej niż inne. Efektem końcowym może być to, że płatność, o której myślisz, że została wysłana i miała nastąpić na czas, zostanie opóźniona. Ponadto, jeśli płatność czekiem papierowym zaginie w poczcie, możesz mieć poważne problemy.

W praktyce korzystanie z czeku elektronicznego lub płatności elektronicznej zmniejsza koszt czeków papierowych. Chociaż koszt różni się nieco w zależności od banku i dostawcy, każdy, kto ostatnio je zamówił, wie, że są stosunkowo drogie.

Jeśli wyślesz czek jako płatność za rachunek, zostanie naliczony koszt wysyłki. Nie jest to duży koszt, ale jeśli wysyłasz wiele płatności czekiem papierowym, koszt wysyłki może wzrosnąć w ciągu roku. Niektóre szacunki określają całkowity koszt korzystania z czeku papierowego na około 1 dolara, a koszt e-czeku na około 10 centów.

Warto wiedzieć, że e-czeki i płatności elektroniczne mogą się odbić. Ponieważ pieniądze nie są pobierane z rachunku bankowego odbiorcy od razu, płatność może się odbić, tak jak w przypadku tradycyjnego czeku papierowego. Na wystawcę czeku elektronicznego lub płatności elektronicznej może zostać nałożona opłata lub kary, tak jak w przypadku czeku zwróconego w formie papierowej.

Dla tych, którzy chcą, istnieją przypadki, w których e-czek, w przeciwieństwie do płatności elektronicznej z konta bankowego płatnika, może zostać zrealizowany. Niektóre opcje mogą obejmować bank płatnika, jeśli chcą to zrobić, lub lokalną lokalizację realizacji czeków. Z pewnością w tym drugim przypadku zostanie naliczona opłata za tę usługę. To nasuwa pytanie, dlaczego ktoś miałby chcieć zrealizować czek elektroniczny, zamiast po prostu pobrać gotówkę z konta bankowego?

Jakie rodzaje płatności można dokonywać za pomocą czeków elektronicznych?

E-czek i płatności elektroniczne mogą być dokonywane dla każdego, kto je akceptuje. Jak wspomniano powyżej, IRS je akceptuje. Właśnie odnowiłem tablicę rejestracyjną pojazdu za pomocą e-czeku tutaj, w Illinois, gdzie mieszkam.

E-czeki dobrze sprawdzają się w przypadku płatności cyklicznych. Oto kilka przykładów:

 • Płatności hipotecznych
 • Członkostwo w klubach fitnessSpłaty kredytu samochodowegoCzynsz najmuPłatności kartą kredytowąW niektórych przypadkach często istnieje możliwość skonfigurowania płatności cyklicznej z konta czekowego dla niektórych rachunków. Nie jest to rzadkością wśród właścicieli najemców, w rzeczywistości niektóre nieruchomości nakładają taki wymóg wynajmu. Miesięczny czynsz będzie potrącany z konta najemcy w tym samym dniu każdego miesiąca.

  Czy czeki elektroniczne są bezpieczne?

  W przypadku wszystkiego, co jest wykonywane elektronicznie lub online, zawsze istnieją obawy dotyczące bezpieczeństwa. Niestety, przestępcy internetowi i hakerzy stają się coraz bardziej wyrafinowani. Regularnie słyszymy o różnego rodzaju naruszeniach bezpieczeństwa i danych.

  To powiedziawszy, e-czeki i płatności elektroniczne są ogólnie uważane za bezpieczne, bezpieczniejsze niż czeki fizyczne w wielu przypadkach. Dzieje się tak, ponieważ nie ma fizycznego dokumentu do przechwycenia. Przez lata złodzieje znajdowali sposoby wykorzystywania kontroli fizycznych na wiele sposobów w celu popełnienia oszustwa i kradzieży tożsamości.

  W przypadku e-czeków istnieje kilka kroków służących do uwierzytelniania płatności i autentyczności w całym procesie. Te dodatkowe warstwy zabezpieczeń pomagają obu stronom transakcji.

  E-czeki i płatności elektroniczne pozostaną na zawsze i z pewnością będą ewoluować z czasem. Zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa będą w coraz większym stopniu dokonywać płatności w ten sposób. Warto mieć pewność, że rozumiesz, jak ten proces działa zarówno jako płatnik, jak i odbiorca.

  Przedstawiamy kursy TheStreet: Tytani finansowi Jim Cramer i Robert Powell przedstawiają Ci swoje strategie rynkowe i strategie inwestycyjne. Dowiedz się, jak uzyskać dochód efektywny podatkowo, unikać błędów, zmniejszać ryzyko i nie tylko. Dzięki naszym kursom będziesz mieć narzędzia i wiedzę potrzebne do osiągnięcia Twoich celów finansowych. Dowiedz się więcej o kursach TheStreet dotyczących inwestowania i finansów osobistych tutaj.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy